K hrobu Karla Gotta lidé stále nosí květiny a svíčky

Na hrob Karla Gotta, který je na pražských Malvazinkách, lidé stále přinášejí květiny a svíčky. Skupiny žen i mužů si tam dělají nejen nedělní vycházky. Ne každý ví, že poblíž Gottova hrobu je hrob další známé persony – básníka, prozaika, filozofa a představitele československého undegroundu Egona Bondyho, vlastním jménem Zbyňka Fišera.

Karel Gott (1939-2019) i Egon Bondy (1930-2007) žili ve stejné době, patřili ke stejné generaci, Bondy byl jen o devět let starší než Gott. Jejich životní poutě i všeobecná známost byly zcela odlišné, po obou však mnohé zůstalo. Po Gottovi písně, které zpíval, a obrazy, jež maloval, po Bondym texty, které napsal (řadu jeho písní zhudebnila i undegroundová kapela Plastic People of the Universe, kupříkladu Muchomůrky bílé).

Uznání i výtky

Oba mají společné i to, že u části veřejnosti vyvolávají nelibé reakce. Zatímco Gottovi někteří vytýkají, že v roce 1977 řečnil v Divadle hudby při Antichartě, Bondy byl kritizován za spolupráci se Státní bezpečností. Mnozí oba naopak uznávají – Gotta za řadu písní, které se vryly do duší nejedné generace (ale i za to, že v minulém režimu pomohl některým lidem, kteří jím byli postiženi), Bondyho za jeho geniální básně.

FOTO: Hroby Karla Gotta a Egona Bondyho

Hroby Karla Gotta a Egona Bondyho - hrob Karla gotta uvodHroby Karla Gotta a Egona Bondyho - Hrob Karla GottaHroby Karla Gotta a Egona Bondyho - Egon Bondy – hřbitov Malvazinky – Alena Pokorná – httpscommons.wikimedia.org

Ivana Gottová

Stejně tak oba měli své osudové ženy. Karel Gott ženu Ivanu, se kterou jako jedinou vstoupil do svazku manželského a z jejichž vztahu se narodily dvě dcery – Charlotte Ella a Nelly Sofie, přičemž dvě starší dcery – Dominika a Lucie – pocházejí z jeho předchozích vztahů.

Julie Nováková

Životní družkou Egona Bondyho se stala Julie Nováková (1920-1994), která je uložena ve stejném hrobě jako Bondy, přičemž syna, příležitostného básníka Zbyňka Fišera ml. (1959), má z manželství s Jaroslavou Krčmaříkovou. Vztah plný emocí, vášně i rozcházení zažil s dcerou novinářky a antifašistky Mileny Jesenské a architekta Jaromíra Krejcara Janou Krejcarovou, později Černou (1928-1981).

Petr Enc se stará o hroby vojáků, zná jejich jména. Na brandýském hřbitově jich je přes šestašedesát!

3 sezóny v pekle

O „výbušném“ vztahu Bondyho a Krejcarové (Černé), který režiséra a scénáristu Tomáše Mašína inspiroval k filmu „3 sezóny v pekle“, si lze mnohé přečíst například v knize Anny Militzové „Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse – Příběh Jany Černé“.

Dnes, 08:33
Vedení Prahy chystá novelu vyhlášky o hazardu, která by zcela zakázala provoz hracích přístrojů v...
Včera, 10:48
Pražské městské části rozšiřují síť kontejnerů na kovy a kovové obaly z domácností prostřednictvím šedých...
18.1.2020
Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je...
18.1.2020
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
18.1.2020
Konec semestru je na Fakultě architektury každoročně ve znamení FA NONSTOP, ateliérového týdne. Pro studenty...
17.1.2020
Hru Kočkožrout slavného německého filmaře, dramatika a provokatéra Reinera Wernera Fassbindera (1945 – 1982), od...
16.1.2020
Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. V sobotu...
16.1.2020
Nyní už není k dispozici v Hloubětínském zámečku, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (Šrobárova...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
16.1.2020
Informace o skutečném čase odjezdu všech autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) z jednotlivých...
Reklama