-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

Film Afterdark vznikal v bojových podmínkách

Nadějní filmaři studují šestkové Gymnázium Nad Alejí. Trojice tamních studentů uskupená do týmu Onirot totiž uspěla v letošním ročníku amatérského filmového klání Antifetfest. V kategorii středních škol získal jejich snímek Afterdark první místo. „Chceme se přihlásit i za rok, už máme promyšlené téma a o prázdninách snad napíšu scénář. Věnovat bychom se tentokrát chtěli kyberšikaně a rasismu,“ říká režisérka studentského snímku Natalie Emma Johnson.

Reklama

Vy a vaši spolužáci jste v letošním ročníku Antifetfestu zabodovali, vyhráli jste první místo v kategorii středních škol… Jak vás vůbec napadlo se přihlásit?

O Antifetfestu vím už dlouho, ještě když jsem chodila na základní školu, tak nás s ním seznámili učitelé. Ale jinak to šlo docela mimo mě. Loni v létě mě ale napadlo, že bych si něco natočila docela ráda. Přemluvila jsem své dva nejlepší kamarády ze třídy a pustili jsme se do toho. V týmu byla moje kamarádka Rút Charvátová a kamarád Jirka Heller. Já napsala scénář a ujala se režie, Rut ve filmu hrála hlavní roli a Jirka byl náš kameraman a střihač v jednom. Z legrace říkám, že já jsem mozek, Rut tvář a Jirka svaly tohoto filmu.

Bony a klid nebo Obecná škola. Víte, kde se tyto filmy natáčely?

Potěšila vás výhra?

Radost jsme měli ohromnou, protože film vznikal celkem v bojových podmínkách. Neměli jsme dost času, ale pořád si opakovali, že to natočíme, doděláme a prostě odevzdáme, zkusíme si to a příští rok už se tomu budeme fakt věnovat a natočíme další snímek, s kterým se pokusíme zvítězit. Afterdark jsme totiž začali točit v prosinci, potom jsem ale přepisovala scénář, celkem ho byly čtyři verze. Během března jsme to skoro celé dotočili, uzávěrka byla ve čtvrtek a my ještě v pondělí neměli několik zásadních scén. Takže jsme během dvou dnů, já s horečkou a Rút nastydlá, honem vše dodělávali. Bojovali jsme do posledního momentu, dostříháno jsme měli asi čtyři hodiny před uzávěrkou. Byly to nervy, ale hodně nám to dalo a poučili jsme se. Nakonec jsme to stihli a navíc i vyhráli!

FOTO: Film Afterdark vznikal v bojových podmínkách

Film Afterdark vznikal v bojových podmínkách - Film Afterdark vznikal v bojových podmínkáchFilm Afterdark vznikal v bojových podmínkách - Film Afterdark vznikal v bojových podmínkáchFilm Afterdark vznikal v bojových podmínkách - Film Afterdark vznikal v bojových podmínkáchFilm Afterdark vznikal v bojových podmínkách - Film Afterdark vznikal v bojových podmínkách

O čem Afterdark je?

Je to o holce, která trpí depresí. Hodně jsme si o tom tématu zjišťovali a úplně nás vyděsilo, kolik lidí depresí trpí a taky jak často není společností uznávaná jako nemoc. Málokoho napadne, že to není nějak jednoduše řešitelný problém. Znám tři lidi, kteří depresí trpí, a je to děsivé. Já jsem se snažila si k tématu co nejvíc nastudovat, pročítala jsem si literaturu, chtěla jsem si zjistit maximum informací. Ve filmu se střídají dvě části, jedna je o tom, jak se dívka uzavírá sama do sebe před světem, nechce od nikoho pomoct. Druhá část se potom odehrává v jejím podvědomí, kde je konfrontována se svým druhým já. Jedno já se chce uzavřít, druhé chce zabojovat. K názvu Afterdark nás inspirovala stejnojmenná kniha Haruki Murakamiho, v ní vystupuje dívka, která upadla do jakéhosi kómatu a v příběhu se objevují její snové sekvence. To mě inspirovalo. Deprese je něco skrytého, něco, co není vidět.

Chystáte se na další film?

Chceme se přihlásit i za rok, už máme promyšlené téma a o prázdninách snad napíšu scénář. Věnovat bychom se tentokrát chtěli kyberšikaně a rasismu. Víme také o dalších filmových soutěžích, možná se přihlásíme i do nich. Teď ale žiju nápadem natočit jednominutový film. Protože to je fascinující. Dobrý film se pozná podle toho, že je v něm geniální dialog mezi herci, že má krásnou kameru, dobrý vývoj. U minutového filmu se ale nic z toho využít nedá a o to těžší je takový snímek natočit.

Praha ocenila nejlepší školy sběrových ekologických soutěží

Studujete Bymnázium Nad Alejí. Co plánujete dál?

Mám v životě tři hlavní zájmy, které se prolínají. Je to psaní, je to film, zejména režie a fenomén YouTube. Možná to někoho může odpuzovat, ale YouTube je specifický prostor a je to možnost pro lidi, kteří mají chuť dostat svůj nápad k lidem. Po gymnáziu bych si přála se v jedné z těchto věcí vyprofilovat, i když přiznávám, že ještě před časem jsem si myslela, že se budu věnovat vědě. Rút by se ráda věnovala herectví nebo žurnalistice, Jirku lákají technické obory, vím, že by rád zakotvil třeba u programování.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 17:36
Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) letos plánuje koupit 15 nových sanitek a terénní vůz typu...
Včera, 17:11
V Praze na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se dnes kolem 15:00 polil hořlavinou...
Včera, 16:28
Letos v květnu bude po roce od zahájení stavby dokončen parkovací dům o čtyřech nadzemních...
Včera, 15:34
Podepření mostu v pražské Bubenské ulici vyjde Technickou správu komunikací (TSK) na 15,89 milionu korun....
Včera, 13:35
S nově postavenou letovou dráhou se letiště lépe prodá. Tak její smysl vidí náměstek pražského...
Včera, 12:32
A za 7 dní vznikne vztah na dalších 5 let nebo do konce života, alespoň...
Včera, 12:31
Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do...
Včera, 08:45
„Opakovaně jsme upozorňovali na nepřehlednost situace a na to, že na trase jedné linky autobusu...
17.1.2019
Vedení Prahy 1 souhlasí s převodem bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně na...
17.1.2019
Vedení Dolních Měcholup plánuje upravit náves, která se má stát příjemným centrem pro trávení času....
Reklama