Jiří Pospíšil /TOP 09/: Praha musí pomoci podnikatelům, které Babišova vláda hodila přes palubu

Praha je hospodářským centrem státu a její ekonomický výkon tvoří stabilně přibližně čtvrtinu hrubého domácího produktu celé republiky. Pandemie koronaviru, provázená karanténou, tak na metropoli a její podnikatele dopadá o to víc. Vládní pomoc vyhlášená ministrem průmyslu však paradoxně nepočítá z pražskými podnikateli. Peníze totiž vzala vláda z evropských fondů, z nichž se čerpat dotace pro oblast Prahy nesmí.

„Zločin na pražských podnikatelích. To je to, čeho se dopustila Babišova vláda, když připravila soukromníky a firmy z Prahy o možnost získat peníze z programu Covid 2. Ukazuje se, že to udělala úmyslně!!! Praha se na ně nesmí vykašlat a musí jim pomoci,“ řekl předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil po jednání s pražskou hospodářskou komorou.

“Hospodářská komora považuje za správné, aby ve spolupráci s hlavním městem byla realizována opatření, která pomohou pražským podnikatelům, drobným živnostníkům a vůbec celému podnikatelskému ekosystému v současné situaci nejenom udržet svůj rozsah a kvalitu podnikání, ale nastartovat svou práci i v době po odeznění nouzového stavu,” potvrdil nezbytnost pomocných opatření Petr Michal, místopředseda představenstva pražské hospodářské komory.

Ve spolupráci s předními ekonomy a za podpory Hospodářské komory v Praze a zastupitelského klubu ODS se TOPkaři shodli na těch nejdůležitějších bodech, které je nutné udělat co nejdříve.

Praha musí okamžitě zavést rychlá opatření jako je selektivní odpuštění nájemného. Stejně tak musí Praha zavést podpůrné kroky na znovuoživení podnikání.

Magistrát se musí ihned obrátit na komerční banky a spolu s nimi vytvořit bankovní produkt, který jim pomůže překlenout toto těžké období. Je nezbytné, aby se podařilo nalít dostatek peněz do ekonomiky hlavního města Prahy. Praha se musí zaručit za své občany a nabídnout miliardy korun na udržení jejich živností, podniků i zaměstnanosti. Pomoc musí být rychlá, efektivní a nezatížena zbytečnou byrokracií.

“Selektivní odpuštění nájemného a vyjednání speciálního bankovního produktu s garancí hlavního města pro pražské podnikatele považuji za první kroky pomoci, které Praha musí pro pražské podnikatele udělat. To hodlám v nejbližší době spolu s bankami připravit a předložit koalici. Praha musí připravit maximum opatření, která zamezí hromadnému propouštění z firem a krachům soukromých společností a živnostníků,” shrnul první kroky předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Vedle těchto opatření už pracovní tým magistrátu, jehož řízením je Jiří Pospíšil pověřen, spolu s odborníky formuluje další pomocné kroky, které pomohou ekonomice v Praze. Ty mají být představené v nejbližší době.

Dnes, 11:12
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
Dnes, 07:52
V centru Kutné Hory bude 12. června při akci Noc kostelů otevřený pouze chrám svaté...
Včera, 17:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:30
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu,...
Včera, 16:48
Zoopark Zájezd na Kladensku zpřístupnil pro návštěvníky novou expozici jihoamerických pěvců. Najdou ji v pavilonu...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Reklama