Hudební plavba Národního divadla na Vltavě měla úspěch, lidé na mostech aplaudovali

Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla

Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla (ND). Další posluchači se připojili z projíždějících lodiček. Orchestry ND a Státní opery se spolu se sólisty představili na otevřené palubě lodi Bella Bohemia operní repertoár první české scény. Na několika místech zazněla díla Georgese Bizeta, Gioacchina Rossiniho, Bedřicha Smetany, Georga Friedricha Händela a Julia Fučíka.Z paluby lodi zazpívali Alžběta Poláčková, Aleš Briscein nebo Svatopluk Sem.

„Myslím že nápad Národního divadla udělat koncert z lodi je bezvadný. Tímto se k hudbě dostane spousta lidí, kteří jdou náhodou kolem, zaujme je, jak hrajeme a zpíváme, a pak třeba přijdou i do divadla. Beru to i jako takovou oslavu znovuzrození kultury po tom covidovém roce. Na lodi jsem ještě nezpívala a jsme zvědavá na akustiku,“ řekla ČTK před koncertem Poláčková.

Loď s hudebníky na palubě vyplula z blízkosti Národního divadla a na své první zastávce mezi Střeleckým ostrovem a Kampou začala s hudební produkcí. Mezi prvními skladbami Poláčková zazpívala slavnou árii z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi. Briscein připojil Pucciniho Nessun dorma z opery Turandot a Sem mimo jiné zazpíval árii Votre toast z Bizetovy Carmen.

„Je to něco ojedinělého, co se asi v době Národního divadla ještě neuskutečnilo. Je úžasné se po té šílené covidové době trošku přiblížit lidem, když ještě úplně nemohou do divadla. Sednou si na břehy a podívají se na něco zajímavého. Pro mě je to asi jedno z nejatraktivnějších míst, kde jsem kdy zpíval,“ sdělil Sem.

Staronový prezident ČLK Kubek: „Nemůže být takový rozdíl mezi příjmy lékařů u nás a v Německu

Další hudební plavba je plánována na 26. června. Program jednotlivých večerů se bude lišit. Pro druhý termín sestavil program hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. I zde půjde o slavná díla, tentokrát spíše z pera světových autorů. Zájemci se mohou těšit na La donna e mobile z Rigoletta, Triumfální pochod z Aidy, Libiamo z Traviaty a další operní hity Giuseppe Verdiho a dalších autorů.Místo, kde loď v tomto termínu zastaví, bude jen jedno: mezi Střeleckým ostrovem a Kampou v prostoru poblíž mostu Legií. Na pražských ostrovech se bude totiž ve stejném termínu konat multižánrový festival United Island a hudební loď Národního divadla bude součástí celého programu. Na zastávce se hudebníci se sólisty Janou Siberou a Martinem Šrejmou představí mezi 20:00 a 20:30.

Co stojí za tragédií v Plzni? Lidé cítili zápach v kanalizaci již o den dříve!

Loď Bella Bohemia je ekologickým plavidlem na elektrický pohon, jeho provoz tak živou hudební produkci nebude narušovat.Záštitu nad akcí převzali ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). V případě nepříznivého počasí se však akce konat nebudou, upozornili organizátoři.

23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama