Ještě platíte za popelnice a parkování na úřadu? Využijte raději pohodlně a z domova Portál Pražana

Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je možné využít Portál Pražana, který digitalizuje pražský magistrát i městské části. Nabídka a rozsah služeb na Portálu Pražana se postupně rozrůstá a díky tomu se také výrazně zvyšuje jeho návštěvnost. Nově je možné zaplatit poplatek za odpad a do konce roku přibude možnost zaplatit za parkování a psy. Postupná digitalizace úřadu je jednou z priorit Magistrátu hl. m. Prahy. Cílem je, aby si lidé mohli vyřešit své záležitosti jednoduše online.

Hlavním důvodem aktuálně zvýšeného zájmu veřejnosti o Portál Pražana je nově spuštěná služba na zaplacení poplatku za komunální odpad. Tato agenda se stala jednou z prvních v nabídce portálu, neboť v hlavním městě je téměř 100 tisíc subjektů, které ho mají povinnost platit poplatek dvakrát do roka.

Pražský magistrát o této novince informoval už na začátku června a současně o ní informoval například i Společenství vlastníků bytových jednotek. Prostřednictvím datové schránky mají uživatelé na Portálu Pražana přístup i k aktuálnímu náhledu daňového účtu v rámci komunálního odpadu, včetně možnosti vyřešit platbu přes online generovaný QR kód. Uživatelé zde také vyřeší vrácení přeplatku.

V současné době nabízí Portál Pražana přihlášení pomocí datové schránky a přes prostředky sdružené pod portálem eIdentita.cz. Před několika týdny také nově přibyla možnost přihlásit se do něj pomocí internetového bankovnictví (tzv. bankovní identitou).

„Více než 7 tisíc návštěv a přes 300 elektronických podání na Portálu Pražana v posledních týdnech dokazuje, že veřejnost má o digitální služby stále větší zájem. Správu a rozvoj portálu zajišťuje naše městská společnost Operátor ICT a naším cílem je služby pro veřejnost stále rozšiřovat a úřad digitalizovat. Mnohdy nám v tom ale brání nedostatečné a zastaralé zákony,“ uvedl mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.

Význam portálu ještě více poroste s tím, jak na něm budou přibývat nové funkcionality, a to i díky postupnému zapojení městských částí a městem zřízených organizací. Ještě do konce roku 2021 by zde mělo být nově možné uhradit poplatek za zóny placeného stání nebo v některých městských částech i za psy. V další fázi by potom měly následovat vybrané služby městských organizací, například Dopravního podniku, Pražských služeb nebo Technické správy komunikací.

Vyzkoušejte Portál Pražana sami! Dostupný je na webu portalprazana.cz

PR

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama