20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Nájemníci z Černého Mostu usilují o to, aby nebyl zastaven přislíbený odprodej městských bytů

Nájemníkům ze sídliště Černý Most byl, na základě usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy z minulého volební období, přislíben odprodej bytů, v nichž dlouhá léta žijí, vložili do nich nemalé peníze a zvelebili je. Nyní bude město o bytech, které jsou v jeho vlastnictví, rozhodovat. Tedy o tom, zda se privatizace uskuteční, nebo nikoli.

Reklama

„V bytech chceme nadále žít, nikoli s nimi spekulovat a prodávat je. Vadí nám proto, pokud by měla být privatizace zastavena, o čemž nám říkal radní pro bydlení Zábranský,“ uvedla pro Náš REGION předsedkyně bytového družstva Vašátkova Petra Hájková. Dodala, že se jedná o 420 bytů, což je 8 % stávajícího bytového fondu. „V současnosti je toto téma předmětem koaličního jednání. Zavázali jsme se, že privatizaci městských bytů ukončíme. Stále ale vedeme debatu nad tím, co ještě doprivatizovat a za jakých podmínek a kde proces zcela ukončit. Privatizace sídlištních domů na Černém Mostě je tak stále otevřená, finální stanovisko ještě nemáme,“ reagoval pro Náš REGION radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Lidé založili bytová družstva

Hájková apeluje, aby se město rozhodlo pro dokončení přislíbených privatizací, a zdůrazňuje, že bytová družstva byla založena dle „Pravidel pro privatizaci“, která si stanovil Magistrát hlavního města Prahy. „Nejen pro starší lidi by změna mohla být obrovským zásahem do jistoty domova, s kterou již počítali, včetně toho, že jsme vložili peníze do bytových družstev, na což si u některých lidí mnohdy museli vzít úvěr jejich děti či vnuci,“ uvedla. Mnozí lidé také prodali svůj majetek nebo se vzdali dědictví.

Sídliště Invalidovna patří mezi urbanistické legendy. V čem vězí jeho kouzlo?

„Chápu rozhořčení nájemníků: minulé politické reprezentace nedokončily něco, co slíbily. Na druhou stranu musíme vzít v potaz, že v Praze žijí desetitisíce lidí, kteří nedosáhnou na tržní nájem. Vlastní bydlení pak není dostupné už ani pro vyšší střední třídu. Tyto a mnohé jiné faktory jsou výsledkem totální absence řešení bytové politiky ze strany města, které tuto problematiku zanedbávalo třicet let,“ reagoval Zábranský.

Domy nejsou v dobrém stavu

„Nelze nezmínit postupné rozprodávání městských bytů za silně podtržní ceny, které začalo po revoluci v 90. letech. Zpětně viděno to byl velmi krátkozraký krok, jehož „plody“ nese současná generace, pro níž je možnost bydlení ve vlastním v podstatě nereálná, pokud nedostanou pomoc od rodičů. Nadále se nezbavovat městských bytů je jediný způsob, jak město může dlouhodobě pomáhat lidem, kteří jsou v bytové nouzi. Ovšem, kde se udělá řez pro dokončení privatizací, jsme se ještě v koalici nedohodli. Případné ukončení privatizace by každopádně zásah do jistoty domova neznamenalo: nájemníci by nadále byli nájemníky se smlouvami na dobu neurčitou, takže by v bytech mohli dožít, což je jistota, kterou žádný nájemník v tržních podmínkách nemá. Navíc výše nájemného v městských bytech je výrazně nižší než na trhu,“ dodal.

Nájemníci sídliště Černý Most poukazují na to, že případné zastavení již přislíbených privatizací není v programovém prohlášení a neměla je ve volebním programu ani jedna ze stran koalice, která v Praze v současné době vládne. Podle slov Hájkové město nemovitosti neudržovalo, nejsou v dobrém stavu. „Pokud by k privatizaci na Černém Mostě nedošlo, město by přišlo přibližně o 850 000 000 korun, do čehož jsme započetli nejen částku, kterou by za prodej obdrželo, ale i náklady na nutné opravy, jež by muselo zrealizovat. Vedení Prahy by také mělo situaci prověřit, nikoli činit rozhodnutí bez prověření a bez toho, aby stav domů vidělo,“ řekla Hájková.

Málo projektů na novou výstavbu

Zábranský na dotaz Našeho REGIONu, zda vedení Prahy neuvažuje o tom, že peníze z přislíbené privatizace by mohly být vloženy například do fondu dostupného bydlení na výstavbu nových nebo na rekonstrukci prázdných bytů, které by mohly sloužit k dostupnému či sociálnímu bydlení, odpověděl: „V teorii je to sice hezký záměr, nicméně ceny, za které město v uplynulých letech byty privatizovalo (cca 23 tisíc Kč/m2 bytu), postačují na novou výstavbu pouze zhruba v poměru 1:3, což znamená, že peníze z tří prodaných bytů vystačí zhruba na jeden nový. To není úplně výhodné. Navíc problémem Prahy je, že má jen jednotky projektů na novou bytovou výstavbu, která by mohla v dohledné době započít, a tyto projekty jsou navíc nepříliš kvalitní. Náběh nových projektů bude kvůli pomalosti povolovacích procesů ve výstavbě nějakou dobu trvat.“

V Čakovicích plánují prodloužit vlak do sídliště

Zábranský zopakoval, že potenciální přínos v zastavení privatizace vidí v tom, že by „město přestalo ztrácet dlouhodobou kapacitu řešit bytové potřeby svých občanů“. Město by podle jeho slov mělo svůj bytový fond rozšiřovat, ne se ho zbavovat. „Jak jsem již uvedl, je stále předmětem koaličních jednání, které byty ještě Praha doprivatizuje a které už ne,“ dodal. O situaci se zřejmě bude hovořit na jednání zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna.

Před 3 hodinami
Problémy s financováním nákladného projektu, které dosud bránily realizaci, pomůže vyřešit Vestec.
Dnes, 09:03
Dukla přivítala v posledním domácím utkání základní části FORTUNA:LIGY na svém hřišti Boleslav. Prohrávala 0:2,...
Včera, 19:18
Klokanům se na domácí půdě vůbec nedaří a šest kol v řadě v Ďolíčku neskórovali....
Včera, 15:35
Ve čtvrtek 9. května od 13:00 se pražský Střelecký ostrov promění v dějiště velkolepých oslav...
Včera, 13:26
Rada MČ Praha 12 schválila odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí ke stavbě bytového domu „Dvě...
Včera, 09:05
Židé v Praze jsou doloženi od 10. století, jejich sídliště byla soustředěna do několika míst...
20.4.2019
Historická budova pražského Národního divadla má požární signalizaci napojenou na dispečink s nepřetržitou službou, hlediště,...
20.4.2019
Technická správa komunikací (TSK) zahájí v květnu opravu severní lávky pro pěší na železničním mostě...
19.4.2019
Zatímco fotbalisté Slavie válí doma i ve světě, její skalní fanoušci působí klubu mnoho problémů....
19.4.2019
Praha 7 bude mít ve Stromovce novou zastávku „Planetárium Praha“. Využívat ji budou historické vozy...
Reklama