Jiří Pospíšil /TOP 09/: Praha musí pomoci podnikatelům, které Babišova vláda hodila přes palubu

Praha je hospodářským centrem státu a její ekonomický výkon tvoří stabilně přibližně čtvrtinu hrubého domácího produktu celé republiky. Pandemie koronaviru, provázená karanténou, tak na metropoli a její podnikatele dopadá o to víc. Vládní pomoc vyhlášená ministrem průmyslu však paradoxně nepočítá z pražskými podnikateli. Peníze totiž vzala vláda z evropských fondů, z nichž se čerpat dotace pro oblast Prahy nesmí.

„Zločin na pražských podnikatelích. To je to, čeho se dopustila Babišova vláda, když připravila soukromníky a firmy z Prahy o možnost získat peníze z programu Covid 2. Ukazuje se, že to udělala úmyslně!!! Praha se na ně nesmí vykašlat a musí jim pomoci,“ řekl předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil po jednání s pražskou hospodářskou komorou.

“Hospodářská komora považuje za správné, aby ve spolupráci s hlavním městem byla realizována opatření, která pomohou pražským podnikatelům, drobným živnostníkům a vůbec celému podnikatelskému ekosystému v současné situaci nejenom udržet svůj rozsah a kvalitu podnikání, ale nastartovat svou práci i v době po odeznění nouzového stavu,” potvrdil nezbytnost pomocných opatření Petr Michal, místopředseda představenstva pražské hospodářské komory.

Ve spolupráci s předními ekonomy a za podpory Hospodářské komory v Praze a zastupitelského klubu ODS se TOPkaři shodli na těch nejdůležitějších bodech, které je nutné udělat co nejdříve.

Praha musí okamžitě zavést rychlá opatření jako je selektivní odpuštění nájemného. Stejně tak musí Praha zavést podpůrné kroky na znovuoživení podnikání.

Magistrát se musí ihned obrátit na komerční banky a spolu s nimi vytvořit bankovní produkt, který jim pomůže překlenout toto těžké období. Je nezbytné, aby se podařilo nalít dostatek peněz do ekonomiky hlavního města Prahy. Praha se musí zaručit za své občany a nabídnout miliardy korun na udržení jejich živností, podniků i zaměstnanosti. Pomoc musí být rychlá, efektivní a nezatížena zbytečnou byrokracií.

“Selektivní odpuštění nájemného a vyjednání speciálního bankovního produktu s garancí hlavního města pro pražské podnikatele považuji za první kroky pomoci, které Praha musí pro pražské podnikatele udělat. To hodlám v nejbližší době spolu s bankami připravit a předložit koalici. Praha musí připravit maximum opatření, která zamezí hromadnému propouštění z firem a krachům soukromých společností a živnostníků,” shrnul první kroky předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Vedle těchto opatření už pracovní tým magistrátu, jehož řízením je Jiří Pospíšil pověřen, spolu s odborníky formuluje další pomocné kroky, které pomohou ekonomice v Praze. Ty mají být představené v nejbližší době.

Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 15:25
Mělnické vinobraní bude letos jednodenní. Uskuteční se 19. září a přesune se do ulic, hlavní...
Dnes, 13:15
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 11:25
Divadlo na Maninách sídlící v pražských Holešovicích uspořádá tradiční letní scénu na nádvoří zámku Mělník....
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 18:35
Kladno hledá úspory 150 milionů korun kvůli dopadům koronaviru. Odloží například některé opravy silnic, chodníků...
Včera, 17:19
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 16:32
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Reklama