Hotel Opatov – další chátrající pražské monstrum

Bývalý hotel Opatov nedaleko stejnojmenné stanice metra na Jižním městě již roky zeje prázdnotou a jeho zdevastovaný interiér nese stopy výcviku Útvaru rychlého nasazení, který na zdejších chodbách trénuje zatýkání zločinců. Zatímco rekonstrukce jeho „dvojčete“ – vedle stojící ubytovny Sandra – by měla být dokončena již na jaře, v hotelu Opatov ještě ani nezačala. Opozice se zlobí, že městu zbytečně utíkají peníze, jenže magistrát zahájení prací stále odkládá.

Zakázku na rekonstrukci devatenáctipatrového věžáku z 80. let vyhlásil magistrát již na podzim roku 2018. V létě letošního roku pak společnost HOCHTIEF CZ vyzval, aby předložila originály dokladů z nabídky. To se obvykle ukládá dodavateli, který byl pro danou veřejnou zakázku vybrán. „Dle běžné praxe je to vnímáno jako předběžná výzva k součinnosti před formálním uzavřením smlouvy o dílo,“ vysvětlil Našemu Regionu mluvčí společnosti Michal Talián. Do dnešního dne však smlouva uzavřena nebyla. A na žádost, aby jim zadavatel zakázky tento postup vysvětlil, zatím podle Taliána žádnou reakci neobdrželi.

Stavební společnosti, která si na základě výše uvedené výzvy rezervovala potřebné rozpočtové i výrobní kapacity a začala jednat s případnými subdodavateli, nerozřešená situace přináší zatím jen zbytečné výdaje. „Výše nákladů na zpracování nabídky včetně aktivace zajištěných výrobních kapacit se aktuálně pohybuje v řádech jednotek milionů korun českých,“ uvedl Talián. Reálný termín případného zahájení stavby dosud neznají.

Podivná rekonstrukce. Místo komunitního centra byty pro magistrát

Ušlý zisk 20 milionů?

Místostarosta Prahy 11 a pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO) tvrdí, že přitom stačí už jen pod zakázku přidat primátorův podpis. To se ale neděje a projednání tohoto bodu na Zastupitelstvu hlavního města Prahy se stále odkládá. Prokop je přesvědčený, že kvůli odkladu rekonstrukce městu utíkají peníze. „Tam by mělo vzniknout zhruba 300 ubytovacích jednotek, které, když si to každý spočítá jednoduchou aritmetikou, při cenově dostupném bydlení okolo 70 korun na metr čtvereční a při úplném zabydlení toho objektu by už za dva roky mohly generovat zisk 20 milionů ročně. Teď je to vybydlené a chátrá to, a generuje to zatím jen náklady na ostrahu a temperování,“ řekl.

S Prokopem předpokládanou částkou, o kterou město prý přichází, ale pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) nesouhlasí. Hotelem Opatov se ale podle něj na magistrátu zabývají. „O osudu této veřejné zakázky již delší dobu jednáme v rámci koalice, protože v jejím procesu vnímáme několik problematických momentů. Nejsem si jist, z čeho přesně vychází výpočet 20 milionů ročně na ušlém nájemném, to mi připadá poněkud předimenzované. Je nicméně potřeba říct, že bývalý hotel Opatov je nevyužívaný již delší dobu a náklady na rekonstrukci by se pohybovaly zhruba okolo částky 700 milionů Kč,“ sdělil Našemu REGIONU.

Uhlí do roku 2038? Jednání uhelné komise provázely demonstrace i okupování ministerstva

Sandra bude už na jaře

Rekonstrukce hotelu Opatov i ubytovny Sandra se připravovala posledních deset let s tím, že proběhne u obou objektů zároveň, přestože první je v majetku metropole, zatímco druhý patří městské části Praha 11. „Ideální by bylo, kdyby rekonstrukce probíhala souběžně, kvůli co nejmenšímu omezení občanů, hluku i prašnosti,“ myslí si Prokop. Dokonce kvůli tomu před dvěma lety vznikla mezi magistrátem a Prahou 11 pracovní skupina.

Kdysi tříhvězdičkový hotel Opatov s vyhlášenou diskotékou zpočátku vypadal vedle Sandry, do které nakonec sestěhovali problémové obyvatele s následným zvýšením hlučnosti i kriminality, jako jasný premiant. Teď je to ale obráceně a Sandra by měla být už během půl roku dokončena a mohla by přivítat první nájemníky. Kromě sociálně slabších by to měli být především zástupci profesí, které město potřebuje nejvíc – zdravotníci, učitelé, hasiči a policisté.

Poslední jízda se starými karosami. Dopravní podnik bude mít jen nízkopodlažní autobusy

Konspirační teorie

Proč to nejde i u Opatova? Prokop si myslí, že za tím stojí různé pirátské konspirační teorie, že zakázka je předražená nebo že za ní jsou nějací kmotři z minulosti. „To vám ale řeknou mimo záznam někde na chodbě nebo na záchodě, ale oficiálně k tomu mlčí. Nemají jediný důvod, nebo zatím ho nikde neprezentovali, proč nerozhodují. Dokonce mají i nález z ministerstva místního rozvoje, že tu zakázku nemůžou zrušit, protože na veřejnou zakázku podobného rozsahu jsou dány konkrétní paragrafy, kdy by se mohla zrušit. Tady se ale dodrželo všechno. Ve výběrovém řízení žádné pochybení není, takže nemají zákonný rámec ho zrušit,“ popsal Prokop. „Pravděpodobně se snaží vyčkávat tak dlouho, dokud zhotovitel sám přestane mít zájem to realizovat, protože ceny stavebních prací jdou každý rok nahoru, a když to třeba dva roky nerozhodnou, tak zhotovitel, který vyhrál, to už nebude chtít dělat, a tím se zakázka ukončí sama. To jsou ale jen moje spekulace, protože oni mlčí a nevyjadřují se.“

Včera, 17:20
Jablonec nad Nisou podpoří milionem korun tři obce v Jihomoravském kraji, které v červnu poničilo...
Včera, 17:00
Na řadě míst spojených s vodou, v zahradnictví či pivovaru se odehraje v hlavním městě...
Včera, 15:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:20
 Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), firma JCDecaux i její technický ředitel Tomáš Tenzer...
Včera, 15:00
Proti covidu-19 bylo zatím v terénu v Praze naočkováno asi 300 osob bez domova. Další...
Včera, 14:20
Činoherní klub na začátku sezony uvede tři premiéry, které nazkoušel během pandemie. Na jaro pak...
Včera, 10:48
Běžně nepřístupné prostory pražské Staroměstské radnice se v neděli 19. září otevřou veřejnosti. Akce zvaná...
Včera, 10:27
Nedožité 90. narozeniny Miloně Novotného, klasika české humanistické fotografie, připomíná výstava v pražské Leica Gallery....
15.9.2021
Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít...
15.9.2021
Pohledy architektů z celého světa směřují ještě výrazněji na Prahu. Hlavní město společně se svým...
15.9.2021
Pětadvacetiletý muž, kterého dopadli pražští kriminalisté, prodával na internetu auta, která ovšem nevlastnil. Tato vozidla...
Reklama