Jak se zabavit doma i v případě karantény: knižní novinky

Tyto mlhavé deštivé dny si každý rok jen říkají o to, udělat si hezkou chvilku pro sebe – skončit dřív v práci, doma si natáhnout teplé ponožky, zachumlat se do deky, uvařit si kakao a sednout si s dobrou knihou. Letos máme možnost mít tyto dny častěji než kdy dřív. I tak bychom si jich však měli vážit. I v karanténě a práci z domova je důležité si nastavit nějaký časový plán: kdy vstát, kdy pracovat, kdy jíst a kdy mít volno. A pokud tento plán člověk zvládne dodržovat každý den, zaslouží si odměnu v podobě klidu pro sebe.

Rok 2020 asi pro nikoho není takový, jaký si ho představoval. I přesto však v tomto roce vyšlo velké množství nových knih, které si stačí jen objednat a nechat přivézt. A když ne pro sebe, tak perfektně poslouží třeba jako vánoční dárky. Je libo klasickou severskou kriminálku, dosud nezveřejněné dopisy Jane Austenové, šílené příběhy pro děti od Lukáše Pavláska, které si ale určitě zamilují i jejich rodiče nebo třeba knihu plnou receptů a dalších informací o výživě? Zde je deset vybraných knih, které skvěle poslouží k chvílím odpočinku, ale i k edukaci nebo dokonce cvičení.

 

Jacqueline Wilsonová: Tančím charleston

Děj knihy oblíbené autorky pro děti a mládež se odehrává v Anglii ve 20. letech minulého století. Byla to přelomová doba – britské ženy konečně získaly hlasovací právo, chodily do práce, stříhaly si vlasy na mikádo, nosily kratší sukně, či dokonce oblékaly kalhoty, všude se tančil charleston… Uprostřed těchto zvratů vyrůstá školačka Mona. Rodiče nemá, tak žije se svou tetou v maličkém domku na panství Somersetových, kde teta pracuje jako dámská krejčová paní hraběnky. Když však stará lady zemře a zámek zdědí mladý pan Benjamin, vše se začne měnit. V bohémské atmosféře sídla se Mona cítí velmi šťastná, nachází zde nové přátele a nakonec – ve strhujícím závěru románu – i širokou milující rodinu.

 

Antologie: Nejkrásnější dárek

Dvanáct mladých českých autorů se spojilo k vydání dvanácti vánočních povídek. Melancholické příběhy sice spojuje kouzlo Vánoc, ale každý jeden z nich je úplně jiný. Mezi autory jako je Anna Musilová, autorka knih Černooká nebo Tamařino souhvězdí, nebo Theo Addair, autor knihy Muffin a čaj, jsou také tři nové spisovatelské hlasy, které se do knihy dostaly na základě soutěže. Hrdinové povídek zde připomínají, proč je důležité milovat Vánoce a jak je příjemné se za dlouhých zimních večerů někde ztratit s dobrou knihou v ruce. Nejkrásnější dárek se tak může stát perfektním dárkem k Vánocům pro někoho blízkého, ale i pro sebe. Stačí nezapomínat na kouzlo Vánoc.

 

Radek Malý: Atlas ohrožených živočichů

Tyto pravdivé příběhy kriticky ohrožených druhů poukazují na fakt, že na počátku dvacátého století žily na planetě zemi dvě miliardy lidí a o pouhých sto let později je to již více než sedm a půl miliardy. Kvůli drancování planety vymírá spousta živočišných druhů, kterým člověk prostě vzal místo výskytu. Znečišťování planety, kácení lesů a jejich změna na zemědělskou půdu, „nekonečné“ čerpání podzemních vod a dalších nerostných surovin… To vše zcela jasně míří ke katastrofě. Lovení živočichů pro kůži, kly, tuk, to vše je i v dnešní době zcela „normální“. Kniha podává jedenačtyřicet příběhů hlavních hrdinů, kterými se stali přímo zvířata. O ilustrace se postaral Pavel Dvorský a jeho žena Pavla Dvorská.

 

Jo Nesbø: Království

Král severských detektivek. To je Jo Nesbø, jenž nyní přichází s novou knihou, která se opírá především o vztah dvou bratrů. Děj tohoto románu se odehrává v malé obci Os, která leží pod horami. Bratři Roy a Carl zde mají zvláštní vztah. Jeden zůstává sám ve svém rodišti, na statku, který bratři zdědili po rodičích, a živí se jako automechanik, druhý se stěhuje do Ameriky a stává se úspěšným obchodníkem. Pak se ale vrací a chce v horách otevřít luxusní hotel. Jeho plán však přináší řadu problémů, a tak se spoléhá na bratra. Ten si vyčítá, že ho nechal odejít, tudíž je ochoten se pro něj obětovat i za cenu sebezničení.

 

Karolína Fourová: Nejez blbě

„Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete.“ To je slogan nové knihy odbornice na výživu a kvalitu potravin a blogerky, která za rok 2019 získala ocenění Food blog roku 2019 v kategorii Přínos. Kniha pomáhá pochopit základní principy stravování, představuje složky výživy a jejich úkoly v organismu, vysvětluje nejčastější mýty a omyly ve výživě, odhaluje také vliv populárních diet, vysvětluje, jak číst obaly výrobků a v neposlední řadě přináší čtyřicet receptů. Detoxikační kúry a různé drastické výživové směry či diety totiž mohou ovlivnit lidské zdraví, ale i psychiku, a to na mnohem delší dobu, než se může zdát. Kniha přináší ucelený soubor všech faktů o výživě a o tom, jak nejíst blbě.

 

Lukáš Pavlásek: Neuvěřitelně šílené příběhy

Šestiletý kluk, jenž se stal prezidentem? Marcel, který šel pořád rovně až obešel zeměkouli? Křeček, jenž vyhrál mistrovství v boxu? Nebo pes, který se stal ředitelem školy? Že to není možné? Tyto příběhy jsou neuvěřitelnými a nejbláznivějšími příhodami, jaké se kdy na světě staly. A možná nestaly. Lukáš Pavlásek se označuje za pohádkáře, vymýšleče a lháře, takže si každý čtenář, ať už malý, či velký, musí vybrat sám, čemu bude věřit. Možná je ale hezké se alespoň na chvíli oprostit od toho, co je skutečné, a vrátit se zpátky do časů, kdy stát se prezidentem bylo snem, který si mohl každý split. Dětské myšlení je možná šílené a bláznivé, ale ti, kteří mají to štěstí, že jim zůstalo až do dospělosti, jsou dnes těmi nejšťastnějšími lidmi na světě.

 

Zuzana Klingrová: Jóga proti úzkosti a strachu

Duševní a tělesná vyrovnanost. To je přesně to, co v dnešní době lidem schází. Období plné stresu a obav, období, kdy lidé nezvládnou mít vše zcela pod kontrolou, to vše může člověka nejen omezovat, ale dostat ho až do panických záchvatů a depresí. Jóga a ájurvéda jsou v knize cestou, jak tyto stavy zvládnout. Pozice a dechová cvičení v knize představuje lektorka jógy Zuzana Klingrová. Ukazuje také hlavní stabilizační principy, které tělu, ale i mysli přinášejí ztracený klid. Jednotlivé pozice jsou do detailu popsány a obrazově dokumentovány.

 

Jane Austenová: Chawtonské dopisy

V brilantním překladu paní PhDr. Kateřiny Hilské se k české veřejnosti konečně dostává korespondence proslulé britské spisovatelky Jane Austenové. Dílo zahrnuje třináct dopisů, jež dávají nahlédnout do jejího soukromého i pracovního života. Mapují léta 1801 až 1817 a její barvité postřehy z venkova i cest do Londýna, kam jezdila dohlížet na tisk a vydání svých románů té doby – především Pýchy a předsudku, Mansfieldského panství a Emmy. Většina dopisů vznikla jako dialog Jane s milovanou sestrou Cassandrou a pro mnohé čtenáře bude jistě překvapením, nakolik se odlišuje její břitký a ironický humor („Až budeš v Manydownu, můžeš klidně zabít paní Sclaterovou, pokud budeš mít chuť.“) od stylu vlastních románů. Kniha je doplněna mnoha odbornými poznámkami a vysvětlivkami.

 

Magda Knedler: Porodní sestra z Osvětimi

Příběh ženy, která zachránila tisíce dětí. Ženy, která se vzepřela všem Mengeleho zvěrstvům. Ženy, která se v táborech smrti stala pro mnohé andělem. V jednom transportu vězňů do Osvětimi se nalézala také Stanisława Leszczyńská, porodní sestra z Lodže. Na vlastní žádost zde začala pracovat, a to zcela bez vody i základních lékařských nástrojů či léků. Porody probíhají na zemi pokryté starými dekami, novorozeňata sama chrání před krutými experimenty, které na nich chce Josef Mengele provádět. Mnohdy tak riskuje i vlastní život. Je oporou matkám, kterým jejich děti násilně odebrali a odeslali do Říše. V některých případech i na smrt. Tento dramatický příběh je inspirovaný hrdinským osudem Stanisławy Leszczyńské, která v koncentračním táboře uskutečnila na tisíce porodů, během nichž nezemřelo jediné dítě či matka. Stala se proto jakýmsi andělem naděje.

 

Jiří Dušek, Petr Kostka: Zázrak jménem voda

Základem života je voda. Kde se ale na Zemi vůbec vzala? Kolik jí je? Může někdy zcela dojít? Jaké má vlastnosti? Jak moc je důležitá pro život? Kde všude ji najdeme? Jak vzniká pitná voda a jakým způsobem se dostává do jednotlivých domácností? Odpovědi na všechny tyto otázky i na mnoho dalších přináší kniha Zázrak jménem voda. Zajímavosti a nečekané souvislosti – to vše je obsahem této encyklopedie, kterou ilustrovala Michaela Štěpánová. Součástí jsou také zábavné pokusy a tipy, jak o vodu pečovat.

Včera, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Včera, 18:20
Lesy hlavního města nabízí k prodeji sazenice jedlí v květináčích, které je po vánočních svátcích...
Včera, 15:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 15:00
Praha 5 má výsledky dalšího ročníku participativního rozpočtu. V něm lidé rozhodují o tom, za...
Včera, 13:00
Čtenáři Městské knihovny v Praze si nově mohou vyzvednout rezervované tituly v většině poboček prostřednictvím...
Včera, 12:31
Pražský okruh u Horních Počernic ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. Srazila se...
Včera, 12:20
Školáci z Prahy 6, kteří se, stejně jako jejich vrstevníci z celého Česka, už několik...
Včera, 10:47
Zatímco Penta čeká na stavební povolení první fáze obřího projektu od Zahy Hadid u pražského...
Včera, 09:40
Dva roky od voleb. To byla on-line debata, jež proběhla 19. listopadu večer. Radní Prahy...
Včera, 07:35
S omezením musejí počítat řidiči, kteří využívají Strakonickou. Technická správa komunikací zde totiž pokračuje se stavbou nového...
23.11.2020
Muzeum literatury, které vzniká jako součást Památníku národního písemnictví (PNP), otevře svoji expozici v roce...
Reklama