Karpatský kostelík. Kinského zahrada ukrývá nejedno překvapení

Při vycházce krásným parkem v centru Prahy se vám může přihodit, že objevíte budovu, kterou byste opravdu nečekali. Na svahu strahovského kopce stojí nenápadně mezi stromy roubený kostelík. Pohled na něj vás okamžitě přenese na venkov Podkarpatské Rusi.

Kinského zahrada je krásný park nacházející se v členitém terénu. Jsou to právě umělá jezírka a vodopády, které návštěvníky upoutají nejvíce. Z výše položených míst je úžasný výhled na Prahu. Pokud zvolíte jednu z mnoha cest vedoucí na kopec, objeví se před vámi nečekané překvapení. Zahrada totiž ukrývá netušený architektonický poklad.  Ve svahu mezi stromy stojí karpatský kostelík. Kolemjdoucí jej mnohdy objeví spíše náhodou. Budova představuje jedinečnou příležitost prohlédnout si roubenou stavbu v centru Prahy.

Výhled jako na dlani. Vyšehrad láká na večerní procházky

Jedná se o pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně. Byl dovezen z Podkarpatské Rusi roku 1929 při příležitosti oslavy 10. výročí připojení Podkarpatské Rusi k Československu. Stavba je celá ze dřeva a patří mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu. Jeho oficiální jméno je karpatský chrám svatého archanděla Michaela. Celý kostel byl na petřínský svah převezen z vesničky Medvědovce u Mukačeva. Tam byl přemístěn  z obce Velké Loučky v roce 1793. Celodřevěná roubená stavba má tři věže s cibulovitými báněmi a střechu krytou šindelem. Kostelík nese prvky lidového baroka, pro které je typické členění chrámového půdorysu na tři čtvercové roubené části, nad kterými jsou umístěné roubené věže. Celá stavba dosahuje do výšky celkem kolem čtrnácti metrů a široká je metrů osm. Pod nejvyšší věží se nachází prostor, který je určený výhradně pro ženy, který se tyčí do výše sedmnácti metrů. Další z věžiček jsou umístěné nad hlavní lodí a nad kněžištěm. Celý interiér je vyzdobený barvami, které jsou typické pro pravoslavnou víru.

FOTO: Kinského zahrada

Kinského zahrada - Praha, Kinského zahrada, jezírkoKinského zahrada - karpatský kostelKinského zahrada - 04_Praha,_Smíchov,_Kinského_zahrada,_Hladová_zeďKinského zahrada - Praha, Kinského zahrada, jezírkoKinského zahrada - Na Hřebenkách, Kinského zahrada, pramen
Další fotky
Kinského zahrada - Kinského zahrada

Pokud se vydáte kostelík navštívit, pomohou vám tyto souřadnice: 50°4’42.471″N, 14°23’54.521″E. Nachází se uprostřed svahu mezi Letohrádkem Kinských a nejvýše položeným jezírkem, které poznáte podle sochy lachtana.

Dnes, 14:30
Pražané nepřijdou o letošní vánoční oslavy, i když se vzhledem k pandemii covidu-19 ponesou v umírněnějším duchu....
Dnes, 12:20
U železniční zastávky v pražských Běchovicích dnes ráno srazil rychlík přibližně 30letého muže. Mladík zraněním...
Dnes, 10:50
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:50
Stovka mladých lidí, zejména cizinců, si ani přes vládní zákaz nenechala ujít nelegální party v...
Dnes, 07:55
Pražský magistrát nechal v pátek večer rozsvítit vánoční strom na Staroměstském náměstí. Původně se měly...
Včera, 18:20
Děti ze školek v šesté městské části připravily seniorům a seniorkám z domovů a léčeben dlouhodobě nemocných...
Včera, 17:41
Pražský magistrát vypsal tendr na dodávku laviček a košů v designu, který v roce 2017...
Včera, 16:20
Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto...
Včera, 12:20
Pražský magistrát má hotovou studii promenády s parkem plánované namísto železniční trati mezi Vršovicemi a...
Včera, 11:00
Každá cesta ven se v této době omezila již jen na nákup nebo práci. Procházka...
Včera, 08:59
Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování pražské integrované dopravy...
Reklama