I respirátory a masky se musí testovat. Laboratoř udělala téměř dvojnásobek testů

Laboratoř Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) provedla letos od konce března dosud téměř dvojnásobek testů ochranných prostředků jako za celý loňský rok. Dnes to řekl vedoucí oddělení zkušebnictví a certifikace VÚBP Jiří Tilhon. Výzkumný ústav je státní instituce, která spadá pod ministerstvo práce. Testuje třeba osobní ochranné prostředky (OOP), tedy respirátory či masky.

Loni laboratoř ústavu končila podle záznamů testem s číslem 1345. Letos od 23. března dosud se dostala z čísla 1073 na číslo 3295. Loni zkoušela 284 objektů, letos do začátku května 350. „A to je začátek května. Za dva měsíce to bylo tolik objektů pro laboratoř jako za celý loňský rok,“ uvedl Tilhon.

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo v Česku první případ nákazy novým koronavirem 1. března. Ochranné pomůcky v zemi několik týdnů scházely. Opozice a řada médií poukazovaly na to, že vláda materiál včas nezajistila. Lidé sami začali vyrábět roušky, ušité pomůcky nosili i někteří profesionálové. První letadlo s dodávkou z Číny dorazilo 20. března. Některé kraje si pak stěžovaly na to, že zpočátku dostávaly jen část požadovaného materiálu. Poslední letoun z Číny přiletěl s objednávkou resortů vnitra 3. května a zdravotnictví 4. května.

Přehled případů na začátku týdne. Na počet obyvatel stále nejhorší situace v Karlovarském kraji

Server SeznamZprávy.cz informoval před pár dny o tom, že masky z Číny netěsní a podle zkoušek jedné z laboratoří Akademie věd může být jejich účinnost o polovinu horší. VÚBP se ohradil proti tomu, že by svými testy účinnost dovezených respirátorů z Číny deklaroval. Podle něj jsou informace serveru „nepřesné a zavádějící“.

Vedení ústavu dnes řeklo, že po dohodě s Českou obchodní inspekcí od začátku pandemie vydává produktům časově omezený certifikát pro ČR. Ten platí tři měsíce. Provádějí se vybrané zkoušky kvůli urychlení. Pracovníci postupují podle evropských nařízení a norem pro zkušebny a produkty a laboratoř je v Česku jediná, která má k provádění oficiálních testů akreditaci, zdůraznilo vedení VÚBP.

Laboranti podle Tilhona netestují jen prostředky z Číny. V laboratoři měli i produkty, které sice pocházely z čínské dodávky, ale měly označení CE. To potvrzuje, že výrobek splňuje požadavky EU a výrobce ho už nechal ověřit. Pracovníci posuzují také několik nových modelů, které nyní vyvíjejí domácí firmy a výzkumníci.

Plošné testování v Chebu nebude. Ministerstvo zdravotnictví hejtmanovi nevyhoví

Ochranné prostředky se testují třeba na propustnost aerosolu. Používá se k tomu speciální nádoba, do níž se vkládá maska. Je při tom připevněna k pevnému podkladu s otvorem. Koncentrace oxidu uhličitého ve vydechovaném vzduchu se zkoumá po připevnění masky na hlavu figuríny, na takzvanou Sheffieldskou hlavu. Při dalším z testů je možné účinnost prostředku ověřit při běhu na pásu v kabině.

Čím je materiál dokonalejší, tím hůř se přes něj dýchá. „Zvláště všechny nanomateriály se hůř prodýchnou,“ podotkl vedoucí oddělení zkušebnictví.

Rouška chrání okolí toho, kdo si ji nasadil. Respirátor naopak ochraňuje nositele před okolím. „Nemohu zaměňovat výrobky. Prostředek může mít vlastnosti respirátoru, ale nikdy se nebude chovat jako respirátor. I když bude vyhovovat jedné zkoušce, nebude to respirátor,“ dodal Tilhon.

vera/čtk

Včera, 18:26
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
Včera, 16:24
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
Včera, 14:02
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
30.5.2020
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
29.5.2020
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
29.5.2020
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
Reklama