Invalidovna. Někdejší útočiště válečných invalidů a zestárlých vojáků je otevřeno široké veřejnosti

Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia ALTA, které se tam přestěhovalo z nedalekých Holešovic. Od roku 2018 areál Invalidovny spravuje Národní památkový ústav, které výpůjčku poskytlo.

Studio ALTA propojuje umělce, veřejnost a různorodé komunity, prostor s ním společně sdílí několik uměleckých a sociokulturních subjektů, které jsou souhrnně nazývané coby spolubydlící organizace. Stejně jako Studio ALTA tam budou buď do konce roku, nebo v případě prodloužení výpůjčky déle.

Karlínská Invalidovna připomene 35. výročí uvedení Formanova Amadea

Následně dojde k rekonstrukci celé Invalidovny, která bude sloužit k jiným účelům. Už v současné době se od pátku do neděle (10-16 hodin) konají prohlídky Invalidovny pro širokou veřejnost. Všem zájemcům je otevřen i široký program Studia ALTA, a to ve všední dny od 15 do 22 a o víkendech od 10 do 22 hodin. Akce se budou konat i v létě. Bližší informace lze nalézt na webu Studia ALTA.

Umění i vzdělávací aktivity

„Mimo akce pro veřejnost zde budou iniciativy denně pracovat na svých vlastních projektech. Je nám ctí naplnit historickou budovu Invalidovny kvalitním uměním, kulturními a vzdělávacími aktivitami, které zde realizujeme společně s dalšími spolubydlícími organizacemi,“ uvedla při setkání s novináři ředitelka Studia ALTA Lucia Kašiarová. Na dotaz Našeho REGIONu, jaké to v objektu bylo v době nouzového stavu, uvedla, že dobré, neboť plno lidí mělo čas a pomáhalo.

Sídliště Invalidovna patří mezi urbanistické legendy. V čem vězí jeho kouzlo?

Primárně se Studio ALTA věnuje oboru současného tance, workshopům pro profesionální tanečníky a pronájmu zkušeben, užší spolupráci navázala i s uměleckými skupinami z oboru pohybového divadla – tYhle, Uffenživot, Terezou Ondrovou a Peterem Šavlem.

Jednou ze spolubydlících organizací je Tlustá čára. Její představitelka Ivana Kočíková uvedla, že skoro každý se setkal se někým, kdo se měl problém s nějakou závislostí nebo třeba šikanou. A je třeba za tím udělat tlustou čáru v podobě nějaké tvorby. Organizace proto pravidelně vyhlašuje určité téma – aktuálně jsou to sekundární oběti vězeňství, což je třeba rodina odsouzeného.

Historie a genius loci

Barokní budova Invalidovny byla postavena v letech 1731-1737 na základě plánů architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera na pokyn císaře Karla VI. Habsburského, jehož dcerou byla Marie Terezie (mimochodem: v budově byl, vedle dalších snímků, filmován dvoudílný film o jejím životě). Původně měla být devětkrát větší, došly ale peníze. Nejvyšší počet ubytovaných v jedné chvíli byl 1400. Měl tam být i kostel, který dodnes nahrazuje kaple.

Budova se sochami Davida Černého. V Karlíně vyroste Nová Invalidovna

O tom všem při prohlídce objektu, který několikrát postihly povodně, hovořil kastelán Invalidovny Miroslav Indra. Stejně jako o tom, že Invalidovna byla financována z financí soukromé nadace, kterou na základě závěti ustanovil hrabě Petr Strozzi (v parku před budovou je jeho pomníček), přičemž platnosti nabyla v roce 1664, kdy byl smrtelně zraněn. Určena byla na podporu a zajištění válečných invalidů, nemohoucích a zestárlých vojáků.

Posléze, ve dvacátých letech 20. století byl jedním z nejznámějších obyvatel Invalidovny pozdější významný fotograf Josef Sudek, autor snímků „Ze života Invalidovny“. Toho zmínil Michal Horáček z HóR Gallery, která je jednou ze spolubydlících organizací Studia ALTA. Tato skutečnost posiluje genius loci Invalidovny.

FOTO: Invalidovna v Praze-Karlíně

Invalidovna v Praze-Karlíně - InvalidovnaInvalidovna v Praze-Karlíně - InvalidovnaInvalidovna v Praze-Karlíně - InvalidovnaInvalidovna v Praze-Karlíně - InvalidovnaInvalidovna v Praze-Karlíně - Invalidovna
Další fotky
Invalidovna v Praze-Karlíně - Invalidovna
Dnes, 18:04
Hlavní město Praha za podpory Rady hl. m. Prahy odsouhlasilo návrh na vyhlášení Programu podpory...
Dnes, 17:10
Středočeský kraj se zapojí do akcí, které příští rok připomenou 1100 let od mučednické smrti...
Dnes, 15:37
andscape festival se v sobotu rozrostl o další umělecké dílo. Přední český umělec Patrik Hábl...
Dnes, 13:12
Ani jsme se nenadáli a čtvrtina prázdnin je pomalu pryč. Chtělo by to nějaký plnohodnotný...
Dnes, 12:29
V návaznosti na celkovou rekonstrukci bývalého rybníka ve Stromovce se uskutečnila také oprava prostoru před...
Včera, 08:58
Přívoz je v provozu je každý den od 10 do 22 hodin. O sobotách, v...
Včera, 07:39
Letní slavnosti staré hudby nedomyslitelně patří k prázdninové Praze. Do třetího desetiletí své existence vstupují...
12.7.2020
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
12.7.2020
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
11.7.2020
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
Reklama