Jak na veselejší podzim v Praze? Dýně, dýně a zase dýně

Na botanické zahrady se uzavření nevztahuje. Proto botanická zahrada v Troji hlásí otevřeno, a ještě přináší podzimní akce. Ty se nesou v pestrých odstínech převážně oranžové barvy. Ano, řeč je o dýních. Ačkoli se v Čechách s oblibou říká, že je to americký svátek a že za chvíli už snad budeme mít místo Ježíška i Santu, Halloween je svátkem anglosaským a vznikl v Irsku jako oslava všech svatých. V současné době zvlášť by asi nebylo žádoucí čekat na koledující děti s mísou cukrátek. Vyřezat dýni a postavit si ji před práh se však může stát hezkým zvykem i tady. Anebo navštívit výstavu Dýňový podzim. Anebo obojí, to je nejlepší možnost.

Výstava, na níž si mnozí možná řeknou, že takové barvy snad ani příroda bez pomoci vykouzlit nemohla, ale příroda je mocná čarodějka a možná také trochu malířka, protože tolik odstínů oranžové pohromadě lze opravdu spatřit jen málokde. Různorodé druhy tykvovitých rostlin se v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji představí od 16. října do 1. listopadu. Doprovodná akce Dýňové slavnosti musela být kvůli hygienickým opatřením zrušena. Pořadatelé doufají, že se v Ornamentální zahradě odehraje alespoň Halloween naplánovaný na poslední říjnový den.

Máslová, špagetová, hokaido nebo třeba muškátová je jen ten jedlý zlomek těchto (ne vždy jen) oranžových krásek. Obecně se u nás začaly dýně využívat až v posledních letech. Lidé nevěděli, co vše se dá z dýně připravit a jak moc chutná může být. Důležité je také zmínit její vliv na zdraví, jelikož obsahuje vysokou dávku vitaminů, betakarotenu, je nízkokalorická a velmi výživná. Milovníci dobrého jídla, ale i fanoušci výrazných dekorací nebo zahrádkáři si tak v botanické zahradě přijdou rozhodně na své.

Možná právě ty veselé barvy obrovských, ale i malinkých, dýní dovedou rozzářit tyto škaredé dny. Výstava bude jedinečná a originální. Ptáte se proč? Návštěvníky totiž čeká také dýňová svatba – prezentace plodů v podobě ženicha, nevěsty, všech svatebčanů, ale i svatebního lože. Právě takto veselé aranžmá se může stát inspirací pro každého, koho už nebaví tato nuda a šeď sezení doma na gauči před televizí. Stačí vyrazit do Troji a pak už hned do supermarketu (ale pozor, jen ve dvou) pro jednu krásnou tykvičku. Zda už ji člověk využije na ozdobu či v kuchyni je na každém zvlášť.

Dnes, 19:03
Minulý rok v hlavním městě přibylo cyklistů. Automatické sčítače umístěné na cyklostezkách napočítaly více než...
Dnes, 07:34
Zřejmě současně nejslavnější obyvatelkou Prahy 6 je oblíbená komediální herečka Iva Janžurová, která před nedávnem...
23.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
Reklama