35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Josef Šíma a jeho Cesta k Vysoké hře. Valdštejnská jízdárna představuje významnou osobnost moderního umění

Další fotky

Josef Šíma (1891 v Jaroměři – 1971 v Paříži) byl český malíř, patřící k významným osobnostem evropského moderního malířství. Protože žil téměř půl století v Paříži, je někdy považován za francouzského malíře.

Reklama

Šíma vystudoval v letech 1910-14 AVU (profesoři Jan Preisler a Vlaho Bukovac), byl asistentem technického kreslení na brněnské technice a patřil k zakládajícím členům skupiny Devětsil. Roku 1920 odešel do Francie a pracoval nejprve jako kreslič kostelních oken ve sklárnách v Henday v Baskicku. Od roku 1921 žil v Paříži, kde bydlel u paní Germaine, která vyráběla kabelky a portfeuille pro pány. Šíma se oženil s její dcerou. Roku 1926 získal francouzské občanství a zbytek života strávil v nové vlasti.

„V krátkém období 1929–31 se Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny Vysoká hra a ostatní členové – básníci se zabývali interpretací jeho tvorby,“ uvádí kurátorka výstavy Anna Pravdová. V této souvislosti budou u nás vůbec poprvé prezentována i umělecká díla dalších výtvarníků skupiny a dokumenty pocházející zejména z francouzských muzeí, galerií a soukromých sbírek. Mezi ně patří například Šímovy portréty hlavních básníků skupiny Reného Daumala a Rogera Gilbert-Lecomta.

Monumentální mozaika italského umělce je skryta zrakům veřejnosti a čeká na záchranu

Setkání s mladými francouzskými básníky Šímu trvale poznamenalo a mnohokrát zdůraznil, že jeho tvorbě nejlépe rozuměli právě oni. Společně s nimi a dalšími umělci založil skupinu Vysoká hra, kterou charakterizovala kritika evropské racionální civilizace, inspirace indickou filozofií, práce s nevědomím a experimentální metafyzika. Její členové se pokoušeli překročit hranice reálného světa, k čemuž využívali rozmanitých prostředků od poezie po meditační techniky.

Josef Šíma, v zahraničí známý jako Joseph Sima, si po celý život uchoval silné vazby na Československo, na rodnou Jaroměř, na Prahu i Brno – rodná zem inspirovala jeho tvorbu a byl významným prostředníkem mezi českou a francouzskou avantgardou.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně seznámí návštěvníky s Šímovými portréty, městskými scenériemi, krajinami, torzy v krajině či mytologickými výjevy, společně s obrazy, kresbami a fotografiemi jeho druhů, především Maurice Henryho a Artüra Harfauxe. „Pražští návštěvníci se mohou těšit na některé zápůjčky ze soukromých sbírek a Šímovy práce na papíře, které lze z důvodu citlivosti materiálu vystavovat pouze po omezenou dobu,“ dodává kurátor Petr Ingerle.
Výstava potrvá do konce července.

FOTO: Josef Šíma

Josef Šíma - 1 krajina s patníky v popředí 23 morgaleJosef Šíma - 2 wiJosef Šíma - podobizna reného daumala 29 ngJosef Šíma - kompozice 25 pintJosef Šíma - krajina aukro
Další fotky
Josef Šíma - krystal galerie u betl kapleJosef Šíma - revoluce ve špan 36 moravská galerieJosef Šíma - hejtJosef Šíma - gastřkrJosef Šíma - návrat theseův obraz
Dnes, 08:38
Praha 22 dostala dotaci 40 milionů korun, schválilo ji minulý týden magistrátní zastupitelstvo.
Včera, 18:25
Mezi mihotajícími se záclonami probleskují napětí, vůně růží a záře neonů. Skutečnost, na níž ulpívají...
Včera, 18:00
Na lince metra C nepojede od této do následující soboty metro mezi stanicemi Pražského povstání...
Včera, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Včera, 11:01
Při tropických teplotách posledních týdnů se nelze ubránit otázce, kde vzít dostatek vody na zalévání...
Včera, 10:30
Kulturní mapa Prahy se od poloviny června rozrostla o novou divadelní scénu, letní amfiteátr pod...
Včera, 09:33
Jednou z největších investičních akcí v Lysolajích je jednoznačně výstavba v lokalitě Dolina-Štěpnice. Kolik zeleně...
Včera, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Včera, 08:32
Minulý týden začala obnovou trávníku v okolí dětského hřiště Vozovna ve Stromovce.
24.6.2019
Pražské zastupitelstvo vyhlásilo klimatický závazek, tedy cíl snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně...
Reklama