Je to bezpráví vůči lidem, kteří nejsou lhostejní, říká máma dívky, která navštěvovala Kliniku

Minulý týden bylo kolem Autonomního sociálního centra Klinika horko. V Jeseniově ulici stálo množství lidí nesouhlasících s výkonem exekutora, kterého vyslal majitel objektu – Správa železniční dopravní cesty, jenž měl možnost vyklizení objektu požehnanou soudním rozhodnutím. Za Kliniku se postavila matka jedné z dívek, které ji navštěvovaly.

Exekutor povolal k vyklizení soukromou security službu. Securiťáci se do domu snažili dostat i přes rozbíjení okna a dveří. Demonstrující si mezi sebou říkali, že dům, který skupina lidí před čtyřmi lety zachránila od chátrání, hromady špíny a odpadků, „vykonavatel“ klidně nemilosrdně rozbíjí.

Matka brání žižkovskou Kliniku! Chodí tam dcera a prospělo jí to…

Fotografie, které se objevovaly v médiích, pocházely až z doby po zásahu. Zatímco první den vyklízení, ve čtvrtek, security působily v prvním patře, ve spodním patře byli příznivci Kliniky, vzpomínali na nejrůznější akce, které se v objektu uskutečnily – ať již besedy, koncerty, výstavy, dobročinné akce, aktivity pro děti nebo jazykové kursy.

Kdo má vždy vzorně umyté nádobí?

Po celou dobu, od rána, kdy byly solidární snídaně, si mohli zájemci vzít něco veganského na zub. Palačinky připravovaly ženy, které spolupracují s Kuchařkami bez domova. Večer se uskutečnily koncerty, v jednu chvíli security nastříkaly do místnosti plné lidí pepřový sprej. Vše pokračovalo i druhý den. Někteří lidé bránili Kliniku ze střechy, kde jsou dodnes. Exekutor avizoval, že přijde v pátek 18. ledna.

Sociálními sítěmi se neslo, že na Klinice je nepořádek, kolovaly třeba fotky s neumytým nádobím, jiní lidé kroutili hlavou, že přece neumyté nádobí má občas každý. Matka jedné z dívek, které Kliniku navštěvovaly, Alena Jiříková již v minulosti pro Náš REGION naopak uvedla, že dcera se tam naučila vařit nebo uklízet, což doma většinou nikoho v mládí nebaví a nebavilo.

Chybí bydlení pro ženy bez domova

Po vyklizení Kliniky se naší redakci Alena Jiříková ozvala znovu: „Byla jsem u dcerky a diskutovaly jsme opět o Klinice. Mrzí mě situace, která nastala. Správa železniční dopravní cesty podle mě nové kanceláře nepotřebuje, jak je znám, tak nemovitosti nechávají zchátrat a pak zbourat,“ uvedla.

FOTO: Klinika vyklízení

Klinika vyklízení - Klinika 4 – foto ACKlinika vyklízení - Klinika 1 – foto ACKlinika vyklízení - Klinika 2 – foto ACKlinika vyklízení - Klinika 5 – foto AC

„Na Klinice se prý chystali vytvořit krom jiného i bydlení pro ženy bez domova, což je velmi potřebné. V dobách dřívějších tuto roli plnily Ženské domovy, které Praha 5 probendila a je tam drahý Akcent Hotel. Architekt a mecenáš J. Hlávka, které tyto prostory postavil, se musí v hrobě obracet. Náhradu město Praha za tento azyl pro ženy nevytvořilo. Ženy bez domova jsou přitom mnohem ohroženější než muži,“ řekla.

„Veřejnost má zkreslené představy…“

„Z tohoto důvodu se mě velmi dotýká, že prostory Kliniky, které mohly být využívány k mnoha prospěšným účelům, využívány nebudou a celá akce se zazdí. Právě teď jsem o celé věci mluvila s jedním svým známým. Když jsem lamentovala nad tím, že vyklízejí Kliniku, odvětil „no, konečně“. O dané věci téměř nic neví. Jsem přesvědčena, zde valná část veřejnosti má o Klinice velmi zkreslené představy a není o ní dostatečně informovaná, mají ji pouze za centrum feťáků. Cítím to jako velké bezpráví vůči lidem, kteří nejsou lhostejní. Já také nechci být,“ řekla.

Nadčasový symbol

Klinika je pro ni symbolem něčeho nadčasového. „Pár nadšenců, jež mají nějakou vizi, kterou se s málem finančních prostředků snažili naplnit. A to je ta správná cesta, společnost zkažená konzumem nemá mladým moc co nabídnout. Klinika bylo spontánně vytvořené centrum. Byla předobrazem nové, lepší společnosti. Bez peněz jste se tam mohli najíst, zadarmo zajít na přednášku nebo se jazykově vzdělávat, vyměnit oblečení, vzít si knih, přespat,“ dodala.

Jednat se SŽDC se pokoušel primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který by byl ochoten hledat nový prostor. SŽDC získala budovu od Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových, obsazena byl koncem roku 2014.

Včera, 17:33
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Včera, 07:38
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
7.7.2020
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
7.7.2020
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
7.7.2020
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
7.7.2020
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
7.7.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
7.7.2020
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
6.7.2020
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
6.7.2020
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Reklama