Kdysi v něm nocovala Marie Terezie. Hostinec Barborka v Dolních Počernicích chátrá

Další fotky

Když přijedete na autobusovou zastávku Dolní Počernice, tak na straně směrem do vnitřní Prahy se nachází budova, která vás nemůže nezaujmout – hostinec Barborka. V současné době je bohužel mimo provoz, což je znát na první pohled. I tak budova vyzařuje něco magického.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

Kulturní památka od roku 2016, která patří soukromému majiteli

Starý zájezdní hostinec Na Barborce se nachází na Českobrodské 338, od 25. července 2016 se jedná o kulturní památku, kterou „Barborku“ prohlásilo ministerstvo kultury. Místní, které jsme oslovili, nevědí, co na místě bude ani jako dlouho bude mimo provoz. Patří soukromému majiteli, nikoli městské části či městu, což nám potvrdili na dolnopočernické radnici.

„Je škoda, že i přes snahu obce o nápravu, tato historicky jedinečná stavba chátrá dál,“ uvádí web prazdnedomy.cz, který mapuje zbytečně nevyužívané budovy po celé České republice. „Bohužel současný stav je barbarstvím vůči svým způsobem jedinečné historické stavbě na území Dolních Počernic,“ uvádí též web.

FOTO: Hostinec Barborka v Dolních Počernicích

Hostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní Počernice
Další fotky
Hostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Zastávka autubusu Dolní Počernice – foto_ ACHostinec Barborka v Dolních Počernicích - Českobrodská ulice v Dolních Počernicích

Historie hostince, kde údajně přenocovala Marie Terezie

Objekt je coby kulturní památka uveden v katalogu Národního památkového ústavu, kde je zmíněna i jeho historie: „Počátky areálu lze hledat již v 16. století, současná podoba pochází z 18. století, silně spjata s rozvojem silniční poštovní sítě v Čechách. Hlavní budova je jednopatrová na obdélném půdorysu, krytá valbovou střechou. Průčelí zdůrazňuje mělký rizalit s nápisem HOSTINEC BARBORKA.“ Obdobně členěné je i severní dvorní průčelí, rovněž sedmiosé.

V Dobříši je na prodej hrad s pohnutou historií. Město o něj nemá zájem, opravy by vyšly draho

Podle informací Národního památkového ústavu je budova částečně podsklepena, sklepy zasahují i do dvora. Půdorys dělí uprostřed průjezd, západní polovina obsahuje dvě větší místnosti – malý a velký lokál. „Dodatečný otvor mezi oběma lokály je podložen válcovým sloupem se soklem a náběžnou hlavicí. Jde o otevřenou stavbu se zděnými pilíři a sloupy, na kterých je umístěna konstrukce krovu. Pilíře a sloupy z kamenných kvádrů, zeď jižní strany vyzděna ze smíšeného zdiva. Střecha je zalomená valbová,“ uvádí katalog ústavu.

Obděnický kostel se záhadným náhrobkem J. Krčína potřebuje rekonstrukci. Pomůže sbírka?

Zajímavé střípky z historie uvádí právě i web prazdnedomy: „Jedná se o budovu, která ve své době byla centrem živého obchodu a života vůbec. Jednalo se totiž o jedno z mála vyhlášených míst odpočinku na cestě ke hlavnímu městu. Budova měla v obytných velkých a světlých pokojích pro hosty v patře zdobné fresky na stěnách a velká kachlová kamna. Dle dostupných informací zde údajně dokonce strávila noc sama velká císařovna Marie Terezie při jedné cestě do Prahy. Součástí hostince byly stáje, krytá stání pro vozy, a kovář.“

 

Dnes, 12:13
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
Dnes, 07:50
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
Dnes, 06:40
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Dnes, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
Včera, 07:52
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
Reklama