Komentář Roberta Maleckého: Ceny bytů v Praze dále rostou, nyní stojí bezmála 100 tisíc za metr čtvereční. Kde se to zastaví?

Ceny nových bytů v Praze dál rostou. Meziročně poskočily o dalších 15 procent, takže průměrná nabídková cena na konci října dělá 93 100 korun za metr čtvereční. Proti tomu aspoň jedna dobrá zpráva pro Pražany: čtvrtý měsíc po sobě roste celkový počet volných bytů. Situace je tak nejlepší od roku 2016. Mírně se také snížila průměrná nabídková cena, která byla na vrcholu letos v srpnu. Tehdy činila dokonce 93 500 korun za metr.

Tím ale dobré zprávy končí. Praha není připravena na výstavbu nových celků. Zase řečí čísel: před výstavbou je pouhých 32 projektů. Už nyní jsou přitom – aspoň podle České národní banky – ceny bytů v celé ČR mírně nadhodnocené. Varování ČNB tak směřuje jak k těm, kdo si byty pořizují, tak k těm, kdo jim na ně půjčují. Situace se samozřejmě nejvíce dotýká právě Prahy, kde jsou ceny nejvyšší.

Před několika dny na odborné konferenci k realitnímu trhu v Brně zaznělo dokonce varování před novou realitní bublinou. Zjednodušeně řečeno – V Česku chtějí a zatím mohou ve vlastním bydlet i lidé, pro které je dlouhodobě udržitelné spíš nájemní bydlení. Hlavním důvodem jsou stále levné hypotéky a snadný přístup k nim. Na druhém konci této křivky opět vidíme růst cen bytů – hlavně v Praze, v Brně a obecně ve větších aglomeracích, kam se stěhují lidé za prací.

Ceny bytů a domů stouply v Česku o 13,3 %. Pronájmy v Praze dokonce o 20 %

Velká bublina zasáhla realitní trh naposledy před deseti lety. „Obávám se, že dnes jsme v podobné situaci znovu, otázkou není zda, ale kdy to praskne zase, jak moc a na jak dlouho a co to bude stát, ekonomicky, sociálně i politicky,“ řekl na konferenci realitní expert Jiří Fajkus. To je silné varování.

Ceny nových bytů v Praze a Brně označil Fajkus až za neuvěřitelné. A zmínil i znaky, které jsme popsali výše. Především malou připravenost Prahy na výstavbu nových projektů. Neadekvátní územní plánování, pomalé schvalovací procesy, „strach úředníků cokoliv podepsat“. Spirála je dokonána – omezení nové výstavby bude opět šroubovat ceny.

Prudké zdražování bytů končí. Ceny ale stále rostou. Teď už i v krajích

Ty jsou už nyní třeba v centrální pražské oblasti na nejvyšší evropské úrovni, dosahují kolem 230 tisíc korun za metr čtvereční. Jakž takž přijatelné průměrné ceny ředí levnější byty v okrajových částech – aktuálně hlavně v Praze 9, kde jsou ceny nejnižší. Jak dlouho bude trvat, než rozevřené nůžky protrhnou realitní balonek?

FOTO: Praha bydlení

Praha bydlení - praha bydleníPraha bydlení - praha 7Praha bydlení - OLYMPUS DIGITAL CAMERAPraha bydlení - Praha,_Zličín,_Metropole_Zličín_wikimediaPraha bydlení - Legerova Praha
Dnes, 18:29
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Včera, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
1.7.2020
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
Reklama