Kobylisy. Čtvrť, jejíž jméno zdá se být jasné, ale ve skutečnosti nikdo neví jak vzniklo

Další fotky

Kobylisy jsou čtvrť na severu Prahy, která má díky modernímu sídlišti téměř 28 tisíc obyvatel, což je nejvíce ze všech čtvrtí tvořících městskou část Praha 8.

První písemná zmínka o obci původně zvané Kobolisy (Cobolicz) je ve formulářové listině z 15. července 1297, dle níž byla ves v dočasném držení Konráda od Kamene, staroměstského patricije německého původu. Osada byla roku 1305 dána králem Václavem II. svatovítské kapitule výměnou za statek Dražkovice. Císař Zikmund odňal pak kanovníkům zdejší dvůr a zapsal jej s příslušenstvím dvěma rychtářům Nového Města pražského. V 18. století bylo území dnešních Kobylis odlesněno.
Kolem roku 1841 byly Kobylisy malou vesnicí obklopenou sady, poli a pastvinami, s rokem 1890 Statistický přehled okresu karlínského uvádí: „Jsou zde též tři cihelny a jedna parní mlátička.“ V Kobylisích se v 19. století a na počátku 20. století těžil a zpracovával písek, nacházela se zde i cihelna.

Dominantou Kobyliského náměstí je římskokatolický farní kostel svaté Terezie od Dítěte Ježíše při Salesiánském středisku mládeže Dona Bosca. Postavila jej v letech 1936-37 známá stavební firma V. Nekvasil podle projektu arch. Čeňka Vořecha (1887 v Brně – 1976). Prvním ředitelem ústavu se stal Štěpán kardinál Trochta (1905 ve Francově Lhotě na Vsetínku – 1974 v Litoměřicích), jeden ze zakladatelů české provincie salesiánů a 17. biskup litoměřický.

Stranou hlavního ruchu, v ulici U Školské zahrady a v blízkosti přírodní památky Okrouhlík je situován evangelický kostel U Jákobova žebříku. Byl vybudován v letech 1968-71 podle plánů švýcarského architekta Ernsta Gisela (*1922 v Adliswilu), svatyostánek byl dokončen v roce 1995 podle projektu Radvana Schauflera a Jakuba Roskovce.

Chystá se kniha o sídlišti Ďáblice. Na svět jí pomůže hithit.cz

Mnoho architektonických zajímavosti v Kobylisích, pravda, nenajdeme.
Snad funkcionalistické vily z počátku druhé světové války v Libišské ulici č. 10 a Čimické 76 od Richarda F. Podzemného, projektanta Skleněného paláce v Bubenči a břevnovské polikliniky stojí za zmínku a fotku v naší fotogalerii.
V Ćimické ulici je také vila od Ludvíka Kysely z roku 928, je o číslo 72.
A adrese Služská 10 je vila od Jana Gillara, také z prvních let válečných.

Do katastru Kobylis patří sídliště Ďáblice, založené v roce 1968 – na rozloze 35 hektarů – podle projektu architektů Viktora Tučka, V. Hesse a J. Krákory, to se počet Kobylis téměř zdesateronásobil a sídliště se stalo součástí takzvaného Severního města. Sídliště je, díky promyšlené urbanistické kompozici, atypickým bytům i detailům, nezaměnitelné s jiným sídlištěm.

Vrtulka. Salesiáni podávají pomocnou ruku mladým

Mezi paneláky u Střelničné ulice se nachází památník protinacistického odboje – Kobyliská střelnice. Tady nacisté popravili během války přes 1400 lidí, jen v období Heydrichiády 546 (generál Eliáš, biskup Gorazd ad.). Památník vznikl v místě bývalé posádkové střelnice v letech 1974-75 podle projektu Luďka Tódla a Josefa Poláka. Jednou z dominant pietního místa je plastika Trpící vlast od Miloše Zeta (1920 – 1995).

V Chaberské ulici sídlí Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, postavený v 60. letech. V roce 1963 zde byl spuštěn první laser v tehdejším Československu. Tuto přelomovou událost naší laserové fyziky brzo následovala první laserová oční operace v Československu, provedená právě v budově ÚFE v Kobylisích.

Výlet do Kobylis můžete podniknout kdykoli – v sobotu ale můžete mít kvalifikovaný výklad Marie Hátleové z Pražské informační služby. Stačí přijít v 9. 45 tuto sobotu na Kobyliské náměstí před kostel svaté Terezičky.

FOTO: Kobylisy

Kobylisy - 1 arcibiskupství pražskéKobylisy - B klapkova 21 chvol demolice 73 osmKobylisy - CC noc kostelůKobylisy - OLYMPUS DIGITAL CAMERAKobylisy - D libišská 10 mapy
Další fotky
Kobylisy - DD ďáblice 80. létaKobylisy - DDďáblice, 80.lKobylisy - E kobyliská střelniKobylisy - E kobyliská střelnice p8+Kobylisy - EE ivo š´t kobyly (2)Kobylisy - 0 terezie mapy
Včera, 15:32
Ačkoliv se o nákaze úřednic Finančního úřadu pro Prahu 10 vědělo minimálně od neděle 8....
Včera, 13:35
Pražské podnikatele naprosto míjí vládní podpora, která má zmírnit dopady koronavirové karnatnény. Ačkoliv ekonomický výkon...
Včera, 07:45
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
Včera, 07:45
"E-knihovna má tu výhodu, že je dostupná všem, její využívání není vázáno na členství v...
8.4.2020
V Praze začíná tradiční jarní čištění ulic, které potrvá do konce června. Vzhledem k současné...
8.4.2020
Hned jak se objevila informace, že podnikatelé z hlavního města nemají šanci získat finanční podporu...
7.4.2020
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly rozvážet seniorům, lékařům a dobrovolníkům obědy. Vodárny je nakupují...
prodej_ilustrační obrázek
7.4.2020
Vedení Prahy zamýšlí poskytnout obchodníkům bezplatně chodníky před provozovnami, aby na nich mohli prodávat. Zachovat...
7.4.2020
Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být...
7.4.2020
Pro 150 pracovníků a jejich 2500 aktuálních klientů dostala organizace SANANIM přiděleno 100 jednorázových roušek....
6.4.2020
Pražský magistrát spustil od pondělí 6. dubna nové odběrové místo na bubenečském Výstavišti v Praze...
Reklama