I Koněv zamířil do karantény. Šestka odstěhovala kontroverzní sochu

Ani pandemie koronaviru a s ní spojená omezení nezabránila Praze 6 v odstranění sochy maršála Koněva v Bubenči. Šestka k tomuto kroku směřovala od loňského podzimu, otázka však je, zda zrovna nyní nastalo vhodné období.

„Dnes byla z podstavce demontována bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Radnice tím naplnila usnesení zastupitelstva ze září loňského roku. Socha bude prozatím přesunuta do prostor společnosti specializované na ukládání uměleckých předmětů a poté se přesune do připravované expozice Muzea paměti XX. století, která se bude věnovat období dvou totalitních režimů a významným historickým událostem na území Československa,“ stojí na facebookovém profilu šesté městské části.

Koněv se řeší od léta

Tématem roku se stala Koněvova socha loni v létě, kdy ji, ostatně jako každý rok, vandal pomaloval a popsal. Starosta šestky Ondřej Kolář jako reakci uvedl, že za jeho čištění, opravy a renovace utratila radnice za poslední roky statisíce korun. A že opakované vandalství ukazuje, že Praha 6 „tady Koněva nechce.“

Kolik stál šestku Koněv?

„Já tak říkám, že budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…,“ napsal Kolář na sociální síť loni 22. srpna.

Potom jakoby už jiné téma nebylo – Koněv pochopitelně našel řadu fanoušků a odpůrců, kteří se střetávali nejen ve virtuální prostoru, ale i přímo před sochou v Bubenči. Vyvrcholení přišlo loni v září, kdy zastupitelstvo městské části rozhodlo, že se Koněv z Prahy 6 odstěhuje a nahradí ho památník osvobození.

Starostu hlídala policie

Jednalo se tehdy za mimořádných bezpečnostních opatření, před budovu radnice byly umístěny zátarasy, na místě hlídali policisté, před zahájením jednání budovu prohledali policejní psi a nejspíš poprvé a možná i naposledy v historii se schůze zastupitelů zúčastnily i ruské televizní štáby… Starostu Koláře dokonce koncem srpna začala hlídat policie, dostal totiž několik výhrůžek fyzickou likvidací.

Zastupitelé šestky rozhodli: Koněv se odstěhuje z Dejvic

Koněv je bezpochyby kontroverzní osobností – pro někoho osvoboditel, pro někoho zločinec. Že se z šestky „odstěhuje“ bylo po loňském září jasné. Otázka však je, jestli bylo nutné přistoupit k tomu nyní, kdy se Česko potýká s pandemií koronaviru a je v karanténě.

Starosta Ondřej Kolář navíc nezklamal a neodpustil si okomentovat stěhování sochy stylem sobě vlastním. „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ napsal na svůj profil k fotce ukazující stěhování sochy.

Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Včera, 07:48
Koronavirus sice postavil téměř všechno na hlavu, ale ne všude se zastavily práce. A tak...
2.6.2020
Průřez tvorbou Jaroslava Gutha z posledních let bude v Písecké bráně k vidění do 7....
2.6.2020
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
JIŘÍ POSPÍŠIL
2.6.2020
Místo, které by připomínalo a zároveň umožňovalo seznámit se zvěrstvy totalitních režimů v Praze doposud chybí....
2.6.2020
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Reklama