I Koněv zamířil do karantény. Šestka odstěhovala kontroverzní sochu

Ani pandemie koronaviru a s ní spojená omezení nezabránila Praze 6 v odstranění sochy maršála Koněva v Bubenči. Šestka k tomuto kroku směřovala od loňského podzimu, otázka však je, zda zrovna nyní nastalo vhodné období.

„Dnes byla z podstavce demontována bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Radnice tím naplnila usnesení zastupitelstva ze září loňského roku. Socha bude prozatím přesunuta do prostor společnosti specializované na ukládání uměleckých předmětů a poté se přesune do připravované expozice Muzea paměti XX. století, která se bude věnovat období dvou totalitních režimů a významným historickým událostem na území Československa,“ stojí na facebookovém profilu šesté městské části.

Koněv se řeší od léta

Tématem roku se stala Koněvova socha loni v létě, kdy ji, ostatně jako každý rok, vandal pomaloval a popsal. Starosta šestky Ondřej Kolář jako reakci uvedl, že za jeho čištění, opravy a renovace utratila radnice za poslední roky statisíce korun. A že opakované vandalství ukazuje, že Praha 6 „tady Koněva nechce.“

Kolik stál šestku Koněv?

„Já tak říkám, že budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…,“ napsal Kolář na sociální síť loni 22. srpna.

Potom jakoby už jiné téma nebylo – Koněv pochopitelně našel řadu fanoušků a odpůrců, kteří se střetávali nejen ve virtuální prostoru, ale i přímo před sochou v Bubenči. Vyvrcholení přišlo loni v září, kdy zastupitelstvo městské části rozhodlo, že se Koněv z Prahy 6 odstěhuje a nahradí ho památník osvobození.

Starostu hlídala policie

Jednalo se tehdy za mimořádných bezpečnostních opatření, před budovu radnice byly umístěny zátarasy, na místě hlídali policisté, před zahájením jednání budovu prohledali policejní psi a nejspíš poprvé a možná i naposledy v historii se schůze zastupitelů zúčastnily i ruské televizní štáby… Starostu Koláře dokonce koncem srpna začala hlídat policie, dostal totiž několik výhrůžek fyzickou likvidací.

Zastupitelé šestky rozhodli: Koněv se odstěhuje z Dejvic

Koněv je bezpochyby kontroverzní osobností – pro někoho osvoboditel, pro někoho zločinec. Že se z šestky „odstěhuje“ bylo po loňském září jasné. Otázka však je, jestli bylo nutné přistoupit k tomu nyní, kdy se Česko potýká s pandemií koronaviru a je v karanténě.

Starosta Ondřej Kolář navíc nezklamal a neodpustil si okomentovat stěhování sochy stylem sobě vlastním. „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ napsal na svůj profil k fotce ukazující stěhování sochy.

Dnes, 10:40
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
Dnes, 10:20
Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Firma Pietro Filipi...
Dnes, 09:33
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:33
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
Dnes, 07:41
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
Dnes, 06:00
Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou poslaneckou novelu...
Včera, 17:50
V roce 2000, v době tzv. opoziční smlouvy, byla Česká televize na pokraji ovládnutí tehdejší...
Včera, 17:33
Komerční článek
Podstatou tohoto útoku je získávání informací pomocí odposlechu, přičemž útočník se stává v komunikaci prostředníkem,...
Včera, 16:50
Dispečerky a dispečeři pražské záchranky přijali v loňském roce na tísňových linkách bezmála 200 tisíc...
Včera, 16:20
Pražští strážníci se rozhodli od začátku letošního roku snížit počet tabulkových míst o 220 na...
Včera, 15:50
Mladík, který na pražském Smíchově strčil muže pod metro, nesouhlasí s rozsudkem, podle nějž si...
Reklama