Horská střediska praskala ve švech. Musela zasahovat i policie

Aktuální opatření proti šíření koronaviru zakazují provoz lyžařských vleků, lidé proto do hor zamířili se sáňkami nebo vyrazili na túry či běžky. Horská střediska v Česku zaplnili turisté, pod jejichž náporem na některých místech zkolabovala doprava. Policisté kvůli tomu uzavřeli na několik hodin všechny příjezdové silnice do Bedřichova na Jablonecku a do neděle silnici třetí třídy na Pustevny v Beskydech.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný televizi Nova řekl, že vzhledem k tomu, že napadl sníh, se situace na horách dala očekávat, a největší problémy byly v dopravě kvůli neukázněnosti řidičů. To, že lidé byli v přírodě, ale podle něj neodporovalo epidemickým opatřením, apeloval však opět na dodržování rozestupů a nošení roušek.

Blatný chce o situaci na horách jednat s Ústředním krizovým štábem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Hamáček v reakci na to webu napsal, že ale neví, jak by se protikoronavirová opatření mohla upravit. Skiareály jsou totiž podle nařízení uzavřené a pohyb venku není zakázán. Podle jeho zjištění policie na místech řešila hlavně dopravní situaci a upozorňovala na dodržování epidemických opatření.

Babišův kabinet rozhodl, skiareály zůstanou zavřené. Stát bude vyplácet kompenzace

Konkrétně do Bedřichova včera přijelo tolik návštěvníků, že brzy ucpali silnice. Podle tamního starosty Petra Holuba se někteří z nich chovali neukázněně a parkovali na silnicích, přitom parkoviště dál od lyžařských stop byla volná. Policisté proto do doby, než se situace vyřeší, uzavřeli příjezdové silnice do obce. Provoz tam po tu dobu řídili a doporučovali řidičům do obce nejezdit. Silnici opět otevřeli okolo 16:00 s apelem na řidiče, aby respektovali dopravní značení a omezení.

Regionální policejní mluvčí Vojtěch Robovský uvedl, že policie bude na bezpečnost a plynulost provozu v horských oblastech dohlížet i v následujících dnech.

Vládní protikoronavirová opatření lidé podle Holuba ale neporušovali. Většinou přijížděli jednotlivci. Pokud se někde podle něj objevila početnější skupina, byli to rodinní příslušníci, kteří vyrazili společně.

Nepokoje v Krkonoších. Podnikatelé vyjeli s rakví na protest proti opatřením

Podobná dopravní situace byla dnes v beskydském středisku Pustevny, které je nejčastějším výchozím místem pro výstupy na vrchol Radhoště. Auta návštěvníků zablokovala silnici vedoucí do areálu z rozhraní katastrů Prostřední Bečvy a Horní Bečvy na Vsetínsku. Policie ji proto uzavřela a nahoru pouštěla jen autobusy. Uzavírka téměř deset kilometrů dlouhé silnice pro osobní auta má trvat do nedělního podvečera.

Dopravu policisté regulovali rovněž na parkovištích oblíbených areálů v Krkonoších a Orlických horách. Turisté zaplnili parkovací kapacity ve Špindlerově Mlýně a Janských Lázních a postupně se plnila parkovací místa v Deštném nebo na Šerlichu. Mluvčí hradecké policie Lucie Konečná uvedla, že kolony se ale netvořily a kolem 15:00 se parkoviště začala zase vyprazdňovat, všechno ale bylo bez větších problémů.

Chcípl PES zve lidi na nedělní demonstraci. Zúčastní se jí i slavné osobnosti!

Podle Ziny Plchové ze SkiResortu Černá hora – Pec se ale situace s parkováním nevymykala obvyklému stavu za běžné sezony, kdy lidé přijíždějící na sjezdovky zaplní parkoviště už před 10:00.

Mnoho lidí dnes zamířilo také do Skiareálu Lipno, přestože je středisko kvůli vládnímu nařízení zavřené. Lidé využívali sjezdovky pro sáňkování, bobování nebo skialpinismus. Běžkaři vyrazili na upravené stopy v okolí Frymburku.

Lyžařské areály přijdou téměř o veškeré výnosy. Jak provozovatele zvládnou jejich nejtěžší období?

Množství lidí bylo dnes také v Hostýnských vrších, mnozí z nich vyrazili za sněhem a slunečným počasím do tamního horského střediska Troják. Většinou to byli rodiče s dětmi, které si užívaly sáňkování a bobování. Další lidé zamířili pěšky k nedaleké rozhledně Maruška. Auta návštěvníků ale zcela zaplnila parkoviště poblíž lyžařského areálu, někteří z nich proto vozy odstavovali i podél silnice.

Zvýšenou návštěvnost horských lokalit a s tím související dopravní komplikace řešili policisté také na Šumpersku a Jesenicku.

adp/ČTK

Dnes, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Dnes, 06:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
Včera, 07:52
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
8.6.2021
Muž onanoval na vlakové zastávce před mladou ženou, poté si ji našel v kupé jedoucího...
Reklama