Jedinečné příběhy, podobné metody moci. Sebeupálení, nejdrastičtější forma společenského odporu

V historické budově Národního muzea byly prezentovány dvě knihy: Památník Jana Palacha ve Všetatech (autoři Petr Blažek a Pavla Melková) a Živé pochodně v sovětském bloku – Politicky motivované případy sebeupalování 1966 – 1989 (autor Petr Blažek). Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, s odkazem na únor 1948, uvedl, že datum 25. února, kdy se prezentace uskutečnila, je symbolické.

Architektka Pavla Melková je spolu s Miroslavem Cikánem z MCA ateliéru autorkou architektonického řešení koncepce a Památníku Jana Palacha, který provází návštěvníka skrze symboly. Přítomné do památníku ve Všetatech, rodné obce Jana Palacha, pozvala. Historik Petr Blažek, který je (ve spolupráci s dalšími) autorem historické expozice v nové budově, mimo jiné uvedl, že kniha o památníku byla vydána v pěti jazycích – v češtině, angličtině, polštině, ruštině a němčině.

Prosté a hluboké. Ve Všetatech byl otevřen Památník Jana Palacha

Věřím, že více světla potřeba nebude

Prezentace se zúčastnila i režisérka Olga Sommerová, neboť dvacetiminutová projekce jejího dokumentu Věřím, že více světla potřeba nebude je součástí všetatského památníku. Dokument byl promítán i v Národním muzeu, přičemž jeho delší verze, kterou uvedla Česká televize a lze si jej přehrát v internetovém archivu, trvá 52 minut. V prostorách muzea zaznělo i několik písní v podání Rostislava Tvrdíka, který zazpíval kupříkladu skladbu Svatopluka Karáska Žal na rozloučenou.

Palachova oběť nebyla zbytečná

Prezentace se zúčastnil i historik ÚSTR Petr Placák, který uvedl, že mu vadí, když někdo říká, že Palachova oběť byla zbytečná, neboť plno lidí, kteří byli v době normalizace v opozici vůči tehdejšímu režimu, se k Palachovi vztahovali a jeho statečnost jim pomáhala nejen v momentech, kdy byli vězněni. Na akci byli přítomní také lidé, kteří poznali Jana Palacha osobně, účastnili se tehdejších pietních a protestních akcí nebo se podíleli na jedné z prezentovaných knih.

Historik Petr Blažek: Palachův památník přibližuje zlomy v dějinách i rodinném životě

Patnáctiletý historický výzkum

Knihu Živé pochodně v sovětském bloku – Politicky motivované případy sebeupálení v letech 1966 – 1989 sepsal Petr Blažek na základě patnáctiletého historického výzkumu, kdy na počátku zájmu byl fatální protest Jana Palacha. Vydal ji Ústav pro studium totalitních režimů, kde historik působí. Ředitelka odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR Blanka Mouralová řekla, že by byla ráda, aby kniha byla základem pro každého historika, který se bude sebeupálením zabývat.

Příběhy jednadvaceti mužů

Jedná se o portréty jednadvaceti mužů z bývalého Sovětského svazu (Ruska, Ukrajiny, Litvy a Lotyšska), Československa, Rumunska, Polska, východního Německa a Maďarska. Vyjma tří všichni na následky popálenin posléze zemřeli. Kniha obsahuje plno dokumentů a fotografií k těmto příběhům. Předmluvu napsal polský historik Łukasz Kamiński, který na prezentaci krátce promluvil. V předmluvě mimo jiné uvádí, že sebeupálení jako nejdrastičtější formu společenského odporu nechávali historici dlouho stranou.

FOTO: Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních

Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv Národního muzeaPrezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv Národního muzea 2Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv Národního muzea 3Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - IMG_2624Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv Narodního muzea 4
Další fotky
Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv ÚSTR

Sebeupalování v různých koutech světa

Historik Petr Blažek uvedl, že každý příběh je jedinečný (někteří muži se upálili, aby mobilizovali veřejnost, jiní ze zoufalství, u dalších se motivace směšovaly), podobné jsou ale dehonestační metody ze strany komunistické moci v jednotlivých státech sovětského bloku. Kniha v jedné z kapitol uvádí také informace o sebeupálení buddhistických mnichů nebo lidí protestujících proti válce ve Vietnamu, o případech sebeupálení po roce 1989 nebo o lidech, kteří se upálili za Franca ve Španělsku, proti vojenským diktaturám v Řecku či v Chile (po nástupu generála Augusta Pinocheta).

Dnes, 17:19
Včera začala slavnostním zahájením včetně poklepání základního kamene stavba nového P+R parkovacího domu Černý Most...
Dnes, 15:11
Dne 18. července 2020 se od 10 hodin uskuteční jako každý rok již tradiční CIHLAFEST,...
Dnes, 12:23
Rada hl. m. Prahy dnes schválila záměr realizace veřejné zakázky na technickou studii stavby Radlické...
Dnes, 09:02
Pilot nejúspěšnějšího českého kamionu na letošní Rallye Dakar Martin Macík zahájil v tomto týdnu další...
Dnes, 07:37
Benešov od 1. září plánuje změny v městské hromadné dopravě. Místo dosavadních dvou linek budou...
Včera, 18:20
Rada hlavního města Prahy schválila vyčlenění jedenácti městských bytů a jejich využití Domovem Svojšice. Do...
Včera, 15:18
Již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský festival Sculpture line,...
Včera, 14:29
Železničních nehod na české železnici v létě přibylo. Za 8 dní se staly tři srážky...
Včera, 12:19
Zprávy o církvickém ohnisku koronaviru mají nepříznivý dopad na turistický ruch v Kutné Hoře. Provozovatelé...
Včera, 09:35
Na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku se bude od čtvrtka do neděle konat...
Reklama