Hřib a Čižinský v tichosti protlačili nálevnu alkoholu pod Stalinem navzdory nesouhlasu Spojených sil, místo muzea totalitních režimů

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Ve zrušeném pomníku J. V. Stalina v Praze 7 bude pokračovat prodej alkoholu, teď už legálně. Rozhodla o tom Rada Hlavního města Prahy schválením tržního řádu. Tomu předcházela ostrá koaliční roztržka mezi radními (TOP 09 a STAN) a hnutím Praha sobě s Piráty, kteří museli změnu radou proválcovat většinou hlasů. „Kdyby byl primátorem Prahy Miloš Zeman asi by se tomu nikdo nedivil. Když dodatečnou legalizaci kšeftů s alkoholem takto protlačí primátor Hřib, je to bizarní ostuda,“ uvedl šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Co s pomníkem po Stalinovi, řeší Praha už delší dobu. Radní Hana Marvanová v minulosti například navrhla, aby se stal místem pro Muzeum paměti 20. století. Mohl tak být místem, kde se mladá generace může seznámit se zvěrstvy komunistického a nacistického režimu. Jenže díky Praze 7, v čele se starostou Janem Čižinským (hnutí Praha sobě), se mladí lidé na místě seznámí hlavně s alkoholem. Praha 7 totiž nechtěla vznik muzea připustit.

Navíc jak zjistila média, v místě podniká v oblasti prodeje alkoholu firma nočního starosty Jana Šterna napojeného na hnutí Praha sobě. Nelegálně, protože s prodejem alkoholu v prostorách bývalého památníku tržní řád doposud nepočítal.

To se teď změnilo. Rada hlavního města Prahy včera schválila tržní řád, kde je u prostor památníku prodej alkoholu povolen, a to v období od května do poloviny října.

Proti tomu byly čtyři hlasy radních za Spojené síly pro Prahu, tedy TOP 09 a STAN. Materiál prohlasovalo  sedm radních Hřibových Pirátů a hnutí Praha sobě Jana Čižinského.

Potvrzuje to i nahlédnutí do usnesení k tržnímu řádu, u kterého je i vypořádání připomínek.

„Bylo upuštěno od požadavku úplně vyřadit tržní místo Letenské sady, vchod do bývalého Stalinova pomníku za podmínky, že u místa zůstane původní úprava oproti návrhu MČ Praha 7 na rozšíření sortimentu o prodej alkoholu a celotýdenní prodejní dobu,“ uvádí dokument dostupný na webu Prahy.

Proč městská rada schválila prodej alkoholických nápojů v prostoru bývalého pomníku, mluvčí magistrátu Vít Hofman nevysvětlil. „Rada tak rozhodla jako kolektivní orgán,“ sdělil Hofman.

Právě zdejší okolí je pověstné scházením mládeže, spojeným s pitím alkoholu a užíváním lehkých drog. Výjimkou pak nejsou vážné úrazy spojené právě s opilostí nebo užíváním marihuany.

Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Včera, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
1.7.2020
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
1.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Reklama