Kampaň si na Dejvické live nedělám, říká Lacina. V červnu s tím prý sekne

Je mu vyčítáno, že si na Dejvické live dělá předvolební kampaň. Místostarosta šestky Jan Lacina (STAN) to odmítá a své pravidelné vystupování na akci srovnává s vítáním občánků či blahopřáním jubilantům. Po článku v magazínu Náš REGION s tím však sekne.

V březnovém čísle magazínu Náš REGION vyšel článek o akci šestky Dejvická live, kterou místostarosta Jan Lacina (STAN) pravidelně každý měsíc kromě letních prázdnin v Semaforu zahajuje. Opoziční ODS to vadí a spatřuje v tom pravidelnou předvolební kampaň. Redakce navíc zjistila, že bylo na Lacinu podáno trestní oznámení z podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a podezření z dotačního podvodu.

FOTO: Jan Lacina

Jan Lacina - 28.3.2018-Lacina-profilovkaJan Lacina - 28.3.2018-lacina3Jan Lacina - 28.3.2018-lacina2

Oznamovatel Lacinu podezřívá z přihrávání peněz z veřejného rozpočtu spřáteleným osobám. Jedná se například o dotaci na film „Hanspaulka v písních a obrazech“. Trestní oznámení má redakce k dispozici. Z něj také čerpala. Mylně se však v trestním oznámení uvádí, že Jan Lacina byl předsedou kulturní komise. Loni v březnu podle zápisů z jednání komise sice byl uveden jako jeden z přítomných členů, od podzimu už byl však uváděn jako host. Na své členství rezignoval. Náš REGION korektně nabídl zástupci starosty Prahy 6 – Janu Lacinovi – prostor se ke kauze vyjádřit.

Chytré lampy v Praze budou přibývat. Mají wi-fi připojení a SOS tlačítko, zmáčknutím si přivoláte pomoc

Můžete uvést příklad vašeho kolegy radního, který pravidelně vystupuje na kulturní akci městské části, kterou městská část pořádá a platí?
One man show znamená šou jednoho muže a vzhledem k tomu, že jsou tam dva hosti, potom jsou tam moderátor a já, jako ten, který za radnici zve hosty, a potom dva lidi v kapele, to znamená, že je nás tam na pódiu šest, tak z toho důvodu to není one man show. Já se tam politicky nijak neprezentuju. Zveme hosty, kteří jsou nějakým způsobem svázaní s Prahou 6 a jsou nějakým způsobem významní. Ono to není složité. Paní Hanušová jako radní pro sociální věci má pravidelná setkání, kdy blahopřeje seniorům k jejich výročí. To znamená, formálně je to strašně podobné, přijde každý měsíc 80 jubilantů, ona k nim má projev, dá jim nějaké dárky. Pan starosta nebo paní Hanušová vítá občánky. Zase podobný rituál, taky se to opakuje, taky to platí radnice. Takových věcí, které radnice pořádá, kde radní v téhle roli je, je celá řada.

Vila Šatovka je tématem předvolební kampaně. Snad to nebohý dům přežije

Nechcete od toho upustit, když to opozici dráždí?
My jsme se dohodli, že doběhneme do června. To znamená, je před námi ještě duben, květen, červen. A že v tom období, které se dá brát jako volební kampaň, to znamená, že jsou vypsané volby, známe jejich datum, už to nebude.

To znamená, že sebereflexe tam je, že nechcete nerovné podmínky politických subjektů před volbami.
Já si především myslím, že je to strašně přeceňované ten efekt, ale v rámci klidu v domě jsem přišel s řešením, že už to v září a říjnu nepoběží. I když je to schváleno v rozpočtu.

Dejvická live se pořádá v Semaforu, kterému za to nic neplatíte. Jak k tomu vlastně divadlo Semafor přijde, když se tam Dejvická live pořádá zadarmo. Jak k tomu pan Jiří Suchý přijde, když mu nic nedáváte za pronájem? Je to fér?
Asi byste se musel zeptat pana Suchého, proč nám věnuje těch 10 dní v roce. Ale myslím, že to není úplně tak složité. Při mém příchodu na radnici byla dotace divadlu Semafor z hlavního města 4,9 milionu korun. A teď je ta dotace o 2,5 milionu výš. Takže já jsem se pokusil podpořit Semafor v dotačních řízeních hlavního města a mělo to úspěch. Ve chvíli, kdy jsme přišli na radnici v roce 2015, pan Suchý začal naznačovat, že hrozí krachem, protože mu léta letoucí snižovali původně slíbenou desetimilionovou dotaci. Takže od divadla Semafor je to vstřícný krok za to, že jsem jim pomohl zachránit několik dalších let existence.

Ještě loni v březnu byl Lacina v zápisu komise uváděn mezi členy. Od loňského podzimu se kulturní komise účastní už jenom jako host.

Dnes, 15:18
Průřez tvorbou Jaroslava Gutha z posledních let bude v Písecké bráně k vidění do 7....
Dnes, 14:02
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
Dnes, 10:27
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
JIŘÍ POSPÍŠIL
Dnes, 10:27
Místo, které by připomínalo a zároveň umožňovalo seznámit se zvěrstvy totalitních režimů v Praze doposud chybí....
Dnes, 10:05
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Dnes, 09:02
Hlavní město dokončilo výstavbu rybníka mezi Běchovicemi a Dubčí.
Včera, 10:55
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
Včera, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
31.5.2020
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Reklama