„Nikam se necpu.“ Blíží se konec Čižinského ve velké politice?

Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že se starostou Prahy 7 Janem Čižinským ve velké politice nepočítají. Přestože v posledních pražských komunálních volbách získal přes 80 tisíc preferenčních hlasů, ze všech kandidátů nejvíce, koalice SPOLU ho na svoji kandidátku za Feriho nedala. Místo jména tam zatím svítí jen nápis „Bude dodáno“.

O možnosti, že by právě Čižinský postoupil na místo Feriho, který se kandidatury kvůli obviněním z násilného sexuálního chování vzdal, se začalo spekulovat vzápětí poté, co se Feri z politiky odporoučel. Za Čižinského se hlavně přimlouval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, a to ještě před uzavřením původní kandidátky SPOLU koncem dubna. Jenže pražská organizace lidovců byla proti a na společné kandidátce má jiné čtyři vítěze pražských primárek – Toma Philippa, Hayato Okamuru, Jana Deckera a Adélu Chamrádovou. „Jan Čižinský nekandidoval v našich primárních volbách a nemůže být naším kandidátem,“ vysvětlil Našemu REGIONU její předseda Vít Šolle. Sám Čižinský se totiž ještě z kraje roku rozhodl, že post poslance obhajovat nebude a že se raději soustředí na funkci starosty Prahy 7 a zastupitele hlavního města Prahy. Proto pokaždé odmítl několikrát nabízenou možnost kandidovat. I když Jurečkova nabídka Čižinskému stále platí, hlavní slovo má v této otázce pražská organizace. A proslýchá se, že její členové se na Čižinského stále zlobí kvůli tomu, že jako poslanec zvolený za KDU-ČSL hned rok po volbách kandidoval v komunálních volbách s vlastním uskupením Praha sobě. Za koaliční strany však pražští lidovci mluvit nechtějí. „O kandidátech za TOP 09 a ODS nerozhoduje pražský městský výbor KDU-ČSL ani CV KDU-ČSL. Je to věcí koaličních partnerů,“ dodal Šolle.

Případ Feri: Policie hledá oběti sexuálního násilí

Nikdy!

Napjaté vztahy má Čižinský i s pražskou ODS, vůči které se v minulosti ostře vymezoval a ve volbách 2018 s ní vylučoval jakoukoliv případnou koalici. Také na magistrátu to mezi hnutím Praha sobě a ODS hodně skřípe. Naposledy se do sebe tvrdě pustily kvůli klimatickému plánu a především kvůli mýtnému pro automobily, jež je jeho součástí. Proti možné Čižinského kandidatuře v barvách SPOLU je zásadně proti například starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). „Je to levicový aktivista, který v Praze napáchal takové škody, že bych svým voličům nevysvětlila, že s ním ,bydlím‘ na jedné kandidátce. Chce kandidovat za SPOLU, protože jsme mu zbyli? Nikdy,“ napsala serveru Lidovky.cz Černochová. Její stranická kolegyně Alexandra Udženija (ODS) je však mnohem smířlivější. „Na cyklisticko-dopravním aktivismu se s Janem Čižinským absolutně neshodneme, ale na jiných konzervativních tématech, jako byl například mariánský sloup, se shodnout umíme. Nezapomínejme, že Jan Čižinský je a vždy byl hlavně lidovec,“ myslí si Udženija. Za pražskou ODS se pro Náš REGION vyjádřil Tomáš Portlík: „V tuto chvíli na jeho možnou kandidaturu nemáme žádný názor, neboť je potřeba, aby se vyjádřil náš partner, tedy TOP 09. Pražská TOP 09 se v tom to smyslu vyjádřila nesouhlasně a nemám zprávy, že by se tato debata posunula,“ doplnil Portlík. Sám preferuje kvalitní kandidáty, blíže už to ale nespecifikoval.

Nesouhlasíme!

Právě TOP 09, z jejíhož místa Feri odešel, se na Čižinském zatím nedokázala shodnout. Předsedkyni Markétě Pekarové Adamové by se na předním místě kandidátky úspěšný sběratel preferenčních hlasů Čižinský zamlouval. Mohl by tak nahradit obrovský volební zisk Feriho, který v minulých volbách v podstatě rozhodl o tom, že se TOP 09 vůbec dostala do Poslanecké sněmovny. To bude teď straně scházet a podle vyjádření některých politologů by TOP 09 skandál s názvem Ferigate, pokud by kandidovala samostatně, nejspíš ani neustála. Jenže šéf pražské Topky Jiří Pospíšil je rozhodně proti Čižinského kandidatuře. Kromě něj se v souvislosti s kandidátkou začalo mluvit také o radním Prahy 2 pro bezpečnost Michalovi Zunovi (TOP 09). Dosud ale není nic rozhodnuto. „17. června máme zasedání výkonného výboru strany, kdy se rozhodne o náhradníkovi po Dominikovi Ferim. Do té doby o tom nehodlám vůbec spekulovat,“ řekl Našemu REGIONU tiskový mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk.

Festival trvající celý měsíc? Praha Září

Starosta Čižinský: Nechceme rušit důležité investice ani omezovat služby

Nikam se necpu

Sám starosta Čižinský na svůj facebook napsal, že úvahám o jeho možné kandidatuře rozumí, protože na podzim bude podle něj o schopnosti opozice sestavit či nesestavit vládu rozhodovat každý hlas. „Kvůli PRAHA SOBĚ a našim dobrovolníkům ale nepřipadá v úvahu vyměnit případnou podporu komukoliv za jakékoliv ústupky vůči ODS či komukoliv jinému v komunální politice,“ píše tam dále. „Je v zájmu všech, aby se na podzim podařilo spojit síly, získat většinu ve sněmovně, sestavit vládu a vytvořit lepší budoucnost našich dětí. Já a PRAHA SOBĚ k tomu rádi přispějeme, pokud o to bude zájem a pokud to nebude znamenat ústupky v neprospěch Pražanů,“ dodává Čižinský. Přímo pro Náš REGION tento bývalý učitel latiny a dějepisu pak řekl: „Jsem připraven pomoci, ale nikam se necpu a současně jsem žádnou konkrétní nabídku nedostal.“

Zdroj: Vlastní investigace

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama