Kdyby nic jiného, tak seznámil Suchého se Šlitrem. Miroslav Horníček by dnes měl 100 let

Miroslav Horníček, herec, spisovatel, dramatik, režisér a výtvarník, přišel na svět 10. listopadu 1918 v Plzni.

K divadlu se dostal na plzeňské reálce, kde chodil do ochotnického spolku a se spolužáky založil Studentský avantgardní kolektiv. Po vystudování byl krátce zaměstnán jako úředník v plzeňské nemocnici. V roce 1941 přijal angažmá v Městském divadle v Plzni, brzy po válce odešel do Prahy. Nejprve hrál v Divadle Větrník, o rok později nastoupil k bratrům Oldřichu a Lubomíru Lipským do Divadla satiry.
Poté hrál šest let na scéně Národního divadla, kde se uplatnil především v moliérovských postavách. V roce 1955 se stal partnerem Jana Wericha v Divadle ABC. S Werichem hrál šest let, například ve hře Těžká Barbora. Po Werichově odchodu roku 1961 vytvořil podobnou dvojici s Milošem Kopeckým.
Už v roce 1962 se členem Hudebního divadla v Karlíně a po dvou letech i Divadla Semafor, kde účinkoval například ve hrách Člověk z půdy nebo Šest žen Jindřicha VIII. Působil i v Městských divadlech pražských, velmi známé a značně populární byly jeho Hovory přes rampu, kde přímo odpovídal na dotazy diváků kladené z hlediště.

V roce 1967 se účastnil avantgardního projektu Kinoautomat autorů Radúze Činčery, scenáristy Pavla Juráčka a režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka na světové výstavě v Montrealu. Horníček působil v roli průvodce filmovým představením, které se v určitých dramatických momentech větvilo. Samo publikum rozhodovalo, jak bude děj pokračovat. Zajímavostí je, že on sám neuměl vůbec anglicky. Text měl foneticky odposlouchaný a naučený. Tehdejší novinka vzbudila značný ohlas a po celou dobu výstavy byla představení beznadějně vyprodaná, jednalo se o první případ tzv. interaktivního filmu na světě.

Černá sanitka unáší děti a v kinech jsou zapíchané stříkačky s HIV. Znáte nejpodivnější městské legendy?

Po návratu z Montrealu se společně s režisérem Vladimírem Svitáčkem pustili do televizního projektu, který mu přinesl obrovskou popularitu. Scéna byla jednoduchá. Uprostřed publika byl stolek, u kterého seděl nad lahví červeného vína Horníček se svým hostem. Promlouval s takovými osobnostmi, jako byli mj. Jan Werich, Jan Pivec, Jiří Sovák, Július Satinský a Milan Lasica. Do svých rozhovorů vkládal inteligentní humor, který oslovuje mnohé diváky i dnes. V roce 2004 vyšla v reedici kniha Hovory H. Pořad se vysílal v letech 1969–71, celkem bylo natočeno 28 dílů, ale televize odvysílala pouze 25, s nástupem normalizace byl však zrušen. Dochovaly se z něj vzácné televizní záznamy, pořad vyšel i na gramofonových deskách firmy Supraphon, později i na CD. Roku 1990 bylo natočeno ještě sedmnáct dílů pořadu, ale s pozměněným názvem Hovory H ještě po dvaceti letech.

Alkohol je metla lidstva. Známe nejlepší ožralecké citáty v dějinách. Co na ně říkáte?

Film si ho všiml už ve druhé polovině 40. let (Polibek ze stadionu, 1947; Soudný den, Pan Novák, Mikolá Aleš, Mladá léta), asi nejpopulárnější jeho rolí je princ Krásný z pohádky Byl jednou jeden král klasika žánru Bořivoje Zemana (1954). Hezkými rolemi byl i doktor Průcha řečený Faust v Podskalského komedii Kam čert nemůže (1959) nebo redaktor Hlavsa v komedii Táto, sežeň štěně režiséra Milan Vošmika (1964); u tohoto filmu byl také spoluautorem scénáře. Také vytvořil postavu kriminalisty Chrástka v detektivce Antonína Kachlíka Smrt za oponou (1966), která poněkud oprávněně zapadla.
Absolutním vrcholem jeho herecké kariéry byla postava pařížského úředníka na odpočinku Pécucheta v seriálu Jána Roháče Byli jednou dva písaři (1972), kde skvěle sekundoval Jiřímu Sovákovi. Desetidílný seriál napsal Jaroslav Dietl na motivy knihy Gustava Flauberta Bouvard a Pécuchet.

Písničkář Petr Novák se postavil proti sovětské okupaci, ale režimu se ho zlikvidovat nepodařilo. Jak je to možné?

Byl také autorem řady knih, jeho prvotinou byly Dobře utajené housle. V sedmdesátých letech vyšly jeho knihy Hovory, Jablko je vinno nebo Chvála pohybu. V dalších letech i Julius a Albert, Klaunovy rozpravy, Hovory s Janem Werichem, Chvalozpěvy, Saze na hrušce. Některé z těchto knih vyšly i ve zvukové formě, jednalo se o autorská čtení či autorské dramatizace zaznamenané na gramofonových deskách firmy Supraphon.
Napsal také řadu divadelních her (Slaměný klobouk, Malá noční inventura, Setkání s Veronikou, Muž jménem Juan).
Byl rovněž autorem mnoha surrealistických koláží. Poslední výstava za života byla Dobře utajené koláže v Praze roku 2002.
Zemřel 1ř. února 2003 v Liberci, je pochován v Kytlicích.

V roce 1966 byl zvolen králem Pražského Majálesu, v roce 1968 dostal titul zasloužilý umělec, po revoluci obdržel Medaili za zásluhy (2000), Cenu Thálie za mimořádný přínos jevištnímu umění (1997) a byl uveden do Dvorany slávy TýTý (1997).

FOTO: Miroslav Horníček

Miroslav Horníček - 1Miroslav Horníček - 2 DSC02302Miroslav Horníček - 4 DSC02426Miroslav Horníček - 3 místní kulturaMiroslav Horníček - 5čt
Další fotky
Miroslav Horníček - 0 DSC02306
Dnes, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
2.7.2020
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
2.7.2020
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Reklama