Kámen zmizelých pro Felixe J. Porgese, který v Terezíně napsal kabaret Smějte se s námi

Na pražské Florenci byl v pátek 6. září položen další Kámen zmizelých neboli Stolpersteine. Věnován je Felixi J. Porgesovi, narozenému v roce 1913, který byl v roce 1941 deportován do Terezína. Na rozdíl od jeho rodičů se mu válku podařilo přežít.

Syn Felixe J. Porgese Miroslav Prokeš uvedl, že v terezínském ghettu jeho tatínek napsal a režíroval II. český kabaret Smějte se s námi. „Při něm se seznámil s mou maminkou Elly a také se s ní v koncentračním táboře oženil,“ dodal. Přítomným za účast poděkoval další syn Felixe J. Porgese – Zdeněk Prokeš.

Přežil díky organizaci divadelního života

František Bányai ze spolku, který pečuje o oběti holocaustu a organizačně zajišťuje vkládání stolpersteinů, uvedl, že na projektu je silné, že představuje konkrétní oběti, konkrétní lidské osudy. Položení destičky se zúčastnili i pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková či tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus.

Mnichovský umělec položil kameny za Pražany zmizelé v koncentračních táborech

Destička Felixe J. Porgese je umístěna u destiček věnovaným jeho rodičům – Olze a Mořicovi Porgesovým, kteří byli nacisty zavražděni poté, co byli (právě i se synem Felixem) z Prahy deportováni do Terezína. Felix J. Porges přežil jen díky tomu, že v terezínském ghettu organizoval divadelní život.

Chodíme po nich, můžeme se zastavit

Stolpersteine jsou malé „zlaté“ dlažební kostky s mosazným povrchem, které jsou vsazené do chodníků před domy obětí holocaustu i přeživších. Je na nich uvedeno jejich jméno a osud. Všichni kolem nich nebo po nich chodíme, každý se může na chvíli zastavit a číst.

FOTO: Kámen zmizelých pro Felixe J. Porgese

Kámen zmizelých pro Felixe J. Porgese - Kámen zmizelých – foto AC (2)Kámen zmizelých pro Felixe J. Porgese - Kámen zmizelých – foto AC 2Kámen zmizelých pro Felixe J. Porgese - Kámen zmizelých – foto AC 3

Historicky první kámen položil světoznámý umělec Gunter Demnig z Mnichova 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Dodnes jich položil asi 70 tisíc ve 24 zemích, v českých a moravských městech je pokládá od roku 2008, jen v Praze jsou jich stovky, pokládány jsou další a další.

Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
23.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
21.5.2020
Starosta Prahy 1 Petr Hejma představil záměr zpřístupnění čapadla nedaleko Karlových lázní a popsal i...
21.5.2020
V době koronakrize vytvořilo Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s žáky Gymnázia Přípotoční aktualizovanou mapu...
Reklama