13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Josef Šíma a jeho Cesta k Vysoké hře. Valdštejnská jízdárna představuje významnou osobnost moderního umění

Další fotky

Josef Šíma (1891 v Jaroměři – 1971 v Paříži) byl český malíř, patřící k významným osobnostem evropského moderního malířství. Protože žil téměř půl století v Paříži, je někdy považován za francouzského malíře.

Reklama

Šíma vystudoval v letech 1910-14 AVU (profesoři Jan Preisler a Vlaho Bukovac), byl asistentem technického kreslení na brněnské technice a patřil k zakládajícím členům skupiny Devětsil. Roku 1920 odešel do Francie a pracoval nejprve jako kreslič kostelních oken ve sklárnách v Henday v Baskicku. Od roku 1921 žil v Paříži, kde bydlel u paní Germaine, která vyráběla kabelky a portfeuille pro pány. Šíma se oženil s její dcerou. Roku 1926 získal francouzské občanství a zbytek života strávil v nové vlasti.

„V krátkém období 1929–31 se Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny Vysoká hra a ostatní členové – básníci se zabývali interpretací jeho tvorby,“ uvádí kurátorka výstavy Anna Pravdová. V této souvislosti budou u nás vůbec poprvé prezentována i umělecká díla dalších výtvarníků skupiny a dokumenty pocházející zejména z francouzských muzeí, galerií a soukromých sbírek. Mezi ně patří například Šímovy portréty hlavních básníků skupiny Reného Daumala a Rogera Gilbert-Lecomta.

Monumentální mozaika italského umělce je skryta zrakům veřejnosti a čeká na záchranu

Setkání s mladými francouzskými básníky Šímu trvale poznamenalo a mnohokrát zdůraznil, že jeho tvorbě nejlépe rozuměli právě oni. Společně s nimi a dalšími umělci založil skupinu Vysoká hra, kterou charakterizovala kritika evropské racionální civilizace, inspirace indickou filozofií, práce s nevědomím a experimentální metafyzika. Její členové se pokoušeli překročit hranice reálného světa, k čemuž využívali rozmanitých prostředků od poezie po meditační techniky.

Josef Šíma, v zahraničí známý jako Joseph Sima, si po celý život uchoval silné vazby na Československo, na rodnou Jaroměř, na Prahu i Brno – rodná zem inspirovala jeho tvorbu a byl významným prostředníkem mezi českou a francouzskou avantgardou.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně seznámí návštěvníky s Šímovými portréty, městskými scenériemi, krajinami, torzy v krajině či mytologickými výjevy, společně s obrazy, kresbami a fotografiemi jeho druhů, především Maurice Henryho a Artüra Harfauxe. „Pražští návštěvníci se mohou těšit na některé zápůjčky ze soukromých sbírek a Šímovy práce na papíře, které lze z důvodu citlivosti materiálu vystavovat pouze po omezenou dobu,“ dodává kurátor Petr Ingerle.
Výstava potrvá do konce července.

FOTO: Josef Šíma

Josef Šíma - 1 krajina s patníky v popředí 23 morgaleJosef Šíma - 2 wiJosef Šíma - podobizna reného daumala 29 ngJosef Šíma - kompozice 25 pintJosef Šíma - krajina aukro
Další fotky
Josef Šíma - krystal galerie u betl kapleJosef Šíma - revoluce ve špan 36 moravská galerieJosef Šíma - hejtJosef Šíma - gastřkrJosef Šíma - návrat theseův obraz
Před 2 hodinami
Vodní nádrž o rozloze takřka 29 000 m2, která je v majetku hlavního města Prahy...
Před 3 hodinami
Dnes od 16 hodin proběhne na rohu ulic na Příkopě a Havířská slavnostní zakončení celostátní...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Před 3 hodinami
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem...
Dnes, 09:01
Začátkem října přiletí jako první do Evropy, a to do Centrálního parku, obří herní sova...
Dnes, 06:54
Parkovací zóny v Praze 4 se ještě letos rozšíří do Braníku, Podolí, Krče a Michle....
Včera, 18:35
Marie Čermínová (1902 v Praze – 1980 v Paříži), kterou zná celý svět pod pseudonymem...
Včera, 17:01
Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli plánované úřednické...
Včera, 16:44
Veris/Paris. Pod tímto názvem se v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Bubenči otevírá v pátek...
Včera, 15:01
Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati je od pondělí 23. září (přibližně od 4.30 hodin) do...
Včera, 10:44
V sobotu 21. září se ulice po celé Praze promění v divadelní jeviště, pódia pro...
Reklama