Jak z dýní vytěžit maximum? Halloween není jen o dlabání

Jedná se o anglosaský svátek, jenž vznikl v Irsku a slaví se o den dříve než křesťanský svátek Všech svatých, jinak známý také jako Dušičky. Halloween se v Čechách sice neslaví zcela plnohodnotně jako třeba v Americe, ale už i zde se v poslední době rozmohl trend dlabání, a především konzumování dýní. Tyto oranžové krásky v sobě totiž skrývají mnohem víc, než si lidé mohou myslet. Nejsou to jen semínka, jež z nich technicky dělají ovoce. Jsou to hlavně vitaminy a další blahodárné látky, které jsou v současné době potřebnější než kterýkoli jiný podzim.

V Čechách se sice s oblibou říká, že je to americký svátek a za chvíli tu už bude místo Ježíška i Santa, Halloween však vznikl v Irsku a vyvinul se z oslav právě nám známých – Dušiček. Aby se, zvlášť v současné situaci, děti oblékaly za strašidla a chodily po sousedech vyzobávat cukrátka, asi nikdo nechce. Co si tedy vzít z tohoto svátku alespoň to, co se může stát hezkým zvykem, a ještě posloužit lidskému zdraví? Vyřezat dýni a postavit si ji před práh bude zábava nejen pro děti, ale i dospělé. Některé tyto tykvovité plody se ani pro svou krásu dlabat nemusejí, a přesto nadělají velkou parádu.

Možná i takovýto malý detail, kterým člověk ozdobí vchod do domu, jídelní stůl nebo konferenční stolek pod televizí, se stane důvodem k úsměvu v této zašedlé době. Třeba právě ty veselé barvy obrovských, ale mnohdy i malinkých dýní dovedou rozzářit tyto škaredé dny. A když se tak nestane, zvládnou člověka alespoň pořádně zasytit v podobě chutného pokrmu. Dýně jako symbol podzimu totiž neslouží jen na okrasu, ale mnoho druhů těchto tykviček lze i konzumovat.

Máslová, špagetová, hokaido nebo muškátová, to jsou jedlé dýně, které lze v dnešní době sehnat už i v českém supermarketu. A omezovat se lidé nemusejí jen na klasickou dýňovou polévku. Z těchto oranžových zázraků, příbuzných melounům nebo okurkám, se dá vykouzlit také například quiche, omáčka, dají se použít pod maso, ale též na sladké pečení. Z výživového hlediska se dýně řadí mezi zeleninu. Mají nízký glykemický index a nízký obsah sacharidů, vysokou dávku betakarotenu a vitaminu A, takže jsou perfektní v boji proti infekcím. Pomáhají ale také pro správné fungování srdce, plic, ledvin, očí, kůže a dalších orgánů.

Tyto blahodárné složky do sebe však člověk dostane pouze z opravdové dýně. Například vitamin A, který dýně obsahuje nejvíce, jako doplněk stravy nikdy nebude fungovat tak jako vitamin A obsažený v této tykvičce. Stejně tak Pumpkin spice latte ze Starbucksu, to sice v názvu dýni má, ale nikdy ji nevidělo a dopad na zdraví má, co se týče všech „éček“ a sladidel, vlastně spíše negativní. Pokud je i tak ale člověk přesvědčen, že mu dýně vlastně nechutná, stále ji může použít alespoň jako dekoraci. Vyřezávání dýní je zábava a pracovat se dá i s vydlabanými částmi. Například semínka jsou velmi chutná. Stačí je jen usušit, opražit a osolit a hned je na světě drobné zdravé „zobání“ ke sledování filmu.

Halloween však není pouze o dlabání dýní, kterým se jinak říká Jack-O‘-Lantern (což je víceméně nepřeložitelné spojení – „lantern“ znamená lucerna a jméno Jack má označovat obličejík, jenž je do dýně vyřezán). Je také o koledování, kdy děti převlečené za strašidla chodí od domu k domu a říkají tradiční úsloví „Trick or treat“, tedy „koledu, nebo vám něco provedu“. V Americe je typické třeba poházet dům toaletním papírem nebo pomalovat auto zubní pastou. A proč se tomuto svátku říká Halloween? Název vznikl zkomolením slov „All Hallows‘ Eve“, tedy „Předvečer všech svatých“.

23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama