Jen některé nemocnice v Praze zruší plošný zákaz návštěv

V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich se však režim návštěv bude regulovat a koordinovat. Individuální návštěvy ve výjimečných případech by měly být umožněny ve všech nemocnicích v hlavním městě. Nemocnice v Motole návštěvy povolí od úterý 26. května. Dnes to uvedli mluvčí nemocnic.

„Vzhledem ke specifické povaze pacientů IKEM, tedy jejich vysoké senzitivitě k jakýmkoli infekcím, a v zájmu bezpečnosti těchto nemocných platí i v následujícím týdnu v institutu zákaz návštěv,“ uvedla mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze Markéta Šenkýřová. O případném povolení návštěv v institutu bude rozhodnuto v příštím týdnu na základě epidemiologické situace v Česku. Návštěvy zde nyní umožňují pouze ve výjimečných případech například u pacientů v posledním stádiu nemoci, u hospitalizovaných dětí či lidí s omezenou svéprávností.

Podobně nebude plošný zákaz návštěv odvolán ani v nemocnici Na Homolce. Podle mluvčí nemocnice Martiny Dostálové je důvodem vysoký počet pacientů na lůžkách intenzivní péče. Návštěvy pacientů tak budou povoleny pouze individuálně ve zvláštních případech. „Situaci pravidelně vyhodnocujeme a úměrně tomu přizpůsobujeme režimová opatření,“ řekla Dostálová.

Návštěvy naopak umožní v Nemocnici Na Bulovce. Podmínky pro návštěvníky jednotlivých oddělení budou zaměstnancům zdravotního zařízení i veřejnosti oznámené v pondělí 25. května, uvedla mluvčí nemocnice Simona Krautová.

Národní technické muzeum je znovu otevřené a nabízí zlevněné vstupné

Již dnes je známo, že návštěvy zde budou regulovat a koordinovat. Počet návštěvníků bude omezený. Nutné bude používání dezinfekce a dodržování odstupů od ostatních. „K návštěvám a jejich umožnění budeme přistupovat individuálně s ohledem na celkový zdravotní stav a délku hospitalizace pacienta,“ uvedla Krautová.

Návštěvy budou povoleny i v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, řekla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Hygienicko-epidemiologická opatření budou uveřejněna v pondělí, přičemž do karanténních pokojů nebude návštěvám vstup umožněn. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se nyní řeší, zda a za jakých podmínek by byla nemocnice schopná platný plošný zákaz návštěv zrušit. Informace o případném otevření nemocnice pro návštěvníky tak podle mluvčí Terezy Romanové nejsou zatím k dispozici.

Ve Fakultní nemocnici v Motole budou návštěvy na většině oddělení povoleny od úterý 26. května. Výjimkou bude podle mluvčí Motola Pavlíny Dankové Centrum následné péče. Zde bude možné navštívit pouze pacienty v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění, případně setkání zorganizovat mimo budovu zařízení. Seznam pracovišť s přísnými režimovými opatřeními, kde i nadále nebudou návštěvy možné, nemocnice zveřejní v pondělí 25. května na webu, uvedla Danková.

V Praze 12 bude nová naučná stezka o Keltech

Nemocnice musí podle mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, která stanovují pravidla pro obnovování provozu v době ustupující epidemie covidu-19, omezit návštěvy u pacientů na maximálně dvě osoby, musí jim měřit teplotu a vyptat se na výskyt příznaků koronaviru. Na vícelůžkových pokojích musí být pacient a jeho návštěva od ostatních pacientů odděleni přepážkou nebo zástěnou a podobně.

První omezení v souvislosti se šířením koronaviru začalo ministerstvo a vláda přijímat na začátku března. Mezi prvními byly zakázány právě návštěvy v nemocnicích.

vera/čtk

Včera, 18:35
Kladno hledá úspory 150 milionů korun kvůli dopadům koronaviru. Odloží například některé opravy silnic, chodníků...
Včera, 17:19
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
Včera, 17:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 16:32
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Včera, 09:06
Nová mělnická cyklostezka navazuje na mezinárodní labskou cyklotrasu. Slouží i jako průtah městem a propojuje...
Včera, 07:48
Koronavirus sice postavil téměř všechno na hlavu, ale ne všude se zastavily práce. A tak...
Reklama