16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Klinická smrt nemusí být konec. Loni se pražských záchranářům podařilo vrátit tři stovky lidí zpět

V roce 2018 zasahovali lékaři a záchranáři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy v terénu u více než 700 případů „klinické smrti“ – náhlé zástavy oběhu.

Reklama

Přibližně u třetiny pacientů se podařilo na místě obnovit srdeční činnost a předat je do další odborné péče. Co je nejvýznamnější, u skupiny pacientů s tzv. komorovou fibrilací, kde je mezinárodně sledováno nejen obnovení oběhu, ale i kvalita následného života, se loni podařilo zachránit téměř 45 procent postižených, kteří se po propuštění z nemocnice vrátili ke svým rodinám. Tento výsledek opět řadí nejen Zdravotnickou záchrannou službu hl. m. Prahy, ale i celý systém akutní péče v Praze mezi absolutní světovou špičku. V řadě světových metropolí není naděje na záchranu ani poloviční.

„Opakovaně se ukazuje, že všechny články pověstného „záchranného řetězce“ jsou v Praze na velmi vysoké úrovni. Rádi bychom také zdůraznili, že na tomto úspěchu se podíleli nejen zdravotníci, ale i sami Pražané, kteří podobně jako v minulých letech pod telefonickým vedením našich operátorek resuscitovali přes 80 procent postižených zástavou oběhu před příjezdem posádek na místo,“ stojí ve zprávě ZZS Praha. I toto číslo je světově unikátní a bezpochyby se zásadně podílí na celkových výsledcích.

OBRAZEM: Sanitka, jak ji známe dnes, vozí pacienty do nemocnic od 80. let. Vzpomínáte na tyto vozy?

Výrazně se také podařilo zvýšit zapojení kolegů z dalších tísňových složek, kteří v Praze plní roli tzv. „first responderů“ v případech, kdy v blízkosti místa události projížděl například vůz městské či státní policie. Díky tomu oproti uplynulým rokům trojnásobně stouplo použití automatických defibrilátorů (AED), jimiž jsou vozy Policie ČR i Městské policie hl. m. Prahy standardně vybavovány. V rámci předlékařské pomoci tak byly loni tyto defibrilátory použity ve 34 případech.

„Pro náhlou zástavu oběhu dlouhodobě zasahujeme převážně u mužů (cca v 70 procentech případů), přičemž průměrný věk pacientů byl loni těsně nad 64 let. Mezi pacienty bylo bohužel také šest dětí a mladistvých. Zatímco u dospělých je nejčastější příčinou této kritické příhody onemocnění srdce a cév, u dětí jde obvykle o stavy spojené s úrazy a poruchami dýchání.“

Náhlé zástavy oběhu se také nevyskytují rovnoměrně v rámci roku ani dní. Nejrizikovější měsíc z hlediska náhlé zástavy oběhu byl loni leden, kdy došlo k 72 zástavám, naopak v září jich naši záchranáři zaznamenali „jen“ 35. V rámci jednotlivých dní záchranáři registrovali nejvíce náhlých zástav mezi 8. a 9. hodinou ranní a dále mezi 18. a 19. hodinou večer.

Zdroj: ZZS Praha

záchranka DSC01633
(Fefík)
Před 30 minutami
Pražská vlaková linka S34 bude v Čakovicích prodloužena po bývalé vlečce cukrovaru až k místnímu...
Před 1 hodinou
U tohoto rozhodně neobědvejte. To, že celníci s policií chodí na návštěvu do SAPY v...
Před 3 hodinami
Za radnici Prahy 3 mu o dva dny později při této příležitosti pogratuloval starosta Jiří...
Před 3 hodinami
Svoji oběť jednadvacetiletý mladík napadl, okradl a pak utekl pryč. Na řidiče autobusu zaútočil ve...
Dnes, 09:24
Po nenápadné strmé cestičce mezi domy Libocká 27 a 29A se dostanete na starý libocký...
Dnes, 08:30
Muž se ženou se vydali do tržnice v pražských Lipencích nakupovat. Ale kdoví, jestli už...
Včera, 18:22
V sobotu 23. března odstartuje další sezóna přívozu P7, který vás pohodlně přepraví mezi Holešovicemi,...
Včera, 14:27
Definitivní úpravy jednosměrek v oblasti Břevnova se budou realizovat začátkem léta. Praha 6 po připomínkách...
Včera, 13:42
Na lince S34 z centra Prahy do Čakovic, Kbel a Satalic začnou od pondělí 25....
Včera, 13:29
Veterináři spolu s policisty a celníky provádějí od rána kontrolu tržnice Sapa v Praze -...
Reklama