Jen některé nemocnice v Praze zruší plošný zákaz návštěv

V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich se však režim návštěv bude regulovat a koordinovat. Individuální návštěvy ve výjimečných případech by měly být umožněny ve všech nemocnicích v hlavním městě. Nemocnice v Motole návštěvy povolí od úterý 26. května. Dnes to uvedli mluvčí nemocnic.

„Vzhledem ke specifické povaze pacientů IKEM, tedy jejich vysoké senzitivitě k jakýmkoli infekcím, a v zájmu bezpečnosti těchto nemocných platí i v následujícím týdnu v institutu zákaz návštěv,“ uvedla mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze Markéta Šenkýřová. O případném povolení návštěv v institutu bude rozhodnuto v příštím týdnu na základě epidemiologické situace v Česku. Návštěvy zde nyní umožňují pouze ve výjimečných případech například u pacientů v posledním stádiu nemoci, u hospitalizovaných dětí či lidí s omezenou svéprávností.

Podobně nebude plošný zákaz návštěv odvolán ani v nemocnici Na Homolce. Podle mluvčí nemocnice Martiny Dostálové je důvodem vysoký počet pacientů na lůžkách intenzivní péče. Návštěvy pacientů tak budou povoleny pouze individuálně ve zvláštních případech. „Situaci pravidelně vyhodnocujeme a úměrně tomu přizpůsobujeme režimová opatření,“ řekla Dostálová.

Návštěvy naopak umožní v Nemocnici Na Bulovce. Podmínky pro návštěvníky jednotlivých oddělení budou zaměstnancům zdravotního zařízení i veřejnosti oznámené v pondělí 25. května, uvedla mluvčí nemocnice Simona Krautová.

Národní technické muzeum je znovu otevřené a nabízí zlevněné vstupné

Již dnes je známo, že návštěvy zde budou regulovat a koordinovat. Počet návštěvníků bude omezený. Nutné bude používání dezinfekce a dodržování odstupů od ostatních. „K návštěvám a jejich umožnění budeme přistupovat individuálně s ohledem na celkový zdravotní stav a délku hospitalizace pacienta,“ uvedla Krautová.

Návštěvy budou povoleny i v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, řekla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Hygienicko-epidemiologická opatření budou uveřejněna v pondělí, přičemž do karanténních pokojů nebude návštěvám vstup umožněn. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se nyní řeší, zda a za jakých podmínek by byla nemocnice schopná platný plošný zákaz návštěv zrušit. Informace o případném otevření nemocnice pro návštěvníky tak podle mluvčí Terezy Romanové nejsou zatím k dispozici.

Ve Fakultní nemocnici v Motole budou návštěvy na většině oddělení povoleny od úterý 26. května. Výjimkou bude podle mluvčí Motola Pavlíny Dankové Centrum následné péče. Zde bude možné navštívit pouze pacienty v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění, případně setkání zorganizovat mimo budovu zařízení. Seznam pracovišť s přísnými režimovými opatřeními, kde i nadále nebudou návštěvy možné, nemocnice zveřejní v pondělí 25. května na webu, uvedla Danková.

V Praze 12 bude nová naučná stezka o Keltech

Nemocnice musí podle mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, která stanovují pravidla pro obnovování provozu v době ustupující epidemie covidu-19, omezit návštěvy u pacientů na maximálně dvě osoby, musí jim měřit teplotu a vyptat se na výskyt příznaků koronaviru. Na vícelůžkových pokojích musí být pacient a jeho návštěva od ostatních pacientů odděleni přepážkou nebo zástěnou a podobně.

První omezení v souvislosti se šířením koronaviru začalo ministerstvo a vláda přijímat na začátku března. Mezi prvními byly zakázány právě návštěvy v nemocnicích.

vera/čtk

Včera, 18:22
Týnec nad Sázavou má za sebou první ročník participativního rozpočtu. V jeho rámci město uvolnilo...
Včera, 17:30
Od poloviny srpna se mohou Kladenští vyjádřit k dlouhodobému rozvoji města. Dotazníky připravené vedením radnice...
Včera, 16:45
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
Včera, 15:20
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Včera, 14:39
Je to trochu drzé, ale je to tak, jsou to už veteráni. Vždyť na Jasné...
Včera, 11:13
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
Včera, 09:01
21. července tohoto roku by Milan Rastislav Štefánik oslavil 140. narozeniny. V nedávné době také...
3.8.2020
Otevření parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře plánuje radnice na přelom léta a podzimu....
3.8.2020
Na základě informace vydané Českým hydrometeorologickým ústavem skončila platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů...
3.8.2020
Město Příbram od začátku srpna zpoplatňuje ukládání odpadů do sběrného dvora. Tam mohli lidé zdarma...
Reklama