Hřib a Čižinský v tichosti protlačili nálevnu alkoholu pod Stalinem navzdory nesouhlasu Spojených sil, místo muzea totalitních režimů

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Ve zrušeném pomníku J. V. Stalina v Praze 7 bude pokračovat prodej alkoholu, teď už legálně. Rozhodla o tom Rada Hlavního města Prahy schválením tržního řádu. Tomu předcházela ostrá koaliční roztržka mezi radními (TOP 09 a STAN) a hnutím Praha sobě s Piráty, kteří museli změnu radou proválcovat většinou hlasů. „Kdyby byl primátorem Prahy Miloš Zeman asi by se tomu nikdo nedivil. Když dodatečnou legalizaci kšeftů s alkoholem takto protlačí primátor Hřib, je to bizarní ostuda,“ uvedl šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Co s pomníkem po Stalinovi, řeší Praha už delší dobu. Radní Hana Marvanová v minulosti například navrhla, aby se stal místem pro Muzeum paměti 20. století. Mohl tak být místem, kde se mladá generace může seznámit se zvěrstvy komunistického a nacistického režimu. Jenže díky Praze 7, v čele se starostou Janem Čižinským (hnutí Praha sobě), se mladí lidé na místě seznámí hlavně s alkoholem. Praha 7 totiž nechtěla vznik muzea připustit.

Navíc jak zjistila média, v místě podniká v oblasti prodeje alkoholu firma nočního starosty Jana Šterna napojeného na hnutí Praha sobě. Nelegálně, protože s prodejem alkoholu v prostorách bývalého památníku tržní řád doposud nepočítal.

To se teď změnilo. Rada hlavního města Prahy včera schválila tržní řád, kde je u prostor památníku prodej alkoholu povolen, a to v období od května do poloviny října.

Proti tomu byly čtyři hlasy radních za Spojené síly pro Prahu, tedy TOP 09 a STAN. Materiál prohlasovalo  sedm radních Hřibových Pirátů a hnutí Praha sobě Jana Čižinského.

Potvrzuje to i nahlédnutí do usnesení k tržnímu řádu, u kterého je i vypořádání připomínek.

„Bylo upuštěno od požadavku úplně vyřadit tržní místo Letenské sady, vchod do bývalého Stalinova pomníku za podmínky, že u místa zůstane původní úprava oproti návrhu MČ Praha 7 na rozšíření sortimentu o prodej alkoholu a celotýdenní prodejní dobu,“ uvádí dokument dostupný na webu Prahy.

Proč městská rada schválila prodej alkoholických nápojů v prostoru bývalého pomníku, mluvčí magistrátu Vít Hofman nevysvětlil. „Rada tak rozhodla jako kolektivní orgán,“ sdělil Hofman.

Právě zdejší okolí je pověstné scházením mládeže, spojeným s pitím alkoholu a užíváním lehkých drog. Výjimkou pak nejsou vážné úrazy spojené právě s opilostí nebo užíváním marihuany.

Dnes, 10:50
Stovka mladých lidí, zejména cizinců, si ani přes vládní zákaz nenechala ujít nelegální party v...
Dnes, 07:55
Pražský magistrát nechal v pátek večer rozsvítit vánoční strom na Staroměstském náměstí. Původně se měly...
Včera, 18:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 18:20
Děti ze školek v šesté městské části připravily seniorům a seniorkám z domovů a léčeben dlouhodobě nemocných...
Včera, 17:41
Pražský magistrát vypsal tendr na dodávku laviček a košů v designu, který v roce 2017...
Včera, 16:20
Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto...
Včera, 12:20
Pražský magistrát má hotovou studii promenády s parkem plánované namísto železniční trati mezi Vršovicemi a...
Včera, 11:00
Každá cesta ven se v této době omezila již jen na nákup nebo práci. Procházka...
Včera, 08:59
Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování pražské integrované dopravy...
Hlavní nádraží Praha
Včera, 07:35
Nová čtyřkolejná železniční trať z Vršovic na Zahradní Město, kterou vybudovala Správa železnic (SŽ) při...
26.11.2020
Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což...
Reklama