K hrobu Karla Gotta lidé stále nosí květiny a svíčky

Na hrob Karla Gotta, který je na pražských Malvazinkách, lidé stále přinášejí květiny a svíčky. Skupiny žen i mužů si tam dělají nejen nedělní vycházky. Ne každý ví, že poblíž Gottova hrobu je hrob další známé persony – básníka, prozaika, filozofa a představitele československého undegroundu Egona Bondyho, vlastním jménem Zbyňka Fišera.

Karel Gott (1939-2019) i Egon Bondy (1930-2007) žili ve stejné době, patřili ke stejné generaci, Bondy byl jen o devět let starší než Gott. Jejich životní poutě i všeobecná známost byly zcela odlišné, po obou však mnohé zůstalo. Po Gottovi písně, které zpíval, a obrazy, jež maloval, po Bondym texty, které napsal (řadu jeho písní zhudebnila i undegroundová kapela Plastic People of the Universe, kupříkladu Muchomůrky bílé).

Uznání i výtky

Oba mají společné i to, že u části veřejnosti vyvolávají nelibé reakce. Zatímco Gottovi někteří vytýkají, že v roce 1977 řečnil v Divadle hudby při Antichartě, Bondy byl kritizován za spolupráci se Státní bezpečností. Mnozí oba naopak uznávají – Gotta za řadu písní, které se vryly do duší nejedné generace (ale i za to, že v minulém režimu pomohl některým lidem, kteří jím byli postiženi), Bondyho za jeho geniální básně.

FOTO: Hroby Karla Gotta a Egona Bondyho

Hroby Karla Gotta a Egona Bondyho - hrob Karla gotta uvodHroby Karla Gotta a Egona Bondyho - Hrob Karla GottaHroby Karla Gotta a Egona Bondyho - Egon Bondy – hřbitov Malvazinky – Alena Pokorná – httpscommons.wikimedia.org

Ivana Gottová

Stejně tak oba měli své osudové ženy. Karel Gott ženu Ivanu, se kterou jako jedinou vstoupil do svazku manželského a z jejichž vztahu se narodily dvě dcery – Charlotte Ella a Nelly Sofie, přičemž dvě starší dcery – Dominika a Lucie – pocházejí z jeho předchozích vztahů.

Julie Nováková

Životní družkou Egona Bondyho se stala Julie Nováková (1920-1994), která je uložena ve stejném hrobě jako Bondy, přičemž syna, příležitostného básníka Zbyňka Fišera ml. (1959), má z manželství s Jaroslavou Krčmaříkovou. Vztah plný emocí, vášně i rozcházení zažil s dcerou novinářky a antifašistky Mileny Jesenské a architekta Jaromíra Krejcara Janou Krejcarovou, později Černou (1928-1981).

Petr Enc se stará o hroby vojáků, zná jejich jména. Na brandýském hřbitově jich je přes šestašedesát!

3 sezóny v pekle

O „výbušném“ vztahu Bondyho a Krejcarové (Černé), který režiséra a scénáristu Tomáše Mašína inspiroval k filmu „3 sezóny v pekle“, si lze mnohé přečíst například v knize Anny Militzové „Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse – Příběh Jany Černé“.

pozitivní test na koronavirus
Včera, 17:33
Hlavní město ze své iniciativy zahajuje provoz vlastního odběrového místa, ve kterém se budou moci...
Včera, 14:52
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
Včera, 13:35
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
Včera, 13:35
Radní Milena Johnová upozornila na vážnou krizovou situaci v domovech pro seniory v souvislosti s...
Včera, 13:14
Městská část Praha 10 dnes spustila speciální akci zaměřenou na seniory. Každý pátek jim budou...
Včera, 13:05
Praha 3 otevře v sobotu na Jarově druhé místo, kam mohou lidé nosit ušité roušky...
Včera, 12:14
Ani pandemie koronaviru a s ní spojená omezení nezabránila Praze 6 v odstranění sochy maršála Koněva v Bubenči....
Včera, 10:53
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
Nemocnice Na Františku
Včera, 10:11
Praha 1 zajistí preventivní odběry pro své zaměstnance a zaměstnance svých příspěvkových organizací.
Včera, 07:46
Jsou otlučené, posprejované a nefunkční. Přitom veřejnost informovaly o předpovědi počasí přibližně od poloviny 19....
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
Reklama