Jak na veselejší podzim v Praze? Dýně, dýně a zase dýně

Na botanické zahrady se uzavření nevztahuje. Proto botanická zahrada v Troji hlásí otevřeno, a ještě přináší podzimní akce. Ty se nesou v pestrých odstínech převážně oranžové barvy. Ano, řeč je o dýních. Ačkoli se v Čechách s oblibou říká, že je to americký svátek a že za chvíli už snad budeme mít místo Ježíška i Santu, Halloween je svátkem anglosaským a vznikl v Irsku jako oslava všech svatých. V současné době zvlášť by asi nebylo žádoucí čekat na koledující děti s mísou cukrátek. Vyřezat dýni a postavit si ji před práh se však může stát hezkým zvykem i tady. Anebo navštívit výstavu Dýňový podzim. Anebo obojí, to je nejlepší možnost.

Výstava, na níž si mnozí možná řeknou, že takové barvy snad ani příroda bez pomoci vykouzlit nemohla, ale příroda je mocná čarodějka a možná také trochu malířka, protože tolik odstínů oranžové pohromadě lze opravdu spatřit jen málokde. Různorodé druhy tykvovitých rostlin se v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji představí od 16. října do 1. listopadu. Doprovodná akce Dýňové slavnosti musela být kvůli hygienickým opatřením zrušena. Pořadatelé doufají, že se v Ornamentální zahradě odehraje alespoň Halloween naplánovaný na poslední říjnový den.

Máslová, špagetová, hokaido nebo třeba muškátová je jen ten jedlý zlomek těchto (ne vždy jen) oranžových krásek. Obecně se u nás začaly dýně využívat až v posledních letech. Lidé nevěděli, co vše se dá z dýně připravit a jak moc chutná může být. Důležité je také zmínit její vliv na zdraví, jelikož obsahuje vysokou dávku vitaminů, betakarotenu, je nízkokalorická a velmi výživná. Milovníci dobrého jídla, ale i fanoušci výrazných dekorací nebo zahrádkáři si tak v botanické zahradě přijdou rozhodně na své.

Možná právě ty veselé barvy obrovských, ale i malinkých, dýní dovedou rozzářit tyto škaredé dny. Výstava bude jedinečná a originální. Ptáte se proč? Návštěvníky totiž čeká také dýňová svatba – prezentace plodů v podobě ženicha, nevěsty, všech svatebčanů, ale i svatebního lože. Právě takto veselé aranžmá se může stát inspirací pro každého, koho už nebaví tato nuda a šeď sezení doma na gauči před televizí. Stačí vyrazit do Troji a pak už hned do supermarketu (ale pozor, jen ve dvou) pro jednu krásnou tykvičku. Zda už ji člověk využije na ozdobu či v kuchyni je na každém zvlášť.

Dnes, 09:09
Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel...
Dnes, 08:36
V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat....
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Soutěž na opravu Libeňského mostu nabrala zpoždění už víc než čtvrt roku. Technická správa komunikací...
Dnes, 04:00
Florenc 21 – tak se jmenuje mezinárodní urbanistická soutěž, jejíž vítěz dá novou tvář části...
Včera, 17:07
Neuvěřitelných, neskutečných, nemožných...Taková synonyma bychom použili, kdyby člověk oslavil 130. narozeniny. Jaké slovo použít v...
Včera, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
10.4.2021
V červnu má vyjet v Praze nová tramvajová linka 19. Tedy doufejme, že druhý pokus...
9.4.2021
Za posledních 70 let prošly Letenskými sady miliony lidí. Často byly sem, do sousedství Kramářovy...
9.4.2021
Na náměstí Bratří Synků v pražských Nuslích srazilo dnes po poledni nákladní auto muže, který...
9.4.2021
Park na Vítkově projde výraznou obnovou. Přestože zůstane zachován jeho přírodní ráz, park získá reprezentativní...
Reklama