Jiří Pospíšil: Nový koncertní sálu pro Prahu, ke stavbě už se blížíme

Rýsuje se splnění dalšího předvolebního slibu. Příprava výstavby nového koncertního sálu „Vltavská filharmonie“ v Holešovicích pokračuje. Moderní sál bude symbolem přeměny zanedbaného území Prahy, brownfieldu Bubny – Zátory. Má zde vzniknout i nová čtvrť. Odborníci teď zpracují analýzu využitelnosti tohoto území, hotová má být do konce roku. Investice by se má vyšplhat až na několik miliard korun.

„Před volbami jsme slíbili, že v Praze postavíme nový koncertní sál. Své sliby plníme. Na jeho podobě už pracuje tým odborníků,“ uvedl před časem Jiří Pospíšil předseda zastupitelského klubu Spojené síly pro Prahu.

A plán na výstavbu sálu se teď významně posunul. Veřejná soutěž určila, že Konsorcium vedené světově proslulým ateliérem Henning Larsen zpracuje analýzu využitelnosti území, která bude klíčovým podkladem pro rozhodnutí o investici.

„Jsem rád, že hlavní město vybralo vítěze soutěže na studii využitelnosti nového koncertního sálu. Ta je totiž prvním krokem k tomu, abychom jej postavili. Pro rozvoj kultury v Praze je stavba nového koncertního sálu naprosto stěžejní,“ dodal Pospíšil.

Moderní sál má být v lokalitě Bubny – Zátory, poblíž metra Vltavská. Mělo by se jednat o zásadní impuls k postupné revitalizaci celého neutěšeně vypadajícího území v Praze 7 – Holešovicích.

 

Vítězné konsorcium má za sebou řadu prestižních referencí po celém světě.

„Jsme hrdí na to, že můžeme s Prahou spolupracovat na vypracování analýzy využitelnosti nového koncertního sálu. Praha je jedním z nejkrásnějších měst na světě, místem bohatým na historii a kulturu, a přispívat k tomuto dědictví je velká čest,“ řekl Andrew Lang, Business Development Coordinator, Henning Larsen Architects.

Zpracování podrobné analýzy v této přípravné etapě hlavní město zvolilo kvůli velikosti a složitosti připravovaného projektu „Vltavské filharmonie“. V dalším kroku už bude Praha rozhodovat o schválení investic v řádu stovek milionů až miliard korun.

Záměrem města je z něj udělat novou městskou čtvrť a zároveň další přirozené centrum hlavního města, přitažlivé i pro zahraniční turisty.

Prvotní novodobý záměr na stavbu koncertního sálu se datuje už do roku 2010 a postupně se k němu přihlásily všechny politické reprezentace města. Důležitým prvním krokem k naplnění původní vize je právě tvorba studie využitelnosti.

Pokud pražské zastupitelstvo rozhodne o pokračování příprav projektu, začne se pracovat na dalších plánovaných etapách. V druhé fázi bude vyhlášena architektonická soutěž a na jejím konci by měla být připravena projektová dokumentace pro výběr zhotovitele.

Včera, 17:20
Jablonec nad Nisou podpoří milionem korun tři obce v Jihomoravském kraji, které v červnu poničilo...
Včera, 17:00
Na řadě míst spojených s vodou, v zahradnictví či pivovaru se odehraje v hlavním městě...
Včera, 15:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:20
 Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), firma JCDecaux i její technický ředitel Tomáš Tenzer...
Včera, 15:00
Proti covidu-19 bylo zatím v terénu v Praze naočkováno asi 300 osob bez domova. Další...
Včera, 14:20
Činoherní klub na začátku sezony uvede tři premiéry, které nazkoušel během pandemie. Na jaro pak...
Včera, 10:48
Běžně nepřístupné prostory pražské Staroměstské radnice se v neděli 19. září otevřou veřejnosti. Akce zvaná...
Včera, 10:27
Nedožité 90. narozeniny Miloně Novotného, klasika české humanistické fotografie, připomíná výstava v pražské Leica Gallery....
15.9.2021
Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít...
15.9.2021
Pohledy architektů z celého světa směřují ještě výrazněji na Prahu. Hlavní město společně se svým...
15.9.2021
Pětadvacetiletý muž, kterého dopadli pražští kriminalisté, prodával na internetu auta, která ovšem nevlastnil. Tato vozidla...
Reklama