I stromy jsou ve stresu. Kůrovec a sucho, strašáci pražských lesů

Ani pražským lesům se nevyhýbá kůrovcová kalamita, i když díky malému zastoupení smrku to není tak hrozné jako jinde v republice. Bohužel se naše lesy dlouhodobě potýkají s vysokými teplotami a suchem, což oslabuje kondici a usychání stromů. Ani více srážek v posledních týdnech se na zlepšení stavu a odolnosti dřevin příliš neprojevilo.

V pražských lesích trpí suchem všechny druhy dřevin, jehličnaté i listnaté, nejčastěji se však projevuje nepříznivé počasí na smrku, borovici a modřínu. Ty jsou vlivem několikaletých zvýšených teplot s absencí srážek a poklesem spodní vody vystaveny dlouhodobému stresu, jsou oslabené a daleko častěji podléhají napadení kůrovcem. K tomu se přidává usychání stromů v přímé souvislosti s poklesem hladiny spodní vody. To je patrné nejvíce u borovic, ale dokonce i u listnatých druhů, dubů, buků a dalších, kdy vzrostlé dospělé stromy svým kořenovým systémem nedosáhnou na vodu a hynou.

Nejvíce postižené lokality kůrovcem a suchem na území Prahy jsou nyní v Kunratickém lese, Modřanské rokli a v Divoké Šárce, ale v nějaké míře se poškození vyskytuje ve všech pražských lesích.

Pražané i motýle můžou mít radost! Stromovka získala květinové záhony jak z první republiky

V lokalitách postižených kůrovcem se musí odstraňovat nejen na první pohled suché a nemocné stromy, ale také zdánlivě zdravé zelené dřeviny, které jsou už pod kůrou napadeny škůdci. Jejich včasným odstraněním je možné omezit další šíření nenápadných, ale nebezpečných škůdců. Po nutných zásazích vznikají volné paseky, které se pražští lesníci chystají co nejdřív zalesnit.
Při výsadbách v pražských lesích se už delší dobu nesázejí smrky, ale je vybírána vhodnější druhová skladbu, vycházející z přirozeného složení původních porostů a podmínek v jednotlivých lokalitách. Vysazují se tak převážně listnáče, dub zimní, dub letní, buk lesní, lípa malolistá, které doplňují ptačí třešně, javory nebo habry, z jehličnatých druhů třeba jedle bělokorá.

V tomto období probíhají akutní zásahy proti kůrovci a v pražských lesích se pohybuje vedle lesních dělníků i větší množství techniky. Týká se to zejména nejvíce postiženého Kunratického lesa, Modřanské rokle a Divoké Šárky. Návštěvníci lesa by tedy měli respektovat situaci a dbát zvýšené opatrnosti.

FOTO: Pražské lesy: sucho a kůrovec

Pražské lesy: sucho a kůrovec - 1 les lePražské lesy: sucho a kůrovec - 2 a těžba dřeva.lePražské lesy: sucho a kůrovec - 2 pokácené stromy lePražské lesy: sucho a kůrovec - 2 těžba dřeva lePražské lesy: sucho a kůrovec - 3 kůrovec le
Další fotky
Pražské lesy: sucho a kůrovec - 3 lapač na kůrovec le
Dnes, 09:40
Pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Radimově ulici na Břevnově, je do odvolání mimo provoz....
Dnes, 07:35
Když v březnu v Česku vypukla pandemie koronaviru, ukázalo se, že žít bez internetu už...
Včera, 18:55
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 18:55
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
Včera, 18:20
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
Včera, 17:00
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
Včera, 16:20
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční...
Včera, 14:20
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojené uzavření restaurací, barů, ale třeba i divadel či...
Včera, 12:44
Komerční článek
Praha spustila další kampaň proti koronaviru, tentokrát s cílem ukázat, jak je více než kdy...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 12:20
Pražský magistrát kvůli nutnosti odeslat pracovníky do karantény uzavřel již třetí pracoviště registru vozidel. Po...
Včera, 11:40
Podobně jako na jaře, i teď na podzim sleduje ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy...
Reklama