16℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Jaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi

Podle slov Karolíny Chloubové, která má omezenou možnost pohybu, jelikož je na invalidním vozíku, se Praha posouvá, problémy však přetrvávají.

Reklama

Situace se zlepšuje kupříkladu v přístupu do metra. Když před pár lety Karolína Chloubová navštěvovala fakultu v Lazarské, musela vystoupit ve stanici metra Florenc a pak se dopravit tramvají. Dnes je bezbariérový výstup ze stanice metra Národní přímo u Lazarské. Posun nastal i u výstupu z tramvaje v centrální zastávce Lazarská – dřív bývala do vozovky, dnes je tam prostor pro vozíky.

Při procházce, což si člověk bez omezené možnosti pohybu ani příliš neuvědomí, jsme v Ostrovní ulici narazili například na značku oznamující čištění komunikace, která zabrala tolik prostoru na úzkém chodníku, že projet vedle ní na vozíku bylo nemožné. Měli jsme štěstí, že zrovna v době naší procházky přijeli pracovníci, kteří značku odstranili.

FOTO: Jaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi

Jaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi - Ceska advokatni komora 2Jaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi - Karolina Chloubova 2 u nove sceny Narodniho divadlaJaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi - Karolina Chloubova u nove sceny Narodniho divadlaJaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi - Knihovna Vaclava HavlaJaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi - Znacka v Ostrovni 2
Další fotky
Jaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi - Znacka v Ostrovni 3Jaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi - Znacku odstranili

Nápravu v Knihovně Václava Havla brzdí UNESCO

V ulici Ostrovní se nachází Knihovna Václava Havla, do které se Karolína Chloubová nedostane, přitom by se ráda zúčastňovala tamních přednášek. “Nabízeli mi, že mě přenesou, ale je to bariéra,” uvedla. Když bývala mladší, občas se – při návštěvách jiných obojektů – přenést nechala, dnes už nechce. Bojí se i rozbití vozíku, oprava by byla těžká a nákladná.

Erik Čipera z organizace Asistence uvedl, že Knihovna Václava Havla chtěla situaci řešit, jedná se ale o UNESCO zónu, takže je to prý takřka nemožné. Za rohem ve Voršilské ulici, kde je Česká advokátní komora, situaci vyřešili, když tam udělali nájezd z chodníku ke schodu… Situace se místo od místa liší, organizace Asistence se snaží upozorňovat na nedostatky a možnosti řešení.

V rámci procházky jsme se projeli i tramvají. Karolína Chloubová už věděla, v kolik hodin pojede bezbariérová tramvaj, byla neděle a jela v 16.20, další až v 16.57, přičemž do roku 2025 by měla být bezbariérová veškerá doprava v metropoli, tedy vstupů do metra a výstupů z něj. Problémy mají vozíčkáři především v noci.

Ale zpět k naší projížďce. Řidička tramvaje vysunula plošinku, aby tam mohli vjet dva lidé na vozíčku. Jelikož stál zrovna na místě kočárek, paní s ním musela nejprve vyjet, neboť všichni by se tam nevešli. Paní s kočárekem se ale mohla přesunout do jiného místa tramvaje, nevyužila toho, řekla, že trasu dojde pěšky, protože to má kousek.

Procházky metropolí organizuje Strana Zelených. “Pod pojmem veřejný prostor rozumíme velkou škálu oblastí, na které se často zapomíná, které by však opomíjené rozhodně zůstat neměly. Ať už jde o veřejnou dopravu, pohyb pěšky či na kole, plánování měst, kulturu či památkovou péči. Chceme veřejný prostor kultivovat a udělat ho přístupný a inkluzivní pro všechny,” uvedla při procházce Bezbariérovost a otevřenost zastupitelka Prahy 3 Lucia Zacháriášová.

Včera, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Včera, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Včera, 13:35
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Včera, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Včera, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Včera, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
16.10.2019
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
16.10.2019
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
16.10.2019
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
Reklama