19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Jedním z hojně navštěvovaných pražských kostelů je svatý Salvátor. Jeho osobu byste ale hledali v encyklopedii marně

Další fotky

Ne, že by byl vymyšlený, jako sv. Jan z Nepomuku, ale sv. Salvátor latinsky znamená Spasitel, tedy Ježíš sám.

Reklama

Kostel Nejsvětějšího Salvátora je chrámem největšího někdejšího pražského sídla jezuitů, Klementina. Je považován za jednu z nejcennějších raně barokních památek staveb v Praze. Dříve též plnil úlohu hlavního jezuitského chrámu v Čechách. Jeho průčelí vede na Křižovnické náměstí na Starém Městě, vchod se nachází bezprostředně před Karlovým mostem.

Kostel byl postaven na základech gotického dominikánského chrámu sv. Klimenta. V dlouhých letech ho od přelomu 16. a 17. století postupně budovali anonymové, pak Carlo Lurago a po něm Francesco Caratti. Už v letech 1578–81 jezuité položili základy stavby, poté vzniklo kněžiště a příčná loď. Na začátku 17. století bylo vybudováno celé trojlodí a západní mramorový portál s portikem. Kostel dostal vestavěné empory a štukovou výzdobu. Výstavbu řídil Carlo Lurago. Na konci 40. let 17. století byla nad svatyní zavěšena kupole, vyzdobená štukaturami z dílny Jana Jiřího Bendla. Věže kostela byly upraveny a navýšeny v roce 1714 architektem Františkem Maximiliánem Kaňkou.

Masakr u Pražského Jezulátka: Turistů je tam víc než much. Víte, že bylo za komunistů ukradeno?

Ve 30. až 50. letech 18. století v kostele příležitostně kázal i jiráskovský protireformační archetyp Antonín Koniáš (Koňas z Vydří).
Mezi lety 1805–19 zde byl univerzitním kazatelem Bernard Bolzano.
Na varhany zde v 80. letech 18. století hrával Jakub Jan Ryba.

V přilehlé koleji působil mj. spisovatel Tomáš Pešina z Čechorodu, světec Jan Sarkander, ale i obrozenec Josef Dobrovský.

Štít a ochoz portiku kostela jsou zdobeny 14 pískovcovými sochami svatých v nadživotním měřítku, z dílny Jana Jiřího Bendla z let 1655–60. Bendl je také autorem figurálních motivů štukové výzdoby kupole, pocházející z let 1648–49. Interiér je vydlážděn mramorem z daru Kristiny Kortesiové z roku 1660. Z téže doby jsou chrámové lavice s řezanými ornamenty na čelech a bočnicích. Svatyně má 7 oltářů – hlavní oltář zdobí obraz Proměnění Páně z roku 1632 od Jana Jiřího Häringa, podle vzoru Raffaelova, doplňují jej bíle štafírované sochy Boha Otce, Ducha svatého a andělů. Za zmínku stojí i oltáře Bolestné Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého s obrazy od Josefa Vojtěcha Hellicha. Na kněžiště kostela je napojena Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie z let 1590 až 1600.

Kostel s obrazem, který byl pokládán za zázračný a kterému ženy obětovaly drahé dary

Pod kupolí kostela je v podlaze ošlapaný kámen s letopočtem 1674 a českým nápisem na kovové destičce, kryje kryptu jezuitů s několika desítkami rakví v zazděných hrobových výklenkách. Jsou zde mj. pohřbeni kronikář Václav Hájek z Libočan, obhájce českého jazyka Bohuslav Balbín nebo páter Antonín Koniáš.

V únoru 1990 byla v kostele obnovena duchovní správa pro studenty.
V říjnu roku 2004 tu byla založena první akademická farnost v ČR pro pastoraci studentů, učitelů a zaměstnanců pražských vysokých škol a jejich rodinných příslušníků.
Rektorem kostela (od roku 1990) a farářem akademické farnosti (od roku 2004) je Tomáš Halík.

Prohlídku kostela pořádá Pražská informační služba ve čtvrtek 6. června, sraz s průvodkyní Alexandrou Škrdlandovou je ve 14.30 před vchodem do chrámu.

Zdroj: Wikipedie

FOTO: Kostel Nejsvětějšího Salvátora

Kostel Nejsvětějšího Salvátora - 1 DSC05696Kostel Nejsvětějšího Salvátora - 2 aukroKostel Nejsvětějšího Salvátora - 3 DSC05684Kostel Nejsvětějšího Salvátora - 4 akad farn prahaKostel Nejsvětějšího Salvátora - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Další fotky
Kostel Nejsvětějšího Salvátora - 5 af prahaKostel Nejsvětějšího Salvátora - 7 DSC05753Kostel Nejsvětějšího Salvátora - 8 vlašská kaple nanebevzetí panny marie wi
Před 2 hodinami
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 3 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama