Kolář porušuje vlastní pravidla zadávání veřejných zakázek. Jako expertizu koupil předražený plagiát od kamaráda

Naleštěná bída vládne Praze 6. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) byl usvědčen, že porušuje vlastní radniční pravidla transparentnosti. Objednával právní posudky bez předchozí domluvy s právním odborem, navíc u svého kamaráda ze studií práv. Nadto se zjistilo, že dodané expertizy byly plagiáty, a navíc předražené.

Městská část Praha 6 porušila vlastní pravidla. Kuriózní je, že jejich nedodržení má na svědomí přímo starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Sešel se totiž s advokátem Petrem Kubíčkem (nejde o Petra Kubíčka, člena TOP 09 – pozn. red.), který je jeho spolužákem ze studií Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, a objednal u něj právní stanovisko k otázce účastenství a postavení obce ve správních řízeních. To vyšlo radnici na 212 500 korun.

Praha 6 přihrává kšefty spolužákům starosty Koláře z „plzeňských práv“

Stanovisko bylo hotové dřív, než přišla objednávka. Vzniklo 23. května 2018, přičemž oficiální objednávka z radnice přišla až 10. července 2018. Jak se to mohlo stát, vyplývá z jednání kontrolního výboru zastupitelstva. „B. Malásek (vedoucí právního odboru – pozn. red.) nemá možnost, jak donutit radní, aby nekonzultovali s externími právními kancelářemi možnost spolupráce bez předchozí domluvy s právním odborem,“ píše se v zápisu z výboru, jehož se účastnil i Malásek. Byl to také on, kdo teprve dva měsíce po osobní domluvě Koláře s Kubíčkem za radnici oficiální objednávku na služby zaslal.

Kolář porušuje pravidla

Takový postup je přitom v rozporu s příkazem tajemníka úřadu k zadávání veřejných zakázek. Ten radnici zavazuje, aby dodavatel své služby poskytl až po předchozím souhlasu starosty a tajemníka, tedy až po vznesení oficiální objednávky. „B. Malásek porušení vnitřní normy ohledně zadávání zakázek připustil ve výjimečných případech (…), avšak podle něj nejsou porušovány obecné právní předpisy,“ stojí v zápisu.

Právníci: Analýzy Kolářových spolužáků jsou předražené

Závěr kontrolního výboru je pak jasný. „Kontrolní výbor konstatuje, že došlo k opakovanému porušení Příkazu tajemníka k zadávání veřejných zakázek, např. při zadání objednávky č. OSL3/00034/2018,“ stojí v zápisu. Touto objednávkou je ta za 212 500 korun, která je navíc předraženým plagiátem.

Byl to plagiát, a navíc předražený

Už samotné zadání „právní stanovisko k otázce účastenství a postavení obce ve správních řízeních“ zní podle pražského advokáta Radka Suchého jako téma referátu ve druhém ročníku právnické fakulty. „A už vůbec nechápu, za co bylo uhrazeno 212 500 korun. To mi přijde neuvěřitelné. Každý, kdo se pohybuje v praxi, ví, že odměna je přemrštěná. A s ohledem na počet zaměstnanců v právním odboru Prahy 6 mi to přijde i naprosto nehospodárné,“ řekl zpravodaji Náš REGION advokát Radek Suchý.

Mejdan za Prahou. Zasedali s pípou?

Podle analýzy deníku Aktuálně.cz jde navíc o plagiát. „Částku vydala městská část za dokument, jenž je z naprosté většiny plagiátem. Z čistého textu posudku, (…), jenž má 58 stránek, čítá původní autorský text necelých sedm stránek. Zbytek dokumentu tvoří dlouhé doslovně převzaté pasáže, u nichž advokát Kubíček neuvedl zdroj,“ uvedl server Aktuálně.cz.

Šestka prodává areál pro výstavbu bytových domů skupině Penta. Opozičním Zeleným se to ani trochu nelíbí

Advokát Kubíček od stanoviska dal ruce pryč. „Jsem z toho trochu v šoku. Stanoviska jsem přímo nezpracovával, ale jsem samozřejmě garant předané práce a měl jsem si originalitu ověřit,“ citoval jej server.

Praha 6 přihrává kšefty spolužákům starosty Koláře z „plzeňských práv“

Kubíčkova advokátní praxe opsala podle Aktuálně.cz posudek z několika závěrečných vysokoškolských prací, z webové platformy epravo.cz nebo rozsudků vynesených Nejvyšším správním soudem. „Nejvíce čerpala z materiálů právníků sdružených pod hlavičkou uskupení Frank Bold. Ze zmíněných zdrojů přebíral Kubíček beze změny i celé odstavce, aniž by uvedl jejich původ,“ uvedl server.

Právníci: Analýzy Kolářových spolužáků jsou předražené

Frank Bold provozuje veřejnou databázi právních textů jako službu veřejnosti. Nad zneužitím jejich práce pro plagiát za veřejné peníze mávají rukou. „Nebudeme se kvůli plagiátu bránit. Z naší strany bereme věc sportovně, čímž však neříkáme, že takový postup schvalujeme,“ citoval web šéfa advokátské skupiny Pavla France.

Starosta Kolář na dotazy redakce neodpověděl.

Náš REGION na kauzu upozornil jako první

Náš REGION a časopis Vaše 6 vydavatelství A 11 byly prvními médii, která na předražená právní stanoviska a vazbu mezi Kolářem a advokáty-dodavateli upozornila. Kolář s Kubíčkem a Maláskem se znají roky. Přesto tato známost podle Koláře vliv na výběr neměla. „Jak vám to mám ale dokázat, nevím, budete se muset spokojit s mým čestným prohlášením,“ citoval Koláře server.

Po medializaci skandálního chování a obcházení pravidel starostou Kolářem se Kubíček s Úřadem MČ Praha 6 dohodl, že vyfakturovanou částku radnici vrátí.

 

Kdo je čí kamarád

Ondřej Kolář (TOP 09)

Starosta MČ Praha 6. Objednával právní analýzy u svých spolužáků z „plzeňských práv“ v rozporu s pravidly transparentnosti. Jednoho ze spolužáků dokonce zaměstnal na úřadě jako vedoucího právního odboru.

Břetislav Malásek

Vedoucí právního odboru na úřadě Prahy 6, který podepisoval a objednával právní analýzy u Kolářových spolužáků z „plzeňských práv“. Sám Malásek je spolužákem Koláře, Kubíčka a Maška „z Plzně“.

Petr Kubíček

Jeden z Kolářových spolužáků z „plzeňských práv“. Vyfakturoval od Prahy 6 celkem 844 045 korun. Jeho analýzy jsou předražené. Minimálně v jednom případě se navíc prokázalo, že se podepsal pod plagiát.

Jiří Mašek

Jeden z Kolářových spolužáků z „plzeňských práv“. V současnosti pracuje pro PRIME LEGAL advokátní kancelář s.r.o, která od Prahy 6 vyfakturovala 205 095 korun.

Dnes, 10:55
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
Dnes, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
Včera, 18:26
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 18:26
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
Včera, 16:24
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
Včera, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
30.5.2020
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
29.5.2020
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Reklama