12℃
Dnes je 21. srpen , svátek má Johana

Knihovna na kolečkách jezdí na Petřiny

Máte to daleko do knihovny, ale bez knížky dlouho nevydržíte? Poznamenejte si jízdní řád pojízdné knihovny a stavte se na Petřinách. Parkuje tady pravidelně na školní zahradě Základní školy Petřiny-sever.

Reklama

Bibliobus Oskar zde zastaví vždy na dvě hodiny, a kdo chce, může si vypůjčit něco pěkného na čtení nebo knížky vrátit, ale také se připojit na internet nebo si zřídit čtenářský průkaz. Oskar jezdí do školy vždy ve 14.00 hodin a navštívit ho je možné do 16.00 hodin. Parkovat tady bude třeba 4. a 18. března.

Oskar jezdí nejen tam, kde v Praze není dostupná některá z poboček pražské knihovny, zastávky má i na dalších místech. Oskar vozí čtení pro děti i dospělé. Ještě častěji je ho na šestce vidět v teplých měsících, to půjčuje dokonce i deskové hry.

Pojízdné autobusy pražské městské knihovny mají za sebou dlouhou historii. První knihovní bibliobus byl uveden do provozu už v roce 1939, kdy Pražská městská pojišťovna věnovala knihovně autobus značky Praga v hodnotě 150 tisíc korun.

Bibliobus tehdy zajížděl na 14 stanic v okrajových částech města, díky tomu mohlo být zrušeno pět malých nevyhovujících poboček. Jenže jezdil pouhý rok, než ho v květnu 1940 zabavila německá armáda, která ho využívala coby pojízdný lazaret.

Na obnovení provozu čekaly pojízdné knihovny dlouhých devět let, tehdy bylo zrušeno dokonce 18 malých poboček, které nahradil knihovní autobus. Potom došlo ale i na bibliobusy, v 50. letech se jejich počet snížil na jeden, druhý se rozjel za čtenáři až v roce 1961. Třetí začal sloužit v roce  1968.

Krátce po roce 2000 byl vyroben další bibliobus jako nákladní vůz IVECO se skříňovou nástavbou, speciálně vytvořenou pro potřeby knihovny, a nejnovějším přírůstkem do rodiny bibliobusů je ten z roku 2008. Vyroben byl v rámci projektu „Bibliobus do sídlišť“.

Když pojízdné knihovny slavily před bezmála deseti lety kulaté a významné sedmdesátiny, byly v provozu tři bibliobusy, které obhospodařovaly dvacítku stanic. Pojízdná knihovna slouží především v okrajových částech Prahy, v hustě obydlených oblastech bez stálé knihovny. Malý bibliobus  Oskar je v provozu šest let, nemá stálý jízdní řád, ale jezdí do škol, školek, domovů pro seniory, nemocnic a na další místa, která jsou pro velké bibliobusy obtížně dostupná.

Vyzkoušejte máslový ležák. Ideální povzbuzení pro zimní měsíce

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 13:37
Ryby z Cukrovarského rybníka a Velké Obůrky na Vinořském potoce byly vybity, nakazili se nebezpečným...
Dnes, 10:44
Cílem výstavy je připomenout osobnost panovníka a jeho dvůr na Pražském hradě v zrcadle gotického...
Včera, 18:37
Na začátku srpna bylo na Řezáčově náměstí nainstalováno nové pítko P, které ocení nejen návštěvníci...
Včera, 15:17
Ve středu 21. srpna mezi osmou a osmou vás na smíchovské pěší zóně čeká „Latino...
Včera, 13:33
Doprava na Slánsku, městská i meziměstská, se příští týden propojí s pražskou dopravou. Změní se...
Včera, 10:39
Hlavní město už má jasnou představu o budoucnosti Šlechtovy restaurace. Ve výběru provozovatele zvítězil Vinohradský...
19.8.2019
Zoo Praha vybrala zhotovitele pavilonu goril. Zvítězila společnost Strabag, která pavilon postaví za 209 milionů...
19.8.2019
Prázdniny nám tu naší metropolitní hudební zábavu trochu zkrouhly, ale nešť!
19.8.2019
Od 1. září dojde – na základě požadavku Prahy 6 na zlepšení dopravní obslužnosti Bubenče...
18.8.2019
Tradičně vypjatý souboj mezi Spartou a Baníkem se tentokrát obešel bez větších rvaček. Domácí výběr...
Reklama