Hrušínští slaví 15 let divadla. Jezerka je ovšem mnohem starší. Jaké byly její vzestupy a pády?

Už patnáct let hraje divadelní společnost Hrušínských ve staré viničné usedlosti Jezerka na pomezí Nuslí a Michle. Za tu dobu odehráli skoro čtyři tisíce představení, která vidělo 900 tisíc diváků…

Stovky repríz

Téměř polovina repertoáru Divadla Na Jezerce překročila hranici dvou set repríz, inscenace Zahraj to znovu, Same a Manželské vraždění dosáhly tří stovek. K jubileu divadla byla vydána výpravná publikace, kterou připravil Jan Hrušínský. „Patnáct let spolupráce se skvělými lidmi, obrovskou lidskou i profesní zkušenost a zjištění, že 15 let uteče jako voda,“ řekl k tomu.

FOTO: Divadlo Na Jezerce

Divadlo Na Jezerce - 4 1936 prha euDivadlo Na Jezerce - 5 Jezerka vstup-1936, praha.euDivadlo Na Jezerce - 6 jerezka poté co ji opustila televizeDivadlo Na Jezerce - 3 Takoý žertík, DNJDivadlo Na Jezerce - 2 i-divadlo
Další fotky
Divadlo Na Jezerce - 1 DNJ

Snad se tu koupala samotná Libuše

Kdysi v místech Jezerky vyvěraly prameny, jejichž voda zásobovala samotný Vyšehrad. Byly tu dva rybníčky, z nichž spodní byl zván Jezerka nebo také Libušina lázeň (koupel), neb se tu prý hygieně oddávala sama kněžna Libuše. Podle jiných pověstí byla na tomto místě také volena česká knížata. Ani jeden rybníček už není, dolní byl zasypán ve 30. letech minulého století, horní, před usedlostí, zhruba v letech sedmdesátých, jeho pramen je sveden do vodotrysku před divadlem.

Tátovi šli soudruzi po krku! Protekci jsem nikdy neměl, říká Jan Hrušínský

Éra viniční usedlosti

Ve středověku tu byla vinice zvaná Šustrová, nejspíš podle majitele. K vinici patří usedlost, ta se tedy jmenovala Šustrovka. V roce 1835 se dočkala přestavby na obytný zámeček (jeho zdi byly ozdobeny malbami samotného Josefa Navrátila, bohužel se nedochovaly), v té době se patrně stavení začalo říkat Jezerka.

Historie hostinská

Roku 1912 získal pro Jezerku hostinskou koncesi známý restauratér Pankrác Jauris a následujícího roku vzniklo zde pohostinství. Nutno dodat, že od roku 1912 budova i pozemky napůl patřily obci michelské a Občanské záložně tamtéž. Záložna záhy postoupila svůj díl panu Rudolfu Zárubovi, aby provozoval restauraci, obec se k pronájmu své části odhodlala až roku 1924.

Divadelní hru, kterou si vybrala, si Simona Stašová ukrást nenechá

Popularita Jezerky rostla, takže rostla i hospoda. Ve 30. letech nechal pan restauratér přistavět kryté i otevřené dřevěné verandy a divadelní sál, i hráz rybníčku byla využívána k sezení a tanci. Navíc Záruba nechal postavit zahradní besídky a tenisové kurty.

Jezerka v těžkých časech

V roce 1948 noví mocipáni uvalili na Zárubův díl národní správu a restaurace byla zrušena. Pak tu byl zbudován park. V 50. a 60. letech byl objekt upraven na Kulturní dům Prahy 4 Jezerka a hospodařil tu RaJ.

Sedmdesátá léta Jezerce přála, dostala ji Československá televize, která tu zřídila legendární studio, odkud generální ředitel ČsT Jan Zelenka poučoval národ. V roce 1973 se odsud uskutečnilo první barevné televizní vysílání. Televize byla na Jezerce až do roku 1994.

Trojan, Krobot, Issová – Dejvické divadlo za 25 let své existence obohatilo divadelní scénu o zvučná jména

Nová éra

V roce 2000 vypracovala projekční kancelář R-projekt, konkrétně Petr Bašta, návrh architektonického řešení, kterak zachovat Jezerce charakter klasicistní usedlosti a v prosinci 2003 se sem nastěhovala Divadelní společnost Jana Hrušínského, Hrušínští ostatně mají nedaleko odsud vilu.

FOTO: Divadlo Na Jezerce

Divadlo Na Jezerce - 4 1936 prha euDivadlo Na Jezerce - 5 Jezerka vstup-1936, praha.euDivadlo Na Jezerce - 6 jerezka poté co ji opustila televizeDivadlo Na Jezerce - 3 Takoý žertík, DNJDivadlo Na Jezerce - 2 i-divadlo
Další fotky
Divadlo Na Jezerce - 1 DNJ

 

 

Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Včera, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
1.7.2020
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
1.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Reklama