Konec přebíhání magistrály: Řidiči nadávají na nové přechody

Křižovatka ulic Legerova a Vinohradská spojuje, denně se tu valí po magistrále tisíce aut. A také tu přebíhají desítky chodců. Hlavní město teď křižovatku upravuje a vzniknou na ní i dva nové přechody. Nápad ale rozhořčil některé řidiče.

Pro upřesnění – pod magistrálou je podchod, kudy se zatím mohli chodci bezpečně dostat na druhou stranu, denně tudy projde kolem 21 tisíc lidí. Cesta podchodem je ale samozřejmě pomalejší, navíc je velmi nepříjemná – ze strany od Muzea se chodník svažuje a stačí déšť, aby byl kluzký. A podchod je extrémně nepříjemný, slouží i jako veřejná toaleta.

I proto denně stovky lidí riskují a magistrálu raději přebíhají. „Měli bychom maximálně podporovat nejpřirozenější pohyb po městě, kterým je chůze. Mezi dvěma městskými částmi chodí desetitisíce lidí denně. Není důvod zde nemít přechody, když tu stejně máme semafory a řidiči čekají na zelenou,“ říká náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Magistrála proklínaná i zatracovaná

Pražská magistrála leží ve stopě historických hradeb Nového Města pražského. Když se na počátku sedmdesátých let devatenáctého století začaly pražské hradby bourat, směrem od Národního muzea se začala rozvíjet rezidenční čtvrť se zelenými bulváry. Dalších téměř sto let byla dnešní magistrála klidnými městskými ulicemi.

Vypadá to, jako by před padesáti lety vzali architekti pravítko a od nově stavěného Nuselského mostu udělali čáru. Vznikla dálnice protínající střed města a rozdělující ho na dvě části, rozsekla i Václavské náměstí a oddělila od něj jeho dominantu, Národní muzeum. Magistrála vytvořila novodobé hradby odřezávající historické centrum od Karlína, Žižkova a Vinohrad.

Hlavní město Praha si už v minulém volebním období nechalo zpracovat studii takzvané humanizace magistrály od kanceláře dánského architekta Jana Gehla. Podle té by se rušná silnice měla změnit v třídu doplněnou přechody a veřejnými prostranstvími tak, aby ve městě netvořila bariéru. Kolem studie se už v minulém volebním období objevily spory, podle kritiků by navržené kroky komplikovaly automobilový provoz. Z úprav, které studie navrhla, se od jejího vzniku v roce 2017 neuskutečnilo prakticky nic, přesto dál řada spolků i úřadů usiluje o přeměnu magistrály v městskou třídu s alejí, širšími chodníky, restauracemi, obchody a kavárnami.

Budou přechody zdržovat?

Vášně rozdmýchává hlavně spodní ze dvou přechodů, u nové budovy Národního muzea. V minulosti tam přechod existoval, byl ale zrušen z bezpečnostních důvodů v době, kdy v budově sídlilo Rádio Svobodná Evropa. „Důležité je, že přechody absolutně neomezí ani automobily, protože chodci budou přecházet v době, kdy tam stejně stojí na červenou,“ řekl náměstek.

Někteří řidiči aut s tím ale nesouhlasí a sociální sítě naplnili jejich rozhořčené protesty. „To ten bezbariérový podchod nestačil? Každý den tam se tam bude štosovat fronta aut z Vinohradské. Včetně mně,“ píše J. B. „Přechod v tomhle místě mi přijde jako naprostá hovadina, ostatně jako většina věcí, co se vylíhne v hlavě ekologického aktivisty Scheinherra,“ přidává se J. J. Námitky rozmrzelí řidiči rychle smetávají ze stolu. „Já tam často vidím přebíhat lidi. A mockrát jsem byla v pokušení si tam taky přeběhnout místo toho, abych podcházela tím podchodem,“ ozvala se jedna uživatelka facebooku. „Super. Protože jste líná, tak budete zdržovat ostatní. Tleskám!“ rozčílil se okamžitě zastánce aut.
Zdroj: vlastní zdroj
Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama