Jen některé nemocnice v Praze zruší plošný zákaz návštěv

V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich se však režim návštěv bude regulovat a koordinovat. Individuální návštěvy ve výjimečných případech by měly být umožněny ve všech nemocnicích v hlavním městě. Nemocnice v Motole návštěvy povolí od úterý 26. května. Dnes to uvedli mluvčí nemocnic.

„Vzhledem ke specifické povaze pacientů IKEM, tedy jejich vysoké senzitivitě k jakýmkoli infekcím, a v zájmu bezpečnosti těchto nemocných platí i v následujícím týdnu v institutu zákaz návštěv,“ uvedla mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze Markéta Šenkýřová. O případném povolení návštěv v institutu bude rozhodnuto v příštím týdnu na základě epidemiologické situace v Česku. Návštěvy zde nyní umožňují pouze ve výjimečných případech například u pacientů v posledním stádiu nemoci, u hospitalizovaných dětí či lidí s omezenou svéprávností.

Podobně nebude plošný zákaz návštěv odvolán ani v nemocnici Na Homolce. Podle mluvčí nemocnice Martiny Dostálové je důvodem vysoký počet pacientů na lůžkách intenzivní péče. Návštěvy pacientů tak budou povoleny pouze individuálně ve zvláštních případech. „Situaci pravidelně vyhodnocujeme a úměrně tomu přizpůsobujeme režimová opatření,“ řekla Dostálová.

Návštěvy naopak umožní v Nemocnici Na Bulovce. Podmínky pro návštěvníky jednotlivých oddělení budou zaměstnancům zdravotního zařízení i veřejnosti oznámené v pondělí 25. května, uvedla mluvčí nemocnice Simona Krautová.

Národní technické muzeum je znovu otevřené a nabízí zlevněné vstupné

Již dnes je známo, že návštěvy zde budou regulovat a koordinovat. Počet návštěvníků bude omezený. Nutné bude používání dezinfekce a dodržování odstupů od ostatních. „K návštěvám a jejich umožnění budeme přistupovat individuálně s ohledem na celkový zdravotní stav a délku hospitalizace pacienta,“ uvedla Krautová.

Návštěvy budou povoleny i v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, řekla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Hygienicko-epidemiologická opatření budou uveřejněna v pondělí, přičemž do karanténních pokojů nebude návštěvám vstup umožněn. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se nyní řeší, zda a za jakých podmínek by byla nemocnice schopná platný plošný zákaz návštěv zrušit. Informace o případném otevření nemocnice pro návštěvníky tak podle mluvčí Terezy Romanové nejsou zatím k dispozici.

Ve Fakultní nemocnici v Motole budou návštěvy na většině oddělení povoleny od úterý 26. května. Výjimkou bude podle mluvčí Motola Pavlíny Dankové Centrum následné péče. Zde bude možné navštívit pouze pacienty v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění, případně setkání zorganizovat mimo budovu zařízení. Seznam pracovišť s přísnými režimovými opatřeními, kde i nadále nebudou návštěvy možné, nemocnice zveřejní v pondělí 25. května na webu, uvedla Danková.

V Praze 12 bude nová naučná stezka o Keltech

Nemocnice musí podle mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, která stanovují pravidla pro obnovování provozu v době ustupující epidemie covidu-19, omezit návštěvy u pacientů na maximálně dvě osoby, musí jim měřit teplotu a vyptat se na výskyt příznaků koronaviru. Na vícelůžkových pokojích musí být pacient a jeho návštěva od ostatních pacientů odděleni přepážkou nebo zástěnou a podobně.

První omezení v souvislosti se šířením koronaviru začalo ministerstvo a vláda přijímat na začátku března. Mezi prvními byly zakázány právě návštěvy v nemocnicích.

vera/čtk

Dnes, 13:33
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
Dnes, 11:14
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
Dnes, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
Dnes, 09:01
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
Včera, 18:21
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
Včera, 14:59
Kutná Hora se ocitla v centru zájmu v důsledku dalšího výskytu koronavirové nákazy v okolí....
Včera, 13:29
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
Včera, 12:43
Králův Dvůr na Berounsku otevře na přelomu října a listopadu novou třídu mateřské školy na...
Včera, 11:19
Nepřehlédnutelná starostka Mnichovic Petra Pecková vede středočeskou kandidátku STAN v nadcházejících krajských volbách. Na začátku...
Včera, 09:42
Buštěhradští zastupitelé se dnes na veřejném jednání vyjádří k návrhům obchvatu města. Jeho vznik záleží...
Reklama