12℃
Dnes je 20. listopad , svátek má Nikola

Jak se dělala revoluce z telefonních budek a bez internetu

Další fotky

Oslavy třicetiletého výročí sametu se blíží a s výstavami, kterého ho připomínají, se pomalu začíná trhat pytel.

Jedním z připomenutí je výstava „Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu“. Tu bude možné vidět až do 30. listopadu denně od 14 do 19 hodin ve stanu na Letné proti fotbalovému stadionu Sparty.

Výstavní a komunikační projekt, který pořádá autorský tým z chystaného Památníku ticha, prožitkovou formou přiblíží komunikační a mediální pozadí zlomových okamžiků politického převratu roku 1989, a to nejen samotného 17. listopadu. Poukáže především na datum 25. listopadu, kdy došlo k pádu cenzury, a mladším ročníkům tak přiblíží, jak se „dělala revoluce“ bez internetu a sociálních sítí.

Směšnost i tragédie života v totalitě. Odhalí je výstava fotografií Vladimíra Birguse

Součástí výstavy bude i představení cyklu archivních fotografií Jaroslava Krejčího (1929 ve Znojmě – 2006 v Praze), grafika, ilustrátora, divadelního fotografa a vysokoškolského pedagoga. Ty zachycující dění listopadových dní roku 1989 skrze tehdejší osobnosti politického a protikomunistického dění, jako jsou například Václav Havel, Alexander Dubček nebo Karel Kryl, ale také herců a studentů, kteří putovali republikou jako informátoři o událostech, které státní média cenzurovala.
Fotograf během krátkého období zachytil několik tisíc obrazů na negativy, které později prošly povodněmi, díky čemuž získaly jedinečnou patinu. Krejčí měl totiž ateliér na adrese Všehrdova 10, v témže domě bydlel i Martin Mejstřík – jemu však povodeň negativy zničila přímo nenávratně.

Doprovodný program nabídne diskuse a workshopy na téma proměny pohledu na hrdinství od ideologizovaných symbolů režimu k autentickým příběhům dvacátého století.
Chybět nebudou dílny a besedy s významnými osobnostmi mediálního světa jak z doby před třiceti lety, tak ze současnosti jako je Petr Pithart, Karel Hvížďala, Ivo Mathé, Michal Žantovský, Jan Urban a další.

Výstava na radnici i kniha. Rok 1989 objektivem Jana Šibíka

Projekt zahrne i vzdělávací program pro školy vytvořený v koordinaci s Festivalem svobody a aktivitami neziskové organizace Post Bellum.
Výstava Komunikace 89 mladším generacím například ukáže, jak se šířily informace v dobách, kdy neexistovaly sociální sítě, internet nebo mobilní telefony.
Všem návštěvníkům pak nabídne návrat do časů za soumraku totalitního režimu, kdy o proměnách země rozhodovalo množství lidí na ulicích a kdy o velikosti pouličních manifestací rozhodovala pouze schopnost šíření informací o oficiálními médii utajovaných událostech.

„Výstavou chceme upozornit na symbolický počátek otevřené komunikace, na faktickou revoluci listopadového převratu, jíž je návrat k vlastní identitě a svobodě slova,“ říká organizátor výstavy Pavel Štingl.
„Jen díky individuálnímu rozhodnutí tři čtvrtě milionu občanů a jejich veřejně projevené vůli se totiž 25. listopadu 1989 uskutečnila největší národní manifestace dvacátého století, přímým přenosem Československé televize se rozšířila do celé republiky, a tak padla cenzura,“ dodává Štingl.

FOTO: Komunikace 89

Komunikace 89 - 1 DSC01721Komunikace 89 - 2 Komunikace89-768×1024Komunikace 89 - 3 DSC8515-1024×683 krejKomunikace 89 - 4 kryl s irenou gerovou hrejKomunikace 89 - 5 Letná-dav-1024×682 krej
Další fotky
Komunikace 89 - 6 klement lukeš jaroslav krejčíKomunikace 89 - 0 AA010-2-1024×682 krej
Před 17 minutami
První ostatky osob, které zemřely v Praze 4 a ke kterým se nepřihlásili rodinní příslušníci,...
Před 3 hodinami
Praha jako evropský domov medúz? Už nic nemožného – v pátek se totiž pro veřejnost...
Včera, 16:44
Pražský magistrát společně s Prahou 2 v pondělí otevřely nový chodník podél magistrály od Vinohradské...
Včera, 14:33
Návrh nového dopravního terminálu má detailní podobu. Smíchovský terminál lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí...
Včera, 13:33
Vedení hlavního města v pondělí schválilo plán rozvoje dopravy na další roky, takzvaný akční plán...
Včera, 12:54
Opět na křižovatce? Tak nazval Spolek českých právníků VŠEHRD setkání na půdě Právnické fakulty Univerzity...
Včera, 09:38
Přesun sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády a vytvoření nového památníku řeší Praha 6...
Včera, 09:01
Trojice lidí v Praze posprejovala vagon metra a napadla i obsluhu metra. Pracovníkům dopravního podniku...
Včera, 08:33
14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat proběhne ve dnech 5.6. a 6.6.2020 v prostorách Lesního divadla...
Včera, 07:30
Atraktivní derby v předehrávce florbalové superligy mužů skončilo nečekaně jasným výsledkem. V přímém souboji o...
Reklama