Proč byl Jaroslav Foglar nepohodlný fašistům i komunistům? A kde na něj vzpomínají?

Další fotky

V Křišťanově ulici 18 v Praze 3 byla odhalena pamětní deska spisovateli Jaroslavu Foglarovi.

V tomto domě v nejvyšším patře prožil od roku 1978 Jaroslav Foglar poslední období svého života (od roku 1995 byl trvale hospitalizován v nemocnici).

Pamětní desku odhalili starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, předseda správní rady Skautské nadace Jaroslava Foglara Tomáš Šídlo a starosta Junáka Josef Výprachtický. „Dílo Jaroslava Foglara ovlivnilo celé generace chlapců i dívek, které vyhledávaly klubovou činnost, varovaly před nevhodným chováním a pomáhaly slabým a bezmocným. Jsem přesvědčená, že Žižkov se stal pro spisovatele inspirujícím místem a mnoho lokací v jeho knížkách nese jeho charakter,“ dodala starostka Hujová.

Karel Zeman byl světovým průkopníkem fantastiky. Obdivoval ho Spielberg, Burton, Chaplin i Picasso

Foglarův byt spravují skauti a je možno se do něj podívat

Skautská nadace Jaroslava Foglara získala v roce 2017 Foglarův byt v Křišťanově ulici, který byl téměř 18 let zapečetěný. Nyní je po dlouhé době otevřený pro veřejnost a zájemci si ho mohou prohlédnout po domluvě a vyplnění formuláře na stránkách skautské nadace.

Po odhalení vitráže na Foglarově rodném domě v podskalské Benátské ulici č. 3 v den 100. výročí narození v roce 2007 a po odhalení pamětní desky v roce 2009 na vinohradském domě v Korunní č. 16, kde Jaroslav Foglar bydlel v letech 1914-1978, tak dochází k trvalému připomenutí třetího významného místa pobytu tohoto pražského rodáka a čestného občana hlavního města Prahy.

Kladenská „Stínadla“: Nejchudší dělnická čtvrť ožívá

Jestřáb – nepohodlný fašistům i komunistům

Jaroslav Foglar (1907 v Praze – 1999 tamtéž) byl skautský vůdce a spisovatel dobrodružných knih pro mládež, ovlivnil několik generací mladých dobrodruhů. Mnohokrát se setkal s nepochopením. Právě skauti byli v minulosti nepohodlní jak nacistům, tak komunistům. Oddíl, který vedl na Žižkově, zakázali napřed fašisté, později i komunisté. Přestože řadu let nemohl publikovat, počet výtisků jeho knih překročil magickou hranici milion kusů. Za svůj plodný život napsal 30 knih (některé byly i zfilmované), texty k patnácti kresleným seriálům, z nichž některé vycházely řadu let, a spolupracoval na pěti příručkách pro práci s mládeží. Do dějin dětské literatury se zapsal zejména romány Záhada hlavolamu nebo Stínadla se bouří.

FOTO: Jaroslav Foglar – pamětní deska

Jaroslav Foglar – pamětní deska - Jaroslav FoglarJaroslav Foglar – pamětní deska - Křišťanova ulice (3)Jaroslav Foglar – pamětní deska - Křišťanova ulice (1)Jaroslav Foglar – pamětní deska - Odhalení desky Jaroslava FoglaraJaroslav Foglar – pamětní deska - Odhalení desky Jaroslava Foglara
Další fotky
Jaroslav Foglar – pamětní deska - Křišťanova ulice (2)Jaroslav Foglar – pamětní deska - Jaroslav FoglarJaroslav Foglar – pamětní deska - Jaroslav_Foglar

 

23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama