14℃
Dnes je 19. červenec , svátek má Čeněk

Koalice v Praze 1 se zaměří na turismus či vylidňování centra

Budoucí koalice v Praze 1 ve složení Praha 1 Sobě (P1S), My, co tady žijeme (KDU-ČSL, STAN, Iniciativa občanů) a Zelené pro jedničku se v rozvoji centra metropole zaměří například na zlepšení fungování úřadu směrem k občanům, vylidňování centra a problémy s veřejným pořádkem a negativními vlivy turistického ruchu, řekli zástupci koalice v čele s budoucím starostou Pavlem Čižinským (P1S). Zároveň představili personální složení budoucí rady. Koaliční smlouvu podepíší příští pondělí před ustavujícím zastupitelstvem.

Reklama

Podle Čižinského, který je bratrem starosty Prahy 7 a lídra magistrátní Prahy Sobě Jana Čižinského, se chce koalice při zlepšení fungování úřadu inspirovat právě v sedmé městské části. Dosavadní vedení Prahy 1 v čele se starostou Oldřichem Lomeckým (TOP 09) řada politiků i obyvatel kritizovala pro nízkou transparenci a údajné machinace s obecním majetkem.

„Co my musíme přinést, je změna přístupu, změna atmosféry, změna klimatu, změna politické kultury,“ shrnul přístup nové koalice budoucí první místostarosta Petr Hejma (STAN/My, co tady žijeme). Dodal, že koalice chce představit vizi toho, jakým způsobem by se měla městská část rozvíjet, a že na vytváření této vize by se měli podílet obyvatelé městské části. Lidé by rovněž měli mít větší možnosti v komunikaci s radnicí, a to nejen v případě politiků, ale i úředníků. „Musíme dbát nejen na to, aby byl úředník erudovaný, ale musíme hlídat i to, jakým způsobem se chová k občanovi,“ uvedl.

Mezi další programové priority, které koalice představila, patří péče o seniory, rozvoj kultury ve spolupráci se spolky, podpora malých obchodů v ulicích centra, dodržování veřejného pořádku, zklidnění automobilové dopravy nebo podpora zeleně ve městě. Koalice chce také zachovat Nemocnici Na Františku, kterou dosluhující vedení radnice původně chtělo pronajmout, poté od záměru ustoupilo.

V souvislosti s veřejným pořádkem a turismem vznikne na radnici nový zastupitelský výbor pro oživení a kultivaci památkové rezervace. Ten by se měl zaměřit na problémy, jako je vylidňování centra, veřejný pořádek či negativní dopady turistického ruchu.

Rozdělení kompetencí v radě už má koalice vyjednáno, stejně jako předsedy výborů, kde se ovšem ještě dojednávají podrobnosti. Všichni členové rady budou uvolnění a budou tak za funkci pobírat plat. Funkce předsedy kontrolního výboru by měla připadnout opozici, jak bývá zvykem. Koaliční smlouvu chtějí strany podepsat těsně před ustavujícím zastupitelstvem, které bude v pondělí 19. listopadu od 17:00.

Volby v první městské části vyhrála Praha 1 Sobě s 21,3 procenta hlasů, získala šest mandátů. Druhá byla ODS se 17,9 procenta a pěti křesly a třetí Piráti s 15,6 procenta hlasů a čtyřmi mandáty. TOP 09, která dosud vládla společně s ODS a ČSSD, obhajovala sedm křesel včetně postu starosty, získala ale jen tři mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se dvěma křesly.

Zdroj: čtk

František Kajgr: Jdou přes mrtvoly, nevím, co můžu očekávat

Dnes, 14:33
Motolská skládka, jejíž sanace se připravuje, se stává častým terčem lidí, kteří nerespektují její zabezpečení...
Dnes, 13:28
Skoro 100 000 lidí v hlavním městě žije v oblastech zatěžovaných hlukem z tramvajové a...
Dnes, 12:27
Hlavní město plánuje modernizovat osvětlení památek tak, aby bylo možné je nasvítit více barvami jako...
Dnes, 11:08
Pražští celníci objevili v polském kamionu tisíce padělků stavebnic a plastových postaviček s logem Lego...
Dnes, 10:33
Stanice metra Vltavská a její bezprostřední okolí prochází rozsáhlými úpravami. Praha 7 a Dopravní podnik...
Dnes, 09:26
K odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, kterým památku poškodili v pondělí večer dva sprejeři,...
Včera, 17:03
Hlášení o střelbě přijala policie ve středu před půl osmou večer, přičemž k ní mělo...
Včera, 16:31
V parku za severní hranicí Krčského lesa nedaleko stanice metra Roztyly bylo zpřístupněno nové workoutové...
Včera, 15:29
Pražská Technická správa komunikací (TSK) vykázala za loňský rok zisk 45,8 milionu korun, což je...
Včera, 14:32
Již zítra, v pátek 19. července, zahájí provoz dočasný pop-up Manifesto Market Smíchov a oživí...
Reklama