Jak na veselejší podzim v Praze? Dýně, dýně a zase dýně

Na botanické zahrady se uzavření nevztahuje. Proto botanická zahrada v Troji hlásí otevřeno, a ještě přináší podzimní akce. Ty se nesou v pestrých odstínech převážně oranžové barvy. Ano, řeč je o dýních. Ačkoli se v Čechách s oblibou říká, že je to americký svátek a že za chvíli už snad budeme mít místo Ježíška i Santu, Halloween je svátkem anglosaským a vznikl v Irsku jako oslava všech svatých. V současné době zvlášť by asi nebylo žádoucí čekat na koledující děti s mísou cukrátek. Vyřezat dýni a postavit si ji před práh se však může stát hezkým zvykem i tady. Anebo navštívit výstavu Dýňový podzim. Anebo obojí, to je nejlepší možnost.

Výstava, na níž si mnozí možná řeknou, že takové barvy snad ani příroda bez pomoci vykouzlit nemohla, ale příroda je mocná čarodějka a možná také trochu malířka, protože tolik odstínů oranžové pohromadě lze opravdu spatřit jen málokde. Různorodé druhy tykvovitých rostlin se v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji představí od 16. října do 1. listopadu. Doprovodná akce Dýňové slavnosti musela být kvůli hygienickým opatřením zrušena. Pořadatelé doufají, že se v Ornamentální zahradě odehraje alespoň Halloween naplánovaný na poslední říjnový den.

Máslová, špagetová, hokaido nebo třeba muškátová je jen ten jedlý zlomek těchto (ne vždy jen) oranžových krásek. Obecně se u nás začaly dýně využívat až v posledních letech. Lidé nevěděli, co vše se dá z dýně připravit a jak moc chutná může být. Důležité je také zmínit její vliv na zdraví, jelikož obsahuje vysokou dávku vitaminů, betakarotenu, je nízkokalorická a velmi výživná. Milovníci dobrého jídla, ale i fanoušci výrazných dekorací nebo zahrádkáři si tak v botanické zahradě přijdou rozhodně na své.

Možná právě ty veselé barvy obrovských, ale i malinkých, dýní dovedou rozzářit tyto škaredé dny. Výstava bude jedinečná a originální. Ptáte se proč? Návštěvníky totiž čeká také dýňová svatba – prezentace plodů v podobě ženicha, nevěsty, všech svatebčanů, ale i svatebního lože. Právě takto veselé aranžmá se může stát inspirací pro každého, koho už nebaví tato nuda a šeď sezení doma na gauči před televizí. Stačí vyrazit do Troji a pak už hned do supermarketu (ale pozor, jen ve dvou) pro jednu krásnou tykvičku. Zda už ji člověk využije na ozdobu či v kuchyni je na každém zvlášť.

Včera, 18:20
Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu Flora a fauna...
Včera, 17:20
Vedení pražského magistrátu se rozhodlo prodloužit uzavření Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu ve směru ke...
Včera, 17:00
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 17:00
Zavřeno mají z důvodů pandemie koronaviru nařízením vlády restaurace v Česku. Pokud chcete svůj lokální podnik podpořit...
Včera, 13:00
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
Včera, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Včera, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
22.10.2020
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
22.10.2020
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
22.10.2020
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
22.10.2020
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Reklama