Komerční článek

Implementace a správy virtualizačních řešení v podnikovém prostředí

1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se dnes nejčastěji využívají?

 

Důležitost virtualizace se za poslední roky exponenciálně zvyšuje. Tak, jak jsme před deseti lety zažívali boom v oblasti virtualizace strojů, setkáváme se poslední roky zejména s požadavky na virtualizaci softwarovou, a to nejen v oblasti aplikační, ale i v oblasti úložišť nebo sítí. Virtualizace se stala výkonným nástrojem, který pomáhá optimalizovat náklady na pořízení a provoz infrastruktury, a to zejména efektivním využíváním dostupných zdrojů, snížením investičních nákladů a zdrojů potřebných pro její následnou správu. Nabízí tak vysokou flexibilitu a škálovatelnost virtualizovaného prostředí. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na schopnost zajistit business kontinuitu snížením času potřebného k obnově systémů v případě vzniku incidentu.

 

2. Jaké jsou hlavní výhody kontejnerů oproti virtuálním strojům obecně a jaké z hlediska úložišť?

Hlavní výhodu z pohledu správce virtualizace na úrovni kontejnerů je rychlejší a efektivnější práce s využitím velké míry automatizace a orchestrace celých systémů a tím schopnost zajistit rychlé přípravy prostředí.  Jasnou výhodou z pohledu vývojářů, je to, že jednoduchým způsobem usnadňuje tvorbu aplikací nebo stále více populárních mikro služeb. Kontejnery nevyžadují spuštění hypervizoru a jsou nezávislé na hostujícím operačním systému, dokážou tak aplikace skvěle izolovat. Oproti virtuálním strojům fungují kontejnery na vyšší úrovni virtualizace, která nabízí možnost více se soustředit na samotný vývoj, než nutnost řešit kompatibilitu operačního systému a prostředí, v kterém vývojáři potřebují dynamicky pracovat. S ohledem na úložiště jsou kontejnery méně náročnější na místo a zároveň schopné sdílet stejné binární soubory a knihovny.

 

3. Na co by se především nemělo zapomínat při tvorbě podnikové virtualizační architektury a virtualizovaných systémů?

Jako u každého návrhu podnikové architektury je nutné nejprve porozumět podnikovým procesům, prioritám a zohlednit konkrétní potřeby při výběru i návrhu celého konceptu virtualizačního prostředí. Při návrhu architektury by proto pojmy typu plán kontinuity služeb, dostupnost, RPO, RTO, fault tolerance, neměly být cizí. Další, stále často opomíjenou oblastí, je bezpečnost virtualizovaných systémů. Vzhledem k široké škále hardwarové a softwarové virtualizace je důležité nezapomenout popsat jednotlivé role a úrovně jejich přístupů, a to až do stejné úrovně granularity jako je úroveň zamýšlené virtualizace.

 

4. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi hypervizorem typu 1 a typu 2? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody?

V podnikovém prostředí se nejčastěji setkáváme s typem hypervizoru 1, který je nainstalován přímo na fyzickém hardwaru a komunikuje napřímo s jeho zdroji, tím nahrazuje jeho operační systém. Přímým přístupem k fyzickému hardware a možností sdílet tyto prostředky mezi několik virtuálních strojů řeší nejen jejich lepší zabezpečení, ale i schopnost efektivně alokovat a sdílet hardwarové zdroje. Snižuje potřebný čas na správu a urychluje jejich obnovu v případě havárie. Nevýhodou je stále nutnost spravovat odděleně jednotlivé virtualizované operační systémy.

Oproti tomu hypervizor 2, který není napojen přímo na základní hardware, je nástavbou nad běžící operační systém, s kterým umožňuje sdílet stejné úložiště a zdroje. To je současně i jeho slabinou, jelikož pro využití prostředků musí komunikovat přes hostující operační systémem. Často se s ním setkáváme v případě potřeby provozovat více operačních systémů najednou (například pro sandboxing).

 

 

5. S jakými výhodami a nevýhodami mohou počítat zájemci o open source virtualizační řešení, jako jsou například Cockpit, Proxmox, KubeVirt, Open vSwitch nebo AWS Firecracker?

Zda využít dostupných open source řešení dobře charakterizuje známý citát ekonoma Miltona Friedmana: „Není oběda zadarmo“. U přednosti použití open source nástrojů je důležité dopředu zvážit výhody i nevýhody jednotlivých řešení. Na první pohled se při počáteční implementaci může zdát jejich využití vidinou velké finanční úspory, nicméně i u open source nástrojů je nutné neopomenout, jaké licenční podmínky se na konkrétní řešení vztahují a jakým způsobem si následně zajistíte jejich správu (podporu, vývoj) nebo garanci funkčnosti.

 

www.totalservice.cz

Dnes, 12:45
Boj proti pandemii koronaviru vidí jako jednu z priorit letošního roku starosta první městské části...
Dnes, 11:54
V únoru měla mít v Dejvickém divadle premiéru nová inscenace hry Vina? od Daniela Majlinga....
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Zahušťování našeho hlavního města novou výstavbou je protiváhou jeho rozšiřování do okolní krajiny. Možnosti se...
Včera, 11:51
Pražští policisté pátrají po útočníkovi, který napadl seniora ve stanici metra Střížkov. Útoku předcházel slovní...
Včera, 11:07
Podobný shon jako kolem Průmyslového paláce panoval i na ostatních stavbách budoucího výstaviště. Největší pozornost...
Včera, 04:00
Během dvou let přibude v hlavním městě několik set stožárů veřejného osvětlení, ze kterých si...
Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
2.3.2021
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
2.3.2021
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
1.3.2021
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
1.3.2021
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Reklama