1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Komentář Roberta Maleckého: Ceny bytů v Praze dále rostou, nyní stojí bezmála 100 tisíc za metr čtvereční. Kde se to zastaví?

Ceny nových bytů v Praze dál rostou. Meziročně poskočily o dalších 15 procent, takže průměrná nabídková cena na konci října dělá 93 100 korun za metr čtvereční. Proti tomu aspoň jedna dobrá zpráva pro Pražany: čtvrtý měsíc po sobě roste celkový počet volných bytů. Situace je tak nejlepší od roku 2016. Mírně se také snížila průměrná nabídková cena, která byla na vrcholu letos v srpnu. Tehdy činila dokonce 93 500 korun za metr.

Tím ale dobré zprávy končí. Praha není připravena na výstavbu nových celků. Zase řečí čísel: před výstavbou je pouhých 32 projektů. Už nyní jsou přitom – aspoň podle České národní banky – ceny bytů v celé ČR mírně nadhodnocené. Varování ČNB tak směřuje jak k těm, kdo si byty pořizují, tak k těm, kdo jim na ně půjčují. Situace se samozřejmě nejvíce dotýká právě Prahy, kde jsou ceny nejvyšší.

Před několika dny na odborné konferenci k realitnímu trhu v Brně zaznělo dokonce varování před novou realitní bublinou. Zjednodušeně řečeno – V Česku chtějí a zatím mohou ve vlastním bydlet i lidé, pro které je dlouhodobě udržitelné spíš nájemní bydlení. Hlavním důvodem jsou stále levné hypotéky a snadný přístup k nim. Na druhém konci této křivky opět vidíme růst cen bytů – hlavně v Praze, v Brně a obecně ve větších aglomeracích, kam se stěhují lidé za prací.

Ceny bytů a domů stouply v Česku o 13,3 %. Pronájmy v Praze dokonce o 20 %

Velká bublina zasáhla realitní trh naposledy před deseti lety. „Obávám se, že dnes jsme v podobné situaci znovu, otázkou není zda, ale kdy to praskne zase, jak moc a na jak dlouho a co to bude stát, ekonomicky, sociálně i politicky,“ řekl na konferenci realitní expert Jiří Fajkus. To je silné varování.

Ceny nových bytů v Praze a Brně označil Fajkus až za neuvěřitelné. A zmínil i znaky, které jsme popsali výše. Především malou připravenost Prahy na výstavbu nových projektů. Neadekvátní územní plánování, pomalé schvalovací procesy, „strach úředníků cokoliv podepsat“. Spirála je dokonána – omezení nové výstavby bude opět šroubovat ceny.

Prudké zdražování bytů končí. Ceny ale stále rostou. Teď už i v krajích

Ty jsou už nyní třeba v centrální pražské oblasti na nejvyšší evropské úrovni, dosahují kolem 230 tisíc korun za metr čtvereční. Jakž takž přijatelné průměrné ceny ředí levnější byty v okrajových částech – aktuálně hlavně v Praze 9, kde jsou ceny nejnižší. Jak dlouho bude trvat, než rozevřené nůžky protrhnou realitní balonek?

FOTO: Praha bydlení

Praha bydlení - praha bydleníPraha bydlení - praha 7Praha bydlení - OLYMPUS DIGITAL CAMERAPraha bydlení - Praha,_Zličín,_Metropole_Zličín_wikimediaPraha bydlení - Legerova Praha
Před 28 minutami
V době výročí 50 let od jeho náhlé smrti, 95 let od narození, ale také...
Před 3 hodinami
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Dnes, 08:33
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 08:33
Babybox, který dosud fungoval v pražském Hloubětíně, se přesunul do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV)....
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 17:44
Klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově pošta prodala za 353 milionů korun. V elektronické...
Včera, 14:27
Kriminalisté vyšetřují případ dvacetiletého mladíka, který zemřel v červnu poté, co se v klubu v...
Včera, 13:11
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
Včera, 08:26
Až 600 prostitutek se z noci na noc rozprchne po metropoli. Skončí na privátech, což...
Včera, 08:01
Zašlá zeď na břehu Vltavy dostane na jaře 2020 novou podobu od světově proslulého výtvarníka...
5.12.2019
Investiční mince, šperky, peníze a další cennosti v hodnotě dvou milionů ukradl neznámý zloděj v...
Reklama