5℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Kampaň si na Dejvické live nedělám, říká Lacina. V červnu s tím prý sekne

Je mu vyčítáno, že si na Dejvické live dělá předvolební kampaň. Místostarosta šestky Jan Lacina (STAN) to odmítá a své pravidelné vystupování na akci srovnává s vítáním občánků či blahopřáním jubilantům. Po článku v magazínu Náš REGION s tím však sekne.

V březnovém čísle magazínu Náš REGION vyšel článek o akci šestky Dejvická live, kterou místostarosta Jan Lacina (STAN) pravidelně každý měsíc kromě letních prázdnin v Semaforu zahajuje. Opoziční ODS to vadí a spatřuje v tom pravidelnou předvolební kampaň. Redakce navíc zjistila, že bylo na Lacinu podáno trestní oznámení z podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a podezření z dotačního podvodu.

FOTO: Jan Lacina

Jan Lacina - 28.3.2018-Lacina-profilovkaJan Lacina - 28.3.2018-lacina3Jan Lacina - 28.3.2018-lacina2

Oznamovatel Lacinu podezřívá z přihrávání peněz z veřejného rozpočtu spřáteleným osobám. Jedná se například o dotaci na film „Hanspaulka v písních a obrazech“. Trestní oznámení má redakce k dispozici. Z něj také čerpala. Mylně se však v trestním oznámení uvádí, že Jan Lacina byl předsedou kulturní komise. Loni v březnu podle zápisů z jednání komise sice byl uveden jako jeden z přítomných členů, od podzimu už byl však uváděn jako host. Na své členství rezignoval. Náš REGION korektně nabídl zástupci starosty Prahy 6 – Janu Lacinovi – prostor se ke kauze vyjádřit.

Chytré lampy v Praze budou přibývat. Mají wi-fi připojení a SOS tlačítko, zmáčknutím si přivoláte pomoc

Můžete uvést příklad vašeho kolegy radního, který pravidelně vystupuje na kulturní akci městské části, kterou městská část pořádá a platí?
One man show znamená šou jednoho muže a vzhledem k tomu, že jsou tam dva hosti, potom jsou tam moderátor a já, jako ten, který za radnici zve hosty, a potom dva lidi v kapele, to znamená, že je nás tam na pódiu šest, tak z toho důvodu to není one man show. Já se tam politicky nijak neprezentuju. Zveme hosty, kteří jsou nějakým způsobem svázaní s Prahou 6 a jsou nějakým způsobem významní. Ono to není složité. Paní Hanušová jako radní pro sociální věci má pravidelná setkání, kdy blahopřeje seniorům k jejich výročí. To znamená, formálně je to strašně podobné, přijde každý měsíc 80 jubilantů, ona k nim má projev, dá jim nějaké dárky. Pan starosta nebo paní Hanušová vítá občánky. Zase podobný rituál, taky se to opakuje, taky to platí radnice. Takových věcí, které radnice pořádá, kde radní v téhle roli je, je celá řada.

Vila Šatovka je tématem předvolební kampaně. Snad to nebohý dům přežije

Nechcete od toho upustit, když to opozici dráždí?
My jsme se dohodli, že doběhneme do června. To znamená, je před námi ještě duben, květen, červen. A že v tom období, které se dá brát jako volební kampaň, to znamená, že jsou vypsané volby, známe jejich datum, už to nebude.

To znamená, že sebereflexe tam je, že nechcete nerovné podmínky politických subjektů před volbami.
Já si především myslím, že je to strašně přeceňované ten efekt, ale v rámci klidu v domě jsem přišel s řešením, že už to v září a říjnu nepoběží. I když je to schváleno v rozpočtu.

Dejvická live se pořádá v Semaforu, kterému za to nic neplatíte. Jak k tomu vlastně divadlo Semafor přijde, když se tam Dejvická live pořádá zadarmo. Jak k tomu pan Jiří Suchý přijde, když mu nic nedáváte za pronájem? Je to fér?
Asi byste se musel zeptat pana Suchého, proč nám věnuje těch 10 dní v roce. Ale myslím, že to není úplně tak složité. Při mém příchodu na radnici byla dotace divadlu Semafor z hlavního města 4,9 milionu korun. A teď je ta dotace o 2,5 milionu výš. Takže já jsem se pokusil podpořit Semafor v dotačních řízeních hlavního města a mělo to úspěch. Ve chvíli, kdy jsme přišli na radnici v roce 2015, pan Suchý začal naznačovat, že hrozí krachem, protože mu léta letoucí snižovali původně slíbenou desetimilionovou dotaci. Takže od divadla Semafor je to vstřícný krok za to, že jsem jim pomohl zachránit několik dalších let existence.

Ještě loni v březnu byl Lacina v zápisu komise uváděn mezi členy. Od loňského podzimu se kulturní komise účastní už jenom jako host.

Před 7 minutami
Sovy nejsou tím, čím se zdají být - pod tímto názvem, který nikoli náhodou odkazuje...
Dnes, 10:11
Post předsedy pražské ODS v pondělí obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu...
Dnes, 09:17
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 09:17
Provozovateli bývalého bubenečského nádraží budou Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb. Jejich projekt s...
Včera, 15:33
Nechte si ve středu 13. listopadu na pěší zóně Anděl hýčkat své chuťové pohárky záplavou...
Včera, 11:40
Přestože ekonomika roste, na nejpotřebnější a nejkřehčí se nedostává. Pro Náš REGION to uvedl předseda...
Včera, 11:11
Od zítřka mohou diváci zhlédnout v hlavním městě nejlepší snímky současné ukrajinské kinematografie. Filmy, které...
11.11.2019
Radnice Prahy 10 nesouhlasí s plánem společnosti Rail Cargo Group vybudovat železniční překladiště pro kontejnery...
11.11.2019
Od úterý 12. do pátku 15. listopadu se Národní technické muzeum a Národní zemědělské muzeum...
11.11.2019
Tak určitě – a nejenom na revoluci (adjektivum si doplňte laskavě sami), ale i na...
11.11.2019
Jeden ze symbolů boje s komunismem prochází rekonstrukcí. Zeď je ve špatném stavu a spolu...
Reklama