3℃
Dnes je 14. listopad , svátek má Sáva

Kompromisní řešení omezení kol v Praze 1 má být hotovo v říjnu

Praha 1 pokračuje ve spolupráci s magistrátem a cyklistickým spolkem AutoMat v přípravě kompromisního omezení cyklistiky, které by zachovalo průjezdnost centra a zároveň zvýšilo bezpečnost chodců. Informovala o tom mluvčí radnice Veronika Blažková na základě výsledků jednání všech tří stran.

Magistrátní cyklokomise navrhla řešení, které je přijatelné pro městskou část i spolek. Navržený plán počítá s omezením kol na Královské cestě, Staroměstské náměstí je stále sporné. Zákaz jízdy cyklistů mezi 10:00 a 17:00 ve vybraných pěších zónách koncem července zrušil soud na základě žaloby AutoMatu.

Praha 1 omezení zdůvodňovala ochranou chodců, například kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí. Soud v odůvodnění uvedl, že úplný zákaz kol byl nepřiměřeným řešením a mělo se přistoupit k omezení rychlosti. Praha 1 proti verdiktu nepodala kasační stížnost a zahájila jednání s AutoMatem a komisí hlavního města. Dnes se odehrála druhá schůzka.

Další jednání je podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého naplánováno na 10. října, tedy až po komunálních volbách. „Tedy v říjnu bychom měli mít rozhodnuto,“ uvedl starosta a dodal, že varianta předložená cyklokomisí by z pohledu městské části mohla být schválena.

Návrh podle spolku AutoMat zachovává průjezd na náměstí Republiky, na dolní části Václavského náměstí a ze Železné na náměstí Franze Kafky s průjezdem přes Staroměstské náměstí. S tím se spolek ztotožnil. Podle Blažkové je nicméně trasa přes Staroměstské náměstí stále sporná a radnice preferuje tam kola nepouštět vůbec. Potlačilo by to i takzvané elektrokoloběžky, které se v centru pohybují vysokými rychlostmi a ohrožují chodce, dodala mluvčí.

Naopak na omezení na Královské cestě se všechny strany shodly. Cyklisté by tak museli ve všední dny mezi 10:00 a 17:00 sesednout z kola na trase od Prašné brány přes Celetnou, Staroměstské náměstí, Karlovu, Křižovnické náměstí a dále přes Karlův most. O návrhu bude nyní jednat komise Prahy 1 pro bezpečnost.

Záměr omezení kol v centru před loňskými prázdninami schválila rada městské části. Podle původních vyjádření Prahy 1 mělo omezení mířit zejména proti takzvaným motorovým koloběžkám, které začaly jezdit po centru metropole po zákazu vozítek segway a ohrožovat chodce. Poté už zástupci městské části hovořili přímo o cyklistech, kteří podle nich ohrožují chodce a obyvatelé Prahy 1 si na ně pravidelně stěžují. Nyní mohou kola v pěších zónách jezdit na základě vydané výjimky.

Zdroj: čtk

Skřípání zubů ve spánku je nebezpečné. Jak se toho zbavit?

 

Před 1 hodinou
Po reprezentační pauze si los nachystal po fanoušky domácí hokejové extraligy velice atraktivní souboj. Duel...
Včera, 18:33
Odbor životního prostředí a dopravy Úřadu městské části Praha-Libuš nepovolil kácení břečťanu, o který požádala...
Včera, 15:33
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:33
Padělky značkových hraček za téměř milion korun našli v pondělí celníci v pražské tržnici Sapa....
Včera, 15:21
Sovy nejsou tím, čím se zdají být - pod tímto názvem, který nikoli náhodou odkazuje...
Včera, 10:11
Post předsedy pražské ODS v pondělí obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu...
Včera, 09:17
Provozovateli bývalého bubenečského nádraží budou Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb. Jejich projekt s...
12.11.2019
Nechte si ve středu 13. listopadu na pěší zóně Anděl hýčkat své chuťové pohárky záplavou...
12.11.2019
Přestože ekonomika roste, na nejpotřebnější a nejkřehčí se nedostává. Pro Náš REGION to uvedl předseda...
12.11.2019
Od zítřka mohou diváci zhlédnout v hlavním městě nejlepší snímky současné ukrajinské kinematografie. Filmy, které...
11.11.2019
Radnice Prahy 10 nesouhlasí s plánem společnosti Rail Cargo Group vybudovat železniční překladiště pro kontejnery...
Reklama