Jindřich Štreit ve vězení. Výstava Ze tmy ke světlu zachycuje vězeňské kaplany

Fotografická výstava Jindřicha Štreita „Ze tmy ke světlu“ zachycuje službu vězeňských kaplanů při práci s lidmi, kteří se mají snahu napravit a změnit svůj život. Projekt vznikal dva roky, během kterých Jindřich Štreit navštívil dvacet vězeňských zařízení.

Jindřich Štreit považuje výstavu za zásadní ve své dosavadní tvorbě. Nejen proto, že se jedná o poslední výstavu na Staroměstské radnici, kde doposud samostatnou výstavu neměl, ale také pro sílu velmi intimního tématu, které není často dokumentováno a představováno veřejnosti: „Před dvěma lety jsem byl osloven Vězeňskou duchovenskou péčí, abych vytvořil cyklus fotografií na téma vztahu kaplanů a vězňů k 20. výročí kaplanské služby. Téma mne silně zaujalo. Pochopil jsem, že kaplani ve vězení jsou velmi potřební a důležití. Mnohdy suplují psychology. Pomáhají lidem, kteří spáchali těžké zločiny, najít sebe samy. Rozebírají příčiny a hledají východisko. Považuji tento cyklus za velmi důležitý i pro společnost, která nemá představu, jak důležitá je role kaplana v opuštěnosti, s výčitkami svědomí a hledání nové cesty. Kdo je bez viny…“.

Prvotní impuls přišel v roce 2018. Tehdy vznikl nápad požádat jednoho z našich nejpřednějších fotografů, který se věnuje tématu sociální fotografie, celosvětově uznávaného Jindřicha Štreita. „Spolupráce s takovým významným fotografem pro mne byla neuvěřitelným zážitkem. Během 14 dnů jsme navštívili sedm věznic, ve kterých vzniklo stovky unikátních záběrů odsouzených, kaplanů a dalších zaměstnanců. Během těchto cest jsem Jindru poznal nejen jako naprostého profesionála, ale také jako laskavého a milého člověka“ říká Pavel Zvolánek, předseda Vězeňské duchovenské péče.

Praha se postará o chátrající hroby svých slavných představených. Ty, které ještě jsou

První část tohoto fotografického cyklu byla poprvé představena veřejnosti v roce 2018 na Velehradě, kde v rámci Dnů lidí dobré vůle pořádá Vězeňská duchovní služba od roku 2005 samostatné výstavy o své službě, ale také představuje výtvarné práce vězňů. Od té doby byla výstava „Ze tmy ke světlu“ vystavována na mnoha místech republiky. „Zájem nás opravdu překvapil. Byla to pro nás všechny inspirace a důvod k úvahám o pokračování v této práci. Teprve nyní, po práci v dalších věznicích, vznikl ucelený materiál, který důstojně představuje veřejnosti naši službu“ říká k výstavě Otto Broch, místopředseda Vězeňské duchovenské péče a vězeňský kaplan.

Výstavní prostory Staroměstské radnice budou Štreitovy fotografie hostit do konce září. Již nyní o ni projevilo zájem více galerií z různých míst republiky.

FOTO: Jindřich Štreit: Ze tmy ke světlu

Jindřich Štreit: Ze tmy ke světlu - 2Jindřich Štreit: Ze tmy ke světlu - 3 vězeňská sužba črJindřich Štreit: Ze tmy ke světlu - 4 štrJindřich Štreit: Ze tmy ke světlu - 5Jindřich Štreit: Ze tmy ke světlu - 0
Dnes, 16:40
Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno....
Dnes, 12:20
Punkeři a rockeři se druhý víkend v září sešli v Branických ledárnách na oslavě 35....
Dnes, 07:55
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 07:55
Je tomu tři sta padesát let, co umřel jeden z nejlepších a nejvýznamnějších malířů a...
Včera, 18:20
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Včera, 17:40
Koronavirová pandemie mění plány Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. To v Tereziánském sále...
Včera, 16:20
Pátá městská část ví, s jakým druhem kriminality se nejčastěji potýkala v loňském roce. Informace vyplývají ze...
Včera, 14:20
Více jak dvacet let byla přístupna pouze během dnů otevřených dveří. Celoročně je otevřena až...
Včera, 13:40
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Včera, 13:00
Na svátek svatého Václava, 28. září, se bude slavit také 90. výročí vršovického kostela svatého...
Včera, 12:20
V hlavním městě by měla přibýt další odběrová místa pro testování na nový koronavirus, a...
Reklama