Kdo najde všechny? Umění přišlo za námi – do výloh obchodů

Každá cesta ven se v této době omezila již jen na nákup nebo práci. Procházka venku je velkým svátkem, zvláště pak ta po městě. Výlohy zavřených obchodů se najednou staly něčím nedosažitelným. A právě to se snaží změnit výstava ARTake away. Více než třicet umělců se představí ve výlohách, na balkonech i za okny. Výstava fotografií, videoinstalací, zvuků, grafik, maleb nebo performance je zcela unikátním počinem, jenž spolu propojuje dva světy.

Extra super free, tedy zcela zadarmo, je výstava, která zasadí díla z prostředí galerií do kontextu výloh, které primárně mají nabízet a prodávat. Vládní opatření však většinu obchodů uzavřela, a tak se z výloh staly tmavé a smutně vyhlížející prázdné plochy, které nenabízejí nic jiného, než odraz procházejících. To se od 27. listopadu do 1. prosince změní. „Spousta výloh nemůže za současných opatření plnit svou funkci. Umělci i podniky jsou na existenční hraně. Tyto světy se proto spojily,“ uvedla jedna z tvůrkyň projektu Lenka Tyrpeklová.

Výstava je koncipována tak, že je možné začít ze tří různých startů, a to buď od metra Vltavská, z ulice Čechova, nebo z Dukelských Hrdinů. Každý návštěvník si tak sám může vybrat, kde začne a zda si trasu projde s mapou, jež je dostupná na webových stránkách artakeaway.cz, nebo bez ní. Pro intenzivnější zážitek je však doporučována verze bez mapy. U každého díla jsou totiž k naleznutí instrukce, kde se další dílo nachází a součástí celé výstavy jsou také různě rozmístěné QR kódy, které obsahují zvukový materiál.

Mezi vystavujícími se představí například Krištof Kintera, jenž se zaměřuje na prostorové instalace inspirované průmyslem, přírodou a člověkem a jeho existencí ve vesmíru, Small dicks, tedy dvojice autorů, kteří se zaměřují na to, jak je velké přirození považováno za archetyp dominance sebevědomí – autoři to však vnímají jako ironickou absurditu, nebo třeba Barbora Myslikovjanová, která se věnuje malbě akrylem, často v kombinaci s kresbou a zabývá se nejčastěji dětmi nebo sama sebou – v obou případech však řeší psychologickou stránku člověka. Výběr je velký a velmi různorodý. I proto je výstava ARTake away tak unikátní, avšak důvodů je mnohem více.

Včera, 14:40
Chystaný čtrnáctipatrový kolos by vedle rodinných domků a polikliniky na Budějovické vypadal hodně předimenzovaně. Za...
Včera, 13:51
Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Dostalo...
Včera, 10:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:57
Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných...
Včera, 09:06
Rekordní počet účastníků se zapojil do lednové Ptačí hodinky, celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách. Předběžné...
Včera, 06:08
Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny...
Včera, 06:00
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené...
17.1.2021
První letošní výstava v bubenečské Galerii Skleňák je věnována dvacítce nejznámějších Čechů, kteří se svým...
17.1.2021
Neobsazených pražských kanceláří přibývá. I když situace podle odborníků ještě není dramatická, jde o viditelný...
17.1.2021
Ačkoliv se nedá moc přesně odhadnout, co nám koronavirová epidemie ještě přinese, radnice Čtyřky představila...
15.1.2021
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Reklama