Kinem v Radotíně prošla historie. Kteří významní herci ho navštěvovali?

Další fotky

Od letošního března má Kino Radotín novou vedoucí, která nahradila Jiřího Rydrycha, jenž odešel do penze. Na základě výběrového řízení jmenovala Rada městské části Praha 16 do této pozice Adélu Beranovou.

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Bývalý vedoucí však nepůjde na zasloužený odpočinek ještě natrvalo, v kině bude pracovat jako promítač. Jedná se o další fázi kina, které má bohatou historii – pamatuje ještě němé grotesky doprovázené živou hudbou.

Kino Radotín se nachází v ulici Na Výšince a na budově je dodnes připomínka, že bylo vybudováno v roce 1926. Kdysi se jmenovalo Bio Radio, posléze Kino Jas. Koncesi na provozování radotínského kina mívala tamní organizace Červeného kříže, která ji propůjčila panu Šinovskému.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

V kině, které pamatuje mnohé, je jeden sál. Hrávaly se tam němé filmy, doprovázené živou hudbou, často před plátnem na klavír hrával přímo pan Šinovský. Později filmy doprovázela hudba, která se linula z praskajících gramodesek.

Kino navštěvovali i filmoví herci, např. Josef Kemr, Antonie Nedošínská, Věra Ferbasová nebo Lída Baarová.

FOTO: Kino Radotín – historie

Kino Radotín – historie - Kino Radotín 7 – foto ACKino Radotín – historie - Kino Radotín 1 – foto ACKino Radotín – historie - Provozní doba kina Radotín – foto ACKino Radotín – historie - Ulice Na Výšince – foto ACKino Radotín – historie - Pohled na Kino Radotín 4 – foto AC
Další fotky
Kino Radotín – historie - Kino Radotín 4 – foto ACKino Radotín – historie - Kino Radotín 2 – foto ACKino Radotín – historie - kino radotín – sálKino Radotín – historie - 2Kino Radotín – historie - Věra FerbasováKino Radotín – historie - Josef KemrKino Radotín – historie - Antonie Nedošínská – wikiKino Radotín – historie - Lída_BaarováKino Radotín – historie - historie

Kino s atmosférou

„Filmy byly z vysoce hořlavého materiálu, občas se stalo, že některý zcela shořel. Však také během představení byl vždy přítomen strážník a hasič. Bývalo zvykem, že před hlavním filmem se pouštěla groteska, na začátku a o přestávkách reklamy. O přestávce se prodávalo eskymo, když bylo dusno, zřízenec rozprašoval pro osvěžení po sále lesní vůni,“ zaznamenal portál kina vzpomínky pamětníků.

Herec Marvan natočil za necelých 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Kino bylo dvakrát rekonstruováno – poprvé v 60. letech minulého století, podruhé v roce 2002. V současné době promítá každý den, s výjimkou pondělí. Ceny vstupenek se pohybují přibližně od 100 do 130 korun. Místní mají kino rádi a hned poradili, jak ho najít.

„Vystoupíte na autobusové zastávce Otínská, vrátíte se kousek zpátky a zahnete dvakrát doleva,“ řekla nám starší paní na Smíchovském nádraží. „Do kina chodím moc rád, na rozdíl od obrovitých multikin má atmosféru,“ odpověděl Našemu REGIONU muž středních let.

Gentlemanství je dnes spíše výjimkou, říká Michal Dlouhý

 

Dnes, 09:04
Příští řádnou schůzi Sněmovny, která začne v úterý 25. května, budou moci zájemci sledovat z...
Dnes, 06:55
To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže městské části při plánování dalších kroků pro...
Dnes, 06:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:30
Praha 7 chce odstranit mohutnou betonovou zeď, která odděluje pozemek velvyslanectví Ruské federace od Stromovky....
Včera, 08:20
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Včera, 07:50
Největší pražskou malbu nese na své stěně budova holešovické Tesly. Obří mural vyobrazující portrét neznámé...
Sochy Vojtěcha Míči na Zbraslavském náměstí.
Včera, 06:55
Jiří David, Vojtěch Míča, Pavel Hošek. Sochy těchto umělců jsou od 8. dubna vystaveny ve...
8.5.2021
Neofunkcionalistická budova, která Praze přinesla veliký věhlas, slaví čtyřicáté narozeniny. I díky ní se Praha...
7.5.2021
Ve středu večer si policisté z oddělení hlídkové služby z Prahy I. povšimli ve Veleslavínské...
7.5.2021
Když mě do nemocnice na Bulovce s hlasitým houkáním odvážela sanitka, dost jsem se bála....
7.5.2021
Policie prověřuje posprejování pamětní desky připomínající padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády v pražských Řeporyjích. Zahájila...
Reklama