Stopy socialismu v pražském metru. Kde je můžete vidět dodnes?

Další fotky

Že je socialimus už dávno za námi? Ne tak docela. Nezůstává totiž jen ve společnosti, jak by si někdo myslel, ale jeho stopy najdeme i dnes v pražském metru. Třeba ve stanici metra Dejvická je Lenin doslova věčný. Není totiž úplně možné veškeré pozůstatky úplně odstranit.

Obrovský reliéf Leninovy hlavy se kdysi tyčil na stěně u východů metra do ulice Evropská. Hned vedle jeho gigantické podobizny stál Majovského citát: „Lenin teď víc než dřív žije a bude žít, jsa naším vědomím, silou a zbraní.“ Revoluční motivy jsou dnes před očima cestujících ukryty. Stejně jako třeba mozaika Vítězného února na Staroměstské.

OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

Co zmizelo úplně?

K vidění už dnes už není busta komunistického primátora Prahy Václava Vacka ve stanici metra Roztyly. Busta byla svého času podstatným prvkem „umění“ ve stanici od sochaře Miloše Zety a architekta Vlastimila Uhlíře. Dříve byla v horním vestibulu stanice Roztyly. Byla však byla odstraněna.

FOTO: Stopy komunismu v pražském metru

Stopy komunismu v pražském metru - Julius Fučík na Holešovicích.Stopy komunismu v pražském metru - Julius Fučík na Holešovicích.Stopy komunismu v pražském metru - Julius Fučík na Holešovicích.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Nádraží Holešovice.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Nádraží Holešovice.
Další fotky
Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Nádraží Holešovice.Stopy komunismu v pražském metru - IMG_20180430_180824Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Hradčanská.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Hradčanská.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Hradčanská.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Hradčanská. – KomunismusStopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Hradčanská.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Hradčanská.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Dejvická.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra DejvickáStopy komunismu v pražském metru - Stanice metra DejvickáStopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Dejvická.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Staroměstská.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra Anděl – Sovětský svazStopy komunismu v pražském metru - Stanice metra v Praze Anděl, první reliéf (od severu) na východní koleji.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra v Praze Anděl, druhý reliéf (od severu) na východní koleji.Stopy komunismu v pražském metru - Stanice metra v Praze Anděl, třetí reliéf (od severu) na východní kolejiStopy komunismu v pražském metru - Stanice metra v Praze Anděl, čtvrtý reliéf (od severu) na východní koleji.

Stejně dopadl Jan Šverma v Jinonicích. To byl blízký spolupracovník Klementa Gottwalda. Stanice se kdysi jmenovala Švermova a nesla jeho jméno. Při vstupu na pohyblivé schody byla po levici kruhová deska s reliéfem jeho obličeje. Dnes už je ukrytý pod deskami v rohu vestibulu.

Nesmrtelný Fučík na holešovickém nádraží

Naproti tomu je ale k vidění ještě stále Julius Fučík ve stanici Nádraží Holešovice. Sloup s kamenným reliéfem jeho hlavy je u vstupu do metra na úrovni chodníku. Dílo je od sochaře Stanislava Hanzíka.Na rozdíl od jiných komunistických portrétů, tento nikdo nezakryl. Možná je tomu tak proto, že reliéf na sloupu známého komunistického novináře příliš nepřipomíná.

Přiznej se, Fučíku! Komunistický mučedník psal reportáže z vězení na motáky

Vítězný únor na Staroměstské

I když se to na první pohled nezdá, Vítězný únor připomíná kamenná mozaika ve vestibulu metra Staroměstská. Měly tu být původně motivy románské Prahy, ale když se stanice metra otvírala, někdo si všiml, že je zrovna 30. výročí komunistického puče… Dnes stojí před mozaikou trafika.

‚Leninova‘ stanice na Dejvické

Dříve se stanice metra Dejvická jmenovala Leninova. Na stěně mezi dvěma východy z metra směrem na Evropskou visela hlava Vladimira Iljiče Lenina. Tu dnes ale zakrývá trafika. V vestibulu Dejvické jsou ještě dvě mozaiky, které mají znázorňovat bolševickou plamennou revoluci.

Luxus „za totáče“. Štiplavé krepsilonky jsou černou můrou dodnes

Socialistické symboly na Hradčanské

Stanice paradoxů. Na Hradčanské jsou v horním vestibulu podivné obklady stěn. Na jedné stěně socialistické symboly státnosti, zatímco na druhé středověké symboly gotické. Dnes je však zakrývají prodejní stánky.

Sovětská vlajka na Andělu

Stanici metra Anděl vybudovali sovětští inženýři. Napřed byla u výstupu z metra mozaika s motivy z Moskvy, při stavbě centra ale byla odstraněna. K vidění je v stanici za kolejemi osm bronzových reliéfů. Právě jeden z nich zobrazuje sovětskou vlajku.

Včera, 14:00
Vichřice Sabine, která se přehnala Evropou a v neděli 9. února dorazila i k nám,...
Včera, 07:11
Rada Prahy 2 v pondělí 17. února projednala záměr pražského magistrátu a společnosti Telefonica O2...
22.2.2020
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
22.2.2020
Vršovické divadlo MANA chystá Podzimní sonátu, severské drama o rodinných vztazích od slovutného spisovatele a...
22.2.2020
V sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou se v hotelu Olympik Congress...
22.2.2020
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy rozšířila svůj vozový park o dvojici nových speciálů.
21.2.2020
Na tzv. nostalgické lince v Praze budou jezdit historické tramvaje T2. Veřejnost se jimi bude...
21.2.2020
Smíchovskou náplavku ovládnou v sobotu mezi 10. a 18. hodinou vepřové hody, vtipně zvané vepřobraní.
21.2.2020
V pražském průchodu sídla YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1), kde už se představil nejeden...
21.2.2020
„Jeho citlivý smysl pro úměrnost, jasnou koncepci a logickou, účelností vázanou komposici, staví jej v...
Reklama