Hrůzné ďáblovy kameny dal kdosi na Vyšehrad. Ukrývají prastará tajemství?

Tajemný Čertův sloup stojí uprostřed pražského Vyšehradu v jihozápadním cípu Karlachových sadů. Blízko je také vyšehradský hřbitov. Čertův sloup jsou vlastně tři o sebe opřené kamenné válce, které dohromady váží dvě a půl tuny. Prastarý úkaz není sochařským dílem. Odkud pochází, nikdo neví.

Jedno z možných vysvětlení je takové, že jde o sluneční hodiny. Ty v pohanských dobách určovaly zimní a letní slunovrat. Původně byly umístěny v kostele, ale na příkaz Josefa II. byly odstěhovány do parku. Mohly vzniknout obráběním tvrdého kamene, který pocházel z Dolního Posázaví.

Dalším výkladem je, že sloužily coby podpěry románské baziliky, která stávala na místě dnešního kostela svatého Petra a Pavla.

Protože je sloup údajně cítit sírou, koluje okolo něj pověst, že kámen přinesl na Vyšehrad až z Říma sám ďábel. Ten měl mít v úmyslu odnést duši zdejšího mnicha, ale nepodařilo se mu to, a tak mrštil kamenem tak, že se rozlomil na tři části.

FOTO: Prohlédněte si Čertovy kameny

Prohlédněte si Čertovy kameny - čertův sloupProhlédněte si Čertovy kameny - čertovy kameny, čertův sloupProhlédněte si Čertovy kameny - Čertův sloup

Jiná pověst říká, že s knězem prohrál sázku čert, který původní sloup rozbil na tři kusy. Páter prý čerta využíval a když měl propadnout peklu, dal se na pokání. Svatý Petr se nad ním slitoval a poradil mu, aby s čertem uzavřel sázku. Ať přinese z chrámu Panny Marie v Římě sloup, ale musí to stihnout, než kněz skončí kázání. Čert souhlasil a byl by sázku vyhrál, kdyby ho sv. Petr třikrát neshodil do benátských lagun.

Jedna z dalších pověstí praví, že při obléhnání Vyšehradu husity roku 1420 byl sloup vržen prakem, kterému se říkalo Čert.

Pohřební tramvaj vozila po Praze nebožtíky. Linka číslo 152 je opředena tajemstvím

Rozbor ďáblových kamenů: Nešlo o jeden sloup

Podle geologického rozboru se však nejedná o jeden sloup, ale o minimálně dva různé sloupy. Kameny pochází z lomu v Krhanicích pobžlí Kamenného přívozu. Původ tak není jednoznačně prokázán, zda jde o opravdu o časoměřic či středověký pranýř, se neví.

Podle klasické archeologie jde o předkřesťanský monolit používaný k astronomickým účelům, který vznikl někdy mezi 5. a 10. stoletím našeho letopočtu.

Na sloupu jsou římská písmena, úsudek je takový, prvních šest písmen nápisu z Čertova sloupu by mohlo znamenat Sanctae Matris Marie (Svaté Matky Marie). Zbývající část nápisu se nepodařilo rozluštit.

Jako nejlogičtější se zdá, že Čertův sloup, respektive jeho části, jsou zbytky dříků sloupů z kostela Stětí svatého Jana, protože podle nejstarší písemné zprávy z roku 1609 Čertův sloup ležel právě na jeho hřbitově. Otázkou zůstává, proč by byly sloupy z tvrdé žuly použity v nevýznamném kostelíku uprostřed celé gotické Prahy, když se v době gotiky používaly měkčí opuky a pískovce.

Zdroj: revuekamen.cz   

Známe 10 středočeských památek, které nezavírají ani po sezóně

Dnes, 17:28
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
Dnes, 13:29
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
Včera, 16:45
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 16:45
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
Včera, 15:20
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Včera, 14:39
Je to trochu drzé, ale je to tak, jsou to už veteráni. Vždyť na Jasné...
Včera, 11:13
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
Včera, 09:01
21. července tohoto roku by Milan Rastislav Štefánik oslavil 140. narozeniny. V nedávné době také...
3.8.2020
Na základě informace vydané Českým hydrometeorologickým ústavem skončila platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů...
3.8.2020
Ještě před volbami Piráti slibovali transparentní řízení města. Ačkoliv obsadili křeslo primátora, ani po roce...
3.8.2020
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Reklama