Matějská se může jít zahrabat! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu

Další fotky

Představíme vám legendární pražský lunapark, který pamatují jen lidé, kteří vyrůstali v období první republiky. Byl postaven po vzoru vídeňského Prátru a v době svého největšího rozkvětu se s ním mohl poměřovat. Fungoval od roku 1922 v pražských Vršovicích a byl velice populární, ale jeho sláva z mnoha důvodů pominula.

„Zábavní a sportovní park Eden“ se nacházel v místech mezi dnešní křižovatkou Vršovické třídy a železniční tratí kolem již zaniklého rybníčku pod Bohdalcem, kterému se říkávalo „laguna“.

Z Palmovky na Bulovku nepojedou žádné tramvaje. Libeň čeká devítiměsíční rekonstrukce

Nabídka lunaparku v Edenu byla opravdu rozmanitá: Atrakce, tančírna, divadlo i černoši

Vodní plocha lákala tisíce návštěvníků. Mohli jste se tu plavit na loďce, podívat se na divadelní představení, poslechnout si koncert, procházet se kolem vody a dát si něco dobrého u stánku s občerstvením nebo posedět v kavárně. Po večerech vodní hladinu osvětlovala záře ohňostroje.

Zatančit jste si mohli v Koloseu, což byla obrovská tančírna, ke které jste se dostali širokou stromovou alejí. Kromě tanečních akcí sem lidé chodili na karneval nebo tombolu.

To zdaleka nebylo vše, co lunapark na Edenu nabízel. Pětikilometrová horská dráha v Praze se mohla směle poměřovat s horskou dráhou ve Vídni.

Na Letnou jezdil nejstarší český eskalátor. Měl schody ze dřeva a zahrál si ve filmu

Pro srovnání: Horská dráha na pražském Výstavišti v Holešovicích měří 440 metrů, což je několikanásobně méně.

V její blízkosti byly další atrakce jako tobogán nebo Čertovo kolo. Celodenní vstup do vršovického lunaparku za první republiky stával 1 korunu a 20 haléřů. Lunapark byl mezi Pražany skutečně populární. Neslušelo se, aby mladý muž svou dívku nevzal na rande do Ráje.

FOTO: Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem

Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, PrahaKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, PrahaKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – vstupní brána – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Park, Eden, Praha
Další fotky
Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – historické foto 2Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – Koloseum – historické foto 2Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – laguny – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – Zeppelinův kolotoč – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – Čertovo kolo – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – Zakletý zámek – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – laguny – historické foto 4Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – laguny – historické foto 2Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – laguny – historické foto 3Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – Koloseum – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – Koloseum – historické foto 3Kam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – bourání Kolosea – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – program – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – terasová kavárna – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Eden, lunapark, Praha – Restaurace Na rožni – historické fotoKam se hrabe Matějská! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu a ve své době se mohl měřit s vídeňským Prátrem - Richard Šubrt – stavba Edenu

Kromě klasických atrakcí se v Edenu objevili i černoši z Habeše, kteří si v parku Eden vybudovali napodobeninu domorodé vesnice a obecenstvu za úplatu předvedli domorodý život.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

Začátek konce

Horská dráha se na místě moc dlouho neohřála, jelikož ji v roce 1935 rozmontovali spolu s dalšími atrakcemi. Mělo to více důvodů.

Československo se zmítalo od začátku 30. let v ekonomické krizi, kdy byla vysoká nezaměstnanost a nízká kupní síla obyvatelstva. Horská dráha se v té době stala luxusem, na který dost lidí nedosáhlo.

Nebyl to jediný důvod. Za tratí v blízkosti lunaparku vznikla obří chudinská kolonie, ve které se skvěle dařilo kriminalitě. Svého času tu žilo údajně třináct odsouzených vrahů.

Předvánoční Praha v 60. letech. Menší výběr zboží a auta na Karlově mostě

Lunapark sice skomíral, ale fungoval nadále i bez své hlavní atrakce, dokud nepřišla druhá světová válka. S jejím příchodem byla zakázána zábava a tance v dobách, kdy Němci utrpěli porážku. Úplný konec přišel roku 1946, kdy ho nechal zavřít pražský hygienik.

Dnes prostor po bývalém lunaparku Eden slouží také pro sport a zábavu, najdete tu fotbalový stadion pražské Slavie, který byl otevřen v roce 2008.

Hudební podniky, kde se psala historie divoké České republiky 90. let. Znáte je?

 

21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama